Pohybom pre zdravie: prečo je pohyb dobrý?

Pravidelný pohyb či jeho absencia má veľký vplyv na ľudské zdravie. Nielen že pomáha redukovať telesnú hmotnosť, ale tiež znižuje riziko vzniku mnohých ochorení. Pozitívne ovplyvňuje aj psychiku. Zistite, aké sú benefity zdravého pohybu.

Súčasný spôsob života pohybu nepraje

Čas strávený pri počítači, televízii, smartfóne alebo tablete zaberá významnú časť dňa. Namiesto chodenia pešo padne voľba na auto či dostupné MHD, chôdzu po schodoch vystrkujú eskalátory a výťahy. Odpadá aj množstvo manuálnych prác – robotické vysávače alebo kosačky na trávu urobia prácu za vás. Mnoho ľudí potom strávi viac ako pol dňa sedením a tí, ktorí vykonávajú sedavé zamestnanie ešte viac.

Nedostatok pohybu negatívne ovplyvňuje ľudské zdravie a môže stáť za vznikom obezity či rôznych ochorení, ako je cukrovka alebo kardiovaskulárne choroby. Pritom stačí aj 30 minút chôdze denne, ktorá vykompenzuje hodiny sedenia.

Prečo je vhodné športovať

Pozitívny vplyv pohybu na zdravie sa nedá spochybniť. Pre ľudské telo je to prirodzená činnosť, pri ktorej sa rozvíja a silnie. Pohyb a zdravie ide ruka v ruke. Zistite, aké benefity vám prináša.

Menšie riziko chorôb

Pravidelný pohyb znižuje riziko vzniku chronických aj civilizačných ochorení, ako je obezita alebo osteoporóza. Podieľa sa na správnej funkcii kardiovaskulárneho systému a pomáha regulovať krvný tlak. Upravuje hladinu cholesterolu a zvyšuje citlivosť tkanív voči inzulínu, čím minimalizuje vznik cukrovky II. typu. Uvádza sa, že pohyb je dôležitý aj ako prevencia v súvislosti s nádorovými ochoreniami.

Silnejšia pamäť a lepšia koncentrácia

Pri pohybových aktivitách sa zvyšuje srdcová frekvencia a tým aj prietok krvi a okysličenie mozgu. Zlepšuje sa tak nielen pamäť a koncentrácia, ale aj produktivita a kreativita. Navyše pohyb funguje ako prevencia proti rozvoju Alzheimerovej choroby alebo demencie.

Lepšia nálada

Pri cvičení sa vyplavuje serotonín a endorfíny, ktoré pomáhajú odbúrať stres a úzkosť a navodzujú pocit šťastia a psychickej pohody. Znižujú aj depresie a výkyvy emócií. Navyše sa podieľa na kvalitnejšom spánku, vyrovnanosti a lepšej nálade.

Redukcia váhy a vytvarované telo

Pravidelná pohybová aktivita vás udrží v dobrej kondícii. Posilníte celé telo a vytvarujete ho podľa svojich predstáv. Ideálne zvoľte rôzne druhy aktivít a pripravte si individuálny jedálniček. Zníženie hmotnosti vám tiež zdvihne sebavedomie a pozitívne sa prejaví aj v ďalších oblastiach života.

Kvalitný a dlhý život

Mnoho štúdií dokazuje, že fyzicky aktívni ľudia sa dožívajú vyššieho veku a majú kvalitnejší život vďaka menšej miere ochorenia. Pravidelný pohyb skrátka prispieva k celkovému zdraviu človeka.

Ako začať so zdravým pohybom

Začnite zľahka, nemusíte hneď podávať vrcholové výkony. Stačí, keď najskôr zmeníte pár návykov.

• Choďte pešo alebo jazdite na bicykli namiesto využívania dopravných prostriedkov.
  • Dajte prednosť schodom pred výťahom.
  • Pri sedavom zamestnaní si robte prestávky, pretiahnite sa a chvíľku sa prechádzajte.
  • Posekajte trávnik alebo vysajte.
  • Ak máte psa, choďte s ním aspoň raz denne na prechádzku. Ako začať so zdravým pohybom

Dôležitá je pravidelnosť. Pokiaľ si z pohybu vytvoríte rutinu, nebudete sa musieť do fyzických aktivít nútiť. Potom môžete začať s obľúbeným športom alebo cvičením. Vyberte si to, čo vás baví, vydržíte pri tom dlhšie. Posilňovaním získate svaly, joggingom zhodíte prebytočné kilá. K ruke si môžete vziať aj najrôznejšie cvičebné pomôcky, ako sú napríklad gymnastické lopty alebo odporové gumy.

Strečing a relaxácia

Pred každou fyzickou námahou aj po nej sa starostlivo natiahnite. Pripravíte svaly a šľachy na záťaž a po cvičení ich uvoľníte, vyhnete sa tak nežiaducemu zraneniu. Nepodceňujte ani následnú regeneráciu a dostatočný odpočinok. Doprajte si aj uvoľňujúcu masáž.

S pohybom začnite už u detí

Pokiaľ deti už v ranom veku nájdu záľubu v pohybe, je veľká šanca, že im to vydrží na celý život. Zoznámte deti s kolektívnymi športmi aj jazdou na bicykli, ukážte im, že pohyb je každodennou záležitosťou. Vidíte, že ich cvičenie nebaví? Zaobstarajte im trampolínu či kolieskové korčule alebo s nimi bežte púšťať draka. Deti čerpajú z pravidelného pohybu rovnaké benefity ako dospelí.

Nájdete v eshope

Odporové posilňovacie gumy ružové, sada 5 ks

Posilňovacia guma slúži na posilnenie a strečing takmer všetkých svalových partií.

Fitlopta – modrá, 65 cm

Rehabilitačná lopta sa využíva hlavne na cvičenie, rehabilitáciu a správne držanie tela. Balenie obsahuje pumpu na dofúkanie lopty.

Balančný vankúš, červený

Balančný vankúš na cvičenie a správne držanie tela počas sedenia.

Textilné posilňovacie gumy, sada 3 ks

Súprava látkových odporových gúm na posilnenie a strečing celého tela.

Rehabilitačná lopta " Arašid "

Odporové posilňovacie gumy sivé, sada 5 ks