Ako si vybrať anatomický vankúš
Často vás trápia bolesti krku, hlavy a chrbta? Môže za tým stáť zle zvolený vankúš. Anatomicky tvarovaný vankúš sa postará, aby ste spali v prirodzenej a optimálnej polohe. Zistite, ako vybrať anatomický vankúš presne na mieru svojmu telu a skvalitnite si tak spánok.
Prečo si zaobstarať anatomický vankúš
Anatomické vankúše sa prispôsobujú tvaru ľudského tela. Zaisťujú správnu polohu krčnej chrbtice a poskytujú jej optimálnu oporu. Vďaka tomu uľavujú od svalového napätia v oblasti šije a ramien a bolestiam chrbta i krku. Prispievajú k pohodlnejšiemu a zdravšiemu spánku a zlepšujú jeho celkovú kvalitu.
Pre koho je anatomický vankúš vhodný
Do anatomického vankúša sa oplatí investovať najmä tým, ktorí sa často stretávajú s problémami s krčnou chrbticou, ale skvelú voľbu predstavuje pre všetkých, pôsobí totiž aj ako prevencia pred budúcimi ťažkosťami. Hodí sa pre ľudí so sedavým alebo fyzicky náročným zamestnaním, pre tých, ktorí trávia väčšinu dňa pri počítači, aj pre športovcov, ktorí majú často stuhnuté a preťažené svaly. Anatomický vankúš môžete zaobstarať aj deťom, ale musí byť nižšia ako tie pre dospelých.
Podľa čoho správne vybrať
Aby ste sa ráno nebudili rozlámaní, potrebujete vankúš, ktorý bude presne zodpovedať vašej anatómii. Napríklad širokým ramenám vyhovuje iný tvar ako tým užším. Zistite, podľa čoho vybrať ten správny anatomicky tvarovaný vankúš.
Vyberte si vankúš podľa toho, v akej pozícii spíte
Pri výbere anatomického vankúša zohľadnite svoju obľúbenú spaciu polohu. Niektoré modely sú priamo určené na spanie na chrbte, ale stretnúť sa môžete aj s univerzálnymi vankúšmi.
- Spanie na boku – pokiaľ najradšej spíte na boku, zvoľte pevnejší a vyšší vankúš tak, aby vyplnil medzeru medzi hlavou a matracom a poskytol dostatočnú oporu. Udrží tak krk v jednej rovine s chrbticou.
- Spanie na chrbte - hlava by mala byť v rovine, prípadne ľahko nadvihnutá, ale rozhodne nie zaklonená. Vankúš vyberajte teda nižší a mäkší.
- Spanie na bruchu – táto poloha nie je príliš optimálna a odborníci ju neodporúčajú. Pokiaľ ale predsa len spíte na bruchu, zvoľte nízky alebo špeciálne tvarovaný vankúš.
Zamerajte sa na tvar vankúša
Anatomický vankúš z pamäťovej peny zoženiete v niekoľkých variantoch. Medzi najznámejšie patrí vankúš s dvoma vlnkami - jedna podopiera krk a druhá hlavu. Je ideálny na spanie na boku. Môžete sa stretnúť aj s tzv. bochníkom, ktorý je uprostred vyšší ako po stranách. Vankúš v tvare motýlika (kríža) sa zase hodí na spánok na bruchu.
Zvoľte optimálnu tuhosť
Každému vyhovuje niečo iné. Všeobecne sa dá povedať, že veľmi mäkký vankúš neposkytne krčnej chrbtici dostatočnú oporu, príliš tvrdý môže zase nepríjemne tlačiť. Pokiaľ nemáte možnosť si vankúš vyskúšať, zvoľte strednú tuhosť.
Materiál tiež hrá svoju rolu
Použitý materiál vám musí byť príjemný. Postrážte si, z akého materiálu je vankúš vyrobený, najmä vtedy, ak naň máte špeciálne požiadavky – napríklad pri problémoch s alergiami alebo astmou.
- Latex – vankúše z latexu sú hypoalergénne, vzdušné a antibakteriálne. Ihneď sa prispôsobí tvaru vášho tela.
- PUR pena – býva spočiatku tvrdšia, ale používaním sa tuhosť optimálne stabilizuje.
- Pamäťová pena – čiže lenivá či viskoelastická pena sa dokonale prispôsobí tvaru tela aj jeho teplote. Hodí sa aj pre alergikov a astmatikov.
- Perie - patrí medzi klasické výplne. Stretnúť sa s ním môžete aj v kombinácii s ďalšími materiálmi. Perie ale nie je vhodné pre alergikov.
Na anatomický vankúš si musíte zvyknúť
Pokiaľ ste doteraz spali na klasickom vankúši, môže pre vás byť prvá noc na tom anatomickom nepríjemná. Než si telo zvykne na novú polohu, môže to trvať až dva týždne – do tej doby nie je neobvyklá stuhnutosť svalov aj bolesť krčnej chrbtice. Pokiaľ diskomfort pretrváva aj dlhšie ako 14 dní, vankúš vám nevyhovuje a mali by ste ho vymeniť.
Predĺžte jeho životnosť
Jadro anatomického vankúša sa nesmie prať, preto je samozrejmosťou prateľný povlak, ktorý môžete kedykoľvek vymeniť. Rovnako ako samotné vankúše aj obliečky sa vyrábajú z rôznych materiálov. Skvelou voľbou sú povlaky s membránou, ktorá ochráni jadro.
Urobte viac pre svoj zdravý spánok
Základom zdravého spánku je aj správny matrac, ktorý udrží chrbticu v prirodzenej polohe a dokonale sa prispôsobí vášmu telu. Pokiaľ ani správne zvolený matrac a vankúš nepomáhajú ku kvalitnému spánku, vyskúšajte zmenu spacích návykov.
Vankúš StopMite Active s úpravou proti roztočom, 50 x 70 cm
Vankúš so špeciálnou povrchovou úpravou na účinný boj s alergiou na roztoče.
P3571
Zdravotný podhlavník veľký
Zdravotný vankúš je vyplnený guľôčkami, ktoré majú masážny efekt.
P1000 • K58340
Vankúš UNIZDRAV ANATOMIC VISCO
Komfortný anatomický vankúš je vyrobený z kvalitnej NATUR VISCO elastickej pamäťovej peny.
P3017
Ortopedický vankúš Bamboo
Ortopedický vankúš sa používa na prevenciu, zmiernenie chorôb alebo zranenia krčnej chrbtice zabezpečením jej správnej polohy.
P2557
Viacúčelový nafukovací vankúš
Nafukovací vankúš využiteľný ako obyčajný vankúš, ako vankúš pod nohy alebo ako opierka chrbta.
P1842