Cukrovka (diabetes) - Čo je cukrovka a čo spôsobuje

Cukrovka je najznámejšie a najbežnejšie ochorenie. Je dokonca označovaná ako civilizačná choroba. Čo vlastne je cukrovka, čo je jej príčinou a aké komplikácie prináša?

Glukóza (najjednoduchší cukor) je pre naše telo jedným zo základných zdrojov energie. Na to, aby sa glukóza premenila na energiu je potrebný inzulín, ktorý produkuje podžalúdková žľaza – pankreas. Pri cukrovke môže telo prestať produkovať dostatok inzulínu (diabetes mellitus 1. typu), alebo ho nevyužíva správne (diabetes mellitus 2. typu). Oba tieto prípady vedú k zvýšeniu hladiny cukru v krvi (hyperglykémia). Táto zvýšená koncentrácia spôsobuje poškodenie krvných ciev a dochádza k závažným zdravotným problémom.

Príčiny vzniku

• genetické faktory
  • lieky (hlavne kortikosteroidy)
  • chronický zápal pankreasa (podžalúdkovej žľazy)
  • zvýšená hladina hormónov, ktoré zvyšujú produkciu glukózy v krvi

Komplikácie

Vysoký krvný tlak – približne 60 – 65 % diabetických pacientov má vysoký krvný tlak. Pacienti s cukrovkou by si mali pravidelne merať krvný tlak a užívať lieky na jeho úpravu, predpísané lekárom. Nekontrolovaný vysoký tlak krvi poškodzuje obličky, oči, urýchľuje výskyt infarktu myokardu a cievnej mozgovej príhody.

Kardiovaskulárne choroby – pacienti s cukrovkou majú zvyčajne vyššie hladiny cholesterolu a tuku v krvi ako osoby bez cukrovky. S tým je spojené aj riziko predčasného vzniku srdcovo cievnych ochorení ako akútny infarkt myokardu, ischemická choroba srdca, náhla cievna mozgová príhoda.

Diabetická noha – postihnutie dolných končatín, ktoré vzniká v dôsledku zmien cievneho systému, nervov alebo tiež v dôsledku hypoglykémie a hyperglykémie. Pacienti by mali dbať na správny výber obuvi.

Ochorenie obličiek (diabetická nefropatia) – obličky odstraňujú odpadové látky von z tela. Prejavom ich poškodenia môže byť aj vysoký krvný tlak.

Nájdete v eshope

Glukomer OneTouch Select Plus Flex

Kompaktný glukometer na okamžité a presné zobrazenie hodnôt cukru v krvi.

P0046 D94210

Glukomer Contour Plus ELITE

Glukomer na monitorovanie hladiny glukózy v krvi je určený na samovyšetrenie pacientov s cukrovkou.

Lancety Accu-Chek Fastclix, 102 ks

Odberové lancety sú sterilné oceľové ihličky, ktoré sa zasúvajú do odberového perá.

P2220 D92589

Testovacie prúžky FreeStyle Optium ß ketone, 10 ks

Testovacie prúžky na meranie hladiny ketolátok v krvi.

P2850 D53685

Lancety Accu-Chek Softclix, 200 ks

Náhradné ihly na vpich slúžiace na odber krvi pri zisťovaní glukózy v krvi.

P0060 D58793

Testovacie prúžky Accu-Chek Performa, 50 ks

Testovacie prúžky slúžia na nasatie kapilárnej krvi a na meranie množstva glukózy v krvi.

P1055 D76989