Poradňa

Starostlivosť o seniorov v domácom prostredí: ako sa postarať o (pra)rodičov

S vekom sa postupne znižuje mobilita as tým sa spájajú problémy s vykonávaním bežných denných potrieb, ako je upratovanie, nákupy, varenie a osobná hygiena. Veľakrát však stačí vhodne upraviť byt, dohovoriť donáškovú či upratovaciu službu a senior ďalej funguje samostatne. Ak nie, požiadajte o príspevok na starostlivosť, poobzerajte sa po dennom stacionári, opatrovateľke alebo terénnej domácej starostlivosti.

Čo na bolesť kolena

Bolesť v kolene má mnoho príčin od poranenia pri športe cez svalovú nerovnováhu až po chronické ochorenie. A môže sa s ňou stretnúť prakticky ktokoľvek, nehľadiac na vek. Na začiatku riešenia stojí správna diagnostika. Musíte sa zamyslieť nad tým, či vás trápi bolesť kolena po behu, v kľudovom stave alebo mierna, ale dlhodobá bolesť kolena.

Ako sa starať o načúvadlo, aby vám dobre slúžilo

Pokiaľ patríte medzi ľudí, ktorí sa v každodennom živote nezaobídu bez načúvacích prístrojov, nezabúdajte na ich pravidelnú údržbu. Zanesené a nevyčistené naslúchadlo totiž nemôže fungovať správne, čo je pre vás nielen nepríjemné, ale aj nebezpečné.

Bolesť bedier: ako vzniká a čo robiť

Bolesť bedier patrí k najčastejším príčinám bolesti chrbta, s ktorou sa stretne minimálne párkrát za život každý, preto je dobré vedieť, ako si môžete pomôcť aj sami v domácich podmienkach a kedy už vyhľadať odbornú pomoc lekára alebo fyzioterapeuta.

Ako na vyvrtnutý členok: prvá pomoc a prevencia

Vyvrtnutý členok nie je záležitosťou iba aktívnych športovcov. Tento úraz sa môže stať komukoľvek, stačí zle došliapnuť alebo trochu pošmyknúť. Vďaka účinnej a včasnej liečbe často nie je nutné jazdiť s výronom členku k lekárovi, rozhodne ale nič nepodceňte.

Zoznámte sa s oxygenoterapiou alebo s účinkami koncentrovaného kyslíka

Oxygenoterapia je regeneračná a liečebná metóda, ktorá využíva priaznivé účinky koncentrovaného kyslíka. Inými slovami do tela dostanete viac ako štvornásobok kyslíka, ktorý je vo vzduchu. Koncentrovaný kyslík získate z tlakových fliaš alebo z kyslíkového koncentrátora.

Ako si pomôcť pri akútnej blokáde krku a chrbta

S akútnou blokádou krku sa stretne v živote takmer každý. Na jej vznik stačí málo, ale výsledok je vždy rovnaký, môžete otočiť hlavou len s bolesťou a ťažkosťami. Zistite, ako blokádu uvoľníte aj sami v domácich podmienkach a kedy už je vhodné vyhľadať odbornú pomoc.

Ako zrýchliť regeneráciu svalov po výkone

Každý aktívny športovec vie, že regenerácia je jedným z kľúčových faktorov úspechu pri budovaní svalovej hmoty, vytrvalosti alebo sily. Pokiaľ chcete dosahovať maximálne výsledky v čo najkratšom čase, musíte nielen tvrdo trénovať, ale aj poriadne odpočívať. Zoznámte sa s overenými technikami na regeneráciu svalov.

Čo je syndróm zmrznutého ramena, ako vzniká a ako sa lieči

Adhezívna kapsulitída, čiže syndróm zmrznutého ramena, je nepríjemné ochorenie, ktoré je sprevádzané bolesťou a vyznačuje sa nepohyblivým ramenným kĺbom. Pacient má problémy s upažením, s rotáciou ramena a pohybom paže. Ľudový názov syndrómu nie je náhodný a pacienti majú často pocit, že hybnosť ramena na nejakú dobu naozaj zamrzla. Vyliečenie trvá priemerne jeden až tri roky, väčšina pacientov sa vylieči počas 12 až 18 mesiacov.

Ako vybrať ergonomický batoh pre dieťa

Pokiaľ zháňate aktovku alebo školský batoh pre predškoláka, prváčika alebo staršieho školáka, prečítajte si, na čo sa pri výbere zmerať a na čo si dať naopak pozor. Dieťa bude nosiť batoh niekoľko rokov takmer denne, a preto jeho výber nepodceňujte. Zistite, ako by malo vyzerať konštrukčné riešenie chrbtového systému, koľko by mal vážiť a čo všetko má správny ergonomický batoh spĺňať.

Ako vybrať inkontinenčné pomôcky

Pokiaľ vás alebo niekoho z vašich blízkych trápi inkontinencia, zistite, čo ju spôsobuje. Vďaka správnemu určeniu môžete začať účinnú liečbu a zároveň vybrať vhodné inkontinenčné pomôcky. V článku si prečítate, aké typy inkontinencie existujú, ako sa liečia, a zoznámite sa aj s inkontinenčnými pomôckami.

Ako vybrať invalidný vozík

Správne vybraný invalidný vozík uľahčí každodenný život a zvýši sebestačnosť menej mobilných osôb. Zistite, aké máte možnosti, na čo si dať pri výbere pozor a zoznámte sa aj s výhodami a nevýhodami mechanických aj elektrických invalidných vozíkov. V závere na vás čakajú aj tipy na užitočné príslušenstvo, ktoré spríjemnia používanie.

Ako uľahčiť seniorom pohyb

S pribúdajúcim vekom sa zmysly aj pohybové schopnosti postupne zhoršujú. Činnosti, ktoré vaši (pra) rodičia ešte pred pár rokmi zvládali bez problémov, sa pre nich stávajú čoraz ťažšie. Na uľahčenie a spríjemnenie života mnohokrát stačí pár malých úprav a užitočných pomôcok a senior môže bez problémov fungovať ďalej. Urobte si chvíľku a zistite, ako a čím im pomôcť.

Ako vybrať chodítko pre seniorov

Chodítka slúžia ako opora pri chôdzi pre seniorov i pre osoby so zníženou mobilitou. Ak chcete byť samostatnejší, alebo by ste radi zjednodušili život niekomu z vašich blízkych, zoznámte sa s jednotlivými druhmi chodítok a ich parametrami.

Naučte sa sedieť a cvičiť na gymnastickej lopte

Ľudia sa o gymnastické lopty zaujímajú najčastejšie v spojitosti s rehabilitáciou po úraze alebo pri problémoch s boľavým chrbtom po dlhom sedení. Rehabilitačné cvičenie je veľmi rôznorodé a mal by ho viesť skúsený fyzioterapeut, ale správne sedenie na lopte a základné cviky na boľavý chrbát zvládnete aj podľa návodu. Prečítajte si tiež, ako vybrať správnu veľkosť lopty a ako ju nahustiť.

Ako uľahčiť seniorom každodennú hygienu

Kúpeľňa a toaleta sú plné klzkých povrchov, vysokých bariér a ostrých hrán. Pre seniorov a ľudí so zníženou mobilitou predstavujú najnebezpečnejšie miestnosti v dome a často sú pre nich miestom úrazu. Ideálnou, ale nie vždy uskutočniteľnou možnosťou, je prestavba do bezbariérovej podoby, výmena sanity a obkladu. Riziko znižujú aj bezpečnostné pomôcky, ktoré zabránia pošmyknutiu a strate stability.

Ako správne sedieť pri počítači

S dlhým sedením v nesprávnej polohe sa spája zvýšená statická námaha chrbtice, ktorá spôsobuje bolesti bedier, šije, hlavy, zlé držanie tela, podráždenosť a tiež zhoršenú výkonnosť. Vyhnite sa im vhodným nastavením pracovného miesta, stoličky a tiež pozíciou, v ktorej sedíte. Dobrú službu vám počas dlhého sedenia urobia aj polohovacie pomôcky, gymnastické lopty a balančné stoličky.

Ako vybrať vankúš

Vankúš je spolu s matracom tým najdôležitejším, čo ovplyvňuje polohu krku a chrbtice a tým aj kvalitu spánku. Príliš veľký, malý, neforemný alebo tvrdý vankúš spôsobí, že ste ráno rozlámaní, unavení, máte stuhnutý krk a bolí vás hlava. Správny vankúš nie je len jeden. Pri výbere majte na pamäti, že každému vyhovuje iný typ. Veľa záleží na polohe, v ktorej najčastejšie spíte.

Ako dostať stres pod kontrolu

Stres je obranný mechanizmus, ktorý stimuluje telo aj myseľ k vyšším výkonom a pomáha jedincovi s prekonávaním náročných situácií. Ale nesmie ho byť veľa. Keď je stresu príliš a trvá veľmi dlho, výkony skôr sabotuje, a preto by ste sa mali zoznámiť s technikami a tipy, ktoré vám pomôžu s jeho zvládanie.

Ako vybrať antidekubitný matrac

Dekubity sú bolestivé, znepríjemňujú pacientom život a zle sa hoja, preto je lepšie im predchádzať. Pre ľudí dlhodobo alebo trvalo upútaných na lôžko je najlepšou prevenciou antidekubitný matrac. Správne zvolený model dokáže zabrániť vzniku až 95% prípadov preležanín. Zoznámte sa s výhodami jednotlivých typov a vyberte si ten, ktorý vám bude najviac vyhovovať.

Zvýšte vašu ochranu pred vírusmi správnym použitím rúška alebo respirátora

Ochrana nosa a úst je v období vírusovej epidémie a v dobe pandémie nutnosťou. Slováci ani Európania na to nie sú zvyknutí a pri výbere, používaní aj údržbe ochranných pomôcok robia prirodzene chyby. Urobte si v tom jasno. Zistite, aká pomôcka je tou pravou a ako sa správne používa.

Ochorenie Hallux Valgus - vbočený palec

Hanbíte sa chodiť bosí, trápi Vás nesmierna bolesť? Je nereálne nosiť lodičky, vysoké podpätky a hnevá Vás to? S najväčšou pravdepodobnosťou ide o ochorenie Hallux valgus (vbočenie palca).

Biolampy MediLight a Zepter - rozdiely

Biolampa je schválený zdravotnícky prístroj, ktorý vyžaruje svetlo bez ultrafialového UV žiarenia. V medicíne sa stali biolampy akceptované a využívané na liečbu rôznych druhov ochorení (kožné, stomatologické, gynekologické alebo problémy pohybového ústrojenstva). Pomocou tohto prístroja sa vykonáva aj farebná svetelná terapia (kolorterapia). Liečbu polarizovaným svetlom v minulosti vykonávali len kozmetické salóny, niektoré lekárske ordinácie, ale dnes si môže kúpiť biolampu každý a dopriať si tak každodennú starostlivosť o svoje zdravie.

Inverzný stôl - rehabilitačná lavica

Čoraz viac ľudí trpí bolesťami chrbta, problémami s platničkami, dýchacími cestami a nevie sa ich zbaviť. Príčinu týchto problémov môže spôsobovať nedostatok pohybu, ťažká manuálna práca a nesprávne sedenie, ktoré výrazne zaťažuje chrbticu, pretože je stlačená v neprirodzenej polohe. Podľa štatistických údajov má takéto problémy až 80 % populácie. Ide o ľudí rôznych vekových kategórií (ľudia v produktívnom veku, deti, seniori). Pri problémoch s chrbticou môže človeku pomôcť inverzná terapia, ktorá sa vykonáva prostredníctvom inverznej lavice.

BOSU Balančná lopta

Bosu lopta ,,useknutá lopta" je vo svete známa od roku 1999, vynašiel ju David Weck. Je to fitness pomôcka, ktorá sa využíva pri rehabilitácii, športovaní, tréningoch, zlepšovaní stability a podporuje správne držanie tela. Cvičenie s Bosu loptou je vhodné pre ženy aj mužov.

Čo si kúpiť do domácnosti? Čističku vzduchu alebo germicídny žiarič?

Čističky vzduchu neslúžia len alergikom, astmatikom a ich potrebám, ale sú vhodné aj pre ľudí bez alergie, tehotné ženy alebo deti s oslabeným imunitným systémom. Germicídne žiariče dokážu vzduch dezinfikovať pomocou ultrafialového žiarenia teda umelého žiarenia z UV dvomi spôsobmi a to na priame alebo nepriame ožarovanie miestnosti. Oba prístroje sú vysokej kvality, ktoré majú svoje využitie v miestnostiach kde je nevyhnutné dezinfikovať ovzdušie či už ide o malé alebo veľké miestnosti akými sú domácnosti, úradné pracoviská, zdravotnícke inštitúcie.

Aká čistička vzduchu je najúčinnejšia?

Čistička vzduchu vytvára v uzavretých miestnostiach vzduch ktorý sa približuje kvalitou vzduchu v horách. Kvalitné čističky dokážu zo vzduchu odstrániť alergény a škodlivé látky. Čistička vzduchu sa vie o vás postarať a chráni Vaše zdravie dlhé roky.

Aký typ germicídneho žiariča je pre Vás najvhodnejší?

Ľudia pracujú v rozličných odvetviach, aj tam, kde môže nastať kontaminácia vzduchu. To môže spôsobiť ochorenia, preto sa vyvinuli prístroje, ktoré dokážu vzduch dezinfikovať. Ide o germicídne žiariče fungujúce na princípe vyžarovania germicídneho žiarenia - umelého žiarenia z UV časti spektra.

Ako si vybrať správny antidekubitný matrac

Rizik spojených s imobilitou nie je málo. Najčastejším problémom, ktorý trápi ležiacich pacientov, sú preležaniny. Pokúste sa im predchádzať účinnými pomôckami.

Biolampa, infralampa, horské slnko - aký je medzi nimi rozdiel?

Biolampa, infralampa a horské slnko sú prístroje, ktoré produkujú svetlo. Či má svetlo v každom prístroji rovnaké účinky a na čo sa využívajú sa dozviete v tomto článku.

+421   905 684 954 Chat

Táto webová lokalita používa súbory cookie na zlepšenie používateľskej skúsenosti. Používaním našej webovej lokality vyjadrujete súhlas s používaním všetkých súborov cookie v súlade s našimi zásadami používania súborov cookie. Prečítať viac

Súbory cookie sú malé textové súbory, ktoré do vášho počítača umiestňujú vami navštívené webové lokality. Webové lokality používajú súbory cookie na uľahčenie efektívnej navigácie a vykonania určitých funkcií používateľom. Súbory cookie, ktoré sú potrebné na správne fungovanie webovej lokality, možno nastaviť bez vášho súhlasu. Všetky ostatné súbory cookie musia byť pred nastavením v prehliadači schválené. Svoj súhlas s používaním súborov cookie môžete kedykoľvek zmeniť na tejto stránke.