Ako na ploché nohy: príčiny, prevencia a liečba

Bolí vás pri chôdzi chodidla, mávate pocit ťažkých lýtok, bolesti chrbta a ďalšie varovné príznaky? Zistite, či nepatríte medzi ľudí, ktorí majú ploché nohy.

Čo je plochá noha a ako ju spoznať

Jedná sa o pokles nožnej klenby, ktorý deformuje riadne došliapnutie chodidla. Dochádza k oplošteniu časti klenby a zvýšeniu vbočenia päty – najmä kvôli nekvalitnej obuvi, dedičným sklonom, obezite alebo oslabenému svalstvu.

Plochonožie sa prejavuje nadmernou únavou po dlhšej chôdzi, opuchmi nôh alebo pocitom ťažkých lýtok. Vyššie stupne plochonožia sprevádza aj pálenie, alebo naopak pocit chladu v chodidlách a bolesti nožnej klenby od päty až k prstom. Objaviť sa môžu aj kurie oká a otlaky v súvislosti s nosením nevhodnej obuvi.

Pokiaľ máte podozrenie, že sa ploché nohy týkajú aj vás, navštívte ortopéda, ten vykoná podograf (odtlačok na bielom papieri) alebo podoskop (hodnotenie zaťaženia v jednotlivých partiách chodidla).

Existujú 3 stupne plochonožia

Na mierne plochú nohu vás môže lekár upozorniť, keď sa na odtlačku nohy pri záťaži objaví mierne rozšírenie chodidla chodidla. Prvý stupeň sa dá podchytiť a napraviť vcelku rýchlo

Pri stredne plochej nohe (druhý stupeň) sa viac zaťažuje vnútorná hrana chodidla a priečne oploštenie klenby možno spoznať, ako v záťaži, tak pri odľahčení. V tomto prípade noste ortopedické vložky do topánok alebo podporu priečnej klenby v podobe malých vankúšikov alebo tzv. srdiečok a venujte sa cvičeniu s pomôckami.

Silne plochá noha (tretí stupeň) sa vyznačuje fixovanou zníženou klenbou, ktorá spôsobuje silné bolesti, ťažkopádnu chôdzu a problémy so samotným stojom na jednej nohe.

Prečo vznikajú ploché nohy

Hlavnou príčinou je povolenie väziva medzi krátkymi svalmi a kôstkami v nohe. U detí k tomu dochádza pri predčasnom obúvaní alebo pri nadmernej záťaži (dlhá chôdza). V čase rastu kúpte deťom ortopedické vložky, obzvlášť keď športujú a zaťažujú chodidlá o niečo viac.

U dospelých má vplyv na vznik plochonožia nadmerná záťaž v zamestnaní, tvrdá a nekvalitná obuv a tiež nadváha. Zdravotníkov, ktorí trávia celý deň na nohách, nestretnete v inej obuvi ako v bielych zdravotných papučiach. S plochými nohami majú problémy aj ženy v priebehu tehotenstva alebo menopauzy vplyvom vyššej hmotnosti a zmeny hladiny hormónov.

Ploché nohy spôsobujú bolesti, otlaky a opuchy

Ploché nohy spôsobujú najmä nepríjemnosti spojené s prirodzenou chôdzou, tvoria sa otlaky, opuchy a pri treťom stupni plochonožia pacienti trpia silnými bolesťami. Navyše o sebe dávajú vedieť aj chrbát, bedrové kĺby a kolená.

Zoznámte sa prevenciou a liečbou plochých nôh

Topánky patria medzi najdôležitejšie faktory ovplyvňujúce plochonožie, teda ako prvé sa zamerajte na výber kvalitnej ortopedickej obuvi, ktorá netlačí a je z príjemných a prispôsobivých materiálov. Nohy v priebehu dňa natekajú, mali by ste mať možnosť topánku kedykoľvek uvoľniť pomocou šnurovania alebo opasku.

V kancelárii aj doma sa prezúvajte do zdravotnej obuvi dámskej alebo pánskej. Svojim ratolestiam vyberte detskú zdravotnú obuv, ktorá podporí nožnú klenbu ako v priečnom, tak v pozdĺžnom smere. Do topánok si kúpte ortopedické vložky.

K prevencii patrí aj riadna a pravidelná pedikúra a celková starostlivosť o nohy. Tieto rutinné činnosti doplňte ešte masážou s pomôckami, ktoré zlepšia cirkuláciu krvi.

Prevenciu začnite výberom ortopedickej obuvi.

Nájdete v eshope

Kompenzačné podpätenky, výška 1,5 cm

Korekčná podpätenka zmierňuje došľapy, vyrovnáva rozdiel dĺžky dolných končatín a pôsobí proti bolesti pohybového aparátu.

Ortopedické polvložky

Kožené ortopedické vložky do prednej časti obuvi s metatarzálnym zvýšením a podporou priečnej klenby.

Ortopedický koberček ORTHOPUZZLE - Cesta zdravia

Jedinečná ortopedická pomôcka pre deti od 10 rokov a dospelých, určená na ošetrenie a prevenciu plochých nôh, posilnenie svalov a vláknitého aparátu chodidiel a dolných končatín ako aj na akupresúru reflexných zón chodidla.

Ortopedický koberček ORTHOPUZZLE More - pre deti od 1 roka

Jedinečná ortopedická pomôcka pre deti od 1 roka, určená na ošetrenie a prevenciu plochých nôh, posilnenie svalov a vláknitého aparátu chodidiel a dolných končatín ako aj na akupresúru reflexných zón chodidla.

Ortopedický koberček ORTHOPUZZLE - Prvé kroky

Jedinečná ortopedická pomôcka pre deti od 9 mesiacov, určená na ošetrenie a prevenciu plochých nôh, posilnenie svalov a vláknitého aparátu chodidiel a dolných končatín ako aj na akupresúru reflexných zón chodidla.

Trojštvrťové ortopedické vložky

Špeciálne anatomické vložky podporujú klenbu chodidla, zmäkčujú došľap a chránia pätu pred nadmerným tlakom pri chôdzi.