Diabetes: čo je cukrovka a ako sa lieči?

Jednou z najčastejších civilizačných chorôb je cukrovka. Ide o metabolickú poruchu, pri ktorej sa zle premieňajú cukry v tele. Dá sa diabetu predísť? Prečítajte si všetko, čo by ste o tomto ochorení mali vedieť.

Čo je cukrovka

Diabetes mellitus alebo cukrovka je chronické ochorenie charakteristické zvýšenou hladinou glukózy v krvi. Tá vzniká kvôli zlej funkcii hormónu inzulínu, ktorý zaisťuje vstup glukózy z krvi do buniek svalov a pečene, kde sa ďalej spracováva. Keď inzulín nefunguje správne, cukor sa hromadí v krvi a vzniká takzvaná hyperglykémia.

Aké typy cukrovky existujú

Diabetes I. typu je autoimunitné ochorenie, pri ktorom sa tvorí len nedostatočné množstvo inzulínu. Často sa jedná o dedičné ochorenie a prvé príznaky sa prejavujú už v detstve.

Pri cukrovke II. typu telo bojuje s inzulínovou rezistenciou - bunky na inzulín nedokážu správne reagovať. Tento typ cukrovky sa prejavuje obvykle až v dospelosti. Zvláštnym typom je potom tehotenská cukrovka, ktorá súvisí s kolísaním hladiny hormónov a po pôrode spravidla odznie.

Nielen diabetici doma využijú glukomer – z kvapky krvi ľahko zistíte aktuálnu hodnotu cukru v krvi.

Rizikové faktory, ktoré ovplyvňujú vznik cukrovky

U cukrovky I. typu nie sú rizikové faktory celkom známe, pravdepodobne súvisia s genetickou predispozíciou a niektorými druhmi vírusovej alebo bakteriálnej infekcie. Medzi rizikové faktory cukrovky II. typu patrí:

• vek,
  • genetika,
  • tehotenská cukrovka,
  • syndróm polycystických ovárií,
  • vysoký krvný tlak,
  • fajčenie,
  • obezita a zvýšený cholesterol,
  • nedostatok pohybu a nezdravý životný štýl.

Ako sa prejavuje diabetes

Diabetikov ohrozujú dva extrémy - vysoká a nízka hladina cukru v krvi. Oba výkyvy sa prejavujú rozdielne. Rôzne symptómy má aj cukrovka I. a II. typu.

Pre diabetes I. typu je charakteristické časté močenie, abnormálny smäd, záchvaty veľkého hladu a úbytok telesnej hmotnosti, telesná slabosť alebo zmätenie. Diabetes II. typu môže byť okrem smädu a častého močenia sprevádzaný aj svrbením a kožnou infekciou, pomalým hojením rán, ospalosťou a únavou, brnením v končatinách alebo zahmleným videním.

Prejavy hyperglykémie

• Smäd, časté močenie a dehydratácia,
  • podráždenosť a malátnosť,
  • rozostrené videnie,
  • pri neliečení tiež poškodenie obličiek, očnej sietnice, ciev a nervových buniek.

Príznaky hypoglykémie

• Bolesť hlavy,
  • podráždenosť,
  • tras a studený pot,
  • strata vedomia.

Ako sa cukrovka lieči

Diabetes sa dá liečiť, ale nevylieči sa – jedná sa o celoživotné ochorenie. Pri cukrovke I. typu sa nezaobídete bez pravidelných injekcií inzulínu. Všetky typy ochorení vyžadujú dostatok pohybu a diétu, ktorá spočíva hlavne v obmedzení rýchlych cukrov. Pri diabete II. typu je spravidla nutné znížiť telesnú hmotnosť (až 90 % cukrovkárov trpí obezitou) a podávať antidiabetiká, ktoré zlepšujú citlivosť buniek na inzulín.

Nepodceňte prevenciu

Prevenciu proti diabetu I. typu zatiaľ bohužiaľ nemožno odporučiť. Medzi jeden z najdôležitejších krokov, ako znížiť riziko vzniku cukrovky II. typu, patrí zbaviť sa nadváhy. S tým súvisí pravidelná fyzická aktivita a zdravá strava založená viac na strukovinách, zelenine, bielom mäse alebo nízkotučných mliečnych výrobkoch. Cukrovka II. typu sa stala rozšírenou civilizačnou chorobou, vyvarujte sa jej dodržiavaním zásad zdravého životného štýlu.

Nájdete v eshope

Odberová autolanceta Accu-Chek FastClix

Odberové pero je určené pre diabetikov na bezbolestný odber kapilárnej krvi na meranie glykémie s možnosťou individuálneho nastavenia hĺbky vpichu (5 polôh).

P2219 D92587

Lancety Freestyle Exatec, 50 ks

Lancety s tenkým hrotom, na menej bolestivú penetráciu.

P2138 D95305

Lancety Accu-Chek Softclix, 200 ks

Náhradné ihly na vpich slúžiace na odber krvi pri zisťovaní glukózy v krvi.

P0060 D58793

FreeStyle Libre 2

Systém na neustále meranie koncentrácie glukózy v intersticiálnej tekutine. Senzor odosiela hodnoty glukózy v reálnom čase do vášho smartfónu.

Pentaphan, 50 ks

PENTAPHAN testovacie prúžky slúžia na analýzu moču.

Kontrolný roztok Accu-Chek Performa Control, 2 x 2,5 ml

Kontrolný roztok pre glukomer Accu-Chek Performa určený pre bežnú kalibráciu glukomera. Používa sa ako náhrada vzorky krvi.