Bolesť karpálneho tunela: nepodceňte liečbu
Syndróm karpálneho tunela je vyvolaný útlakom nervu v zápästí a často ho sprevádza nepríjemná chronická bolesť, obzvlášť pri opakovanom pohybe a bez riadnej fixácie kĺbu. Typicky sa označuje za následok dlhé práce s počítačom. Prečítajte si, ako karpálny tunel vzniká, ako ho spoznať a zistite, ako ho liečiť.
Čo je karpálny tunel a príčiny jeho zápalu
Karpálny tunel tvorí prechod medzi predlaktím a dlaňou a je ohraničený karpálnymi kosťami a väzmi. Cez tento tunel prechádzajú cievy, šľachy a nervy a práve pri vzniknutom útlaku sa môže vytvoriť zápal spojený so silnou bolesťou.
Syndróm karpálneho tunela vzniká predovšetkým nadmernou záťažou vyvíjanou na zápästí. Môže sa jednať o častú prácu na počítači, pravidelnú prácu s pneumatickým náradím, ktoré vibruje a zaťažuje zápästie. K útlaku nervu môže dôjsť aj pri tehotenstve či menopauze kvôli zadržiavaniu tekutín v tele.
Ako spoznať syndróm karpálneho tunela
Toto ochorenie najčastejšie sprevádza nepríjemná bolesť v oblasti zápästia, dlane a prstov obzvlášť v kľudovom stave. Často sa objavuje aj brnenie a mravčenie prstov postihnutej ruky, necitlivosť, nešikovnosť a poruchy motoriky. Presnú diagnózu si nechajte stanoviť pri návšteve u lekára, ktorý vykoná EMG vyšetrenie (toto vyšetrenie je zamerané na vedenie vzruchov nervu v oblasti zápästia).
Neignorujte bolesť ani iné príznaky syndrómu karpálneho tunela. Zanedbávané ochorenie môže spôsobiť náhle priškripnutie nervu, ku ktorému dochádza pri podvrtnutí alebo zlomenine.
Aké sú možnosti liečby a prevencie
Medzi varianty liečby karpálneho tunela, ktoré vám lekár na základe vyšetrenia odporučí, patria:
- vyhýbať sa opakovaným činnostiam, ktoré zaťažujú ruku
- dlaha na zápästie (najlepšie poslúži ortéza zápästia alebo iná ortéza na ruku)
- injekcie kortikoidov do oblasti zápästia, laser alebo rázové vlny
- konopná alebo nechtíková masť, ktoré čiastočne potlačia bolesť
- využiť masážne pomôcky, ktoré uvoľnia od bolesti
Pokiaľ ste si ochorením prešli a chystáte sa zase športovať, zafixujte si ruku ortézou na zápästie a palec. Pre väčší komfort pohybu skúste aj tejpovanie zápästia. Prečítajte si viac o tejto terapeutickej metóde v článku.
Naťahovač chrbta UNIZDRAV PRO
Ergonomický naťahovač chrbta s akupresúrnymi bodmi a otočnou rukoväťou na plynulé nastavenie sklonu pomôže pri bolestiach chrbta, zakrivení chrbtice a udržaní správneho držania tela.
P4302
Masážny prístroj BEURER MG 260
Všestranná masážna podložka na sedadlo s vyhrievaním a hneď niekoľkými typmi terapií poskytne uvoľňujúcu masáž celého chrbta a krku.
P4323
Detská rastúca stolička UNIZDRAV, modrá
Ergonomická detská stolička s možnosťou prispôsobenia rozmerov podporuje zdravé sedenie, rozvíja návyk správneho držania tela a pomáha predchádzať problémom s chrbticou.
P4312
Detská rastúca stolička UNIZDRAV, ružová
Ergonomická detská stolička s možnosťou prispôsobenia rozmerov podporuje zdravé sedenie, rozvíja návyk správneho držania tela a pomáha predchádzať problémom s chrbticou.
P4313