Čo je cestovná trombóza a ako jej predísť
Pri dlhých letoch alebo cestách autom či autobusom sa nevyhnete nedostatku pohybu. Cestujte bezpečne a bez starostí a obmedzte riziko vzniku cestovnej trombózy. Prečítajte si, aké sú jej príznaky a ako jej predísť.
Čo je to trombóza?
Ide o stav, kedy sa v žile vytvorí krvná zrazenina v dôsledku pomalšieho toku krvi. Tá potom zhoršuje prúdenie krvi a môže upchať cievy. Trombóza najčastejšie postihuje dolné končatiny, ale zrazenina sa môže dostať až do pľúc a dochádza potom k takzvanej pľúcnej embólii, ktorá je veľmi nebezpečná.
Ako cestovná trombóza sa označuje žilová trombóza dolných končatín v súvislosti s dlhotrvajúcim cestovaním. Niekoľkohodinový let či jazda autobusom alebo autom v rovnakej pozícii zaťažuje žily, ktoré potom musia pracovať usilovnejšie.
Prečo cestovná trombóza vzniká?
V dôsledku nedostatku pohybu, nečinného sedenia dochádza k svalovému poklesu končatín a spomaleniu žilového toku. Pri dlhšom cestovaní je obvyklý nedostatočný pitný režim, ktorý navyše vedie k zahusteniu krvi. Podmienky v lietadle, ako je nízka vlhkosť a obsah kyslíka vo vzduchu, spôsobujú rozšírenie ciev a tým aj zníženie prúdenia krvi.
Aké sú rizikové faktory vzniku cestovnej trombózy?
- Obezita
- Fajčenie
- Tehotenstvo a hormonálna liečba
- Kŕčové žily
- V minulosti prekonaná trombóza
- Nedávne úrazy alebo operácie dolných končatín
- Vek nad 65 rokov
- Poruchy zrážanlivosti krvi
Ako spoznať trombózu?
Medzi príznaky žilovej trombózy patrí bolesť, začervenanie a opuch dolných končatín alebo pocity tepla až pálenia. Časté je aj napätie a pnutie v lýtku. Trombóza sa môže prejaviť okamžite, ale aj pokojne až 14 dní po ukončení cesty. Za rizikové cestovanie sa považuje to, ktoré trvá 4–8 hodín a viac.
Ako predísť cestovnej trombóze?
Počas cesty čo hodinu vstaňte a chvíľu sa prechádzajte. Pokiaľ to nie je možné, aspoň si pretiahnite nohy a cvičte s nimi. Obmedzte pitie kávy a alkoholu, namiesto toho v dostatočnom množstve pite čistú vodu alebo čaje. Noste voľné oblečenie - ponožky s pružným lemom, pokojne si tiež povoľte opasok a gombík na nohaviciach.
Pri cestovaní si tiež dajte pozor na akútnu blokádu krku a chrbta - prečítajte si, ako si s ňou poradiť.
Antidekubitná podložka päty
Slúži ako pomôcka zabraňujúca vzniku preležanín u dlhodobo ležiacich pacientov.
P3078
Bedrový vankúš na sedenie AT03003
Bedrový vankúš pomáha predchádzať ochoreniam driekovej chrbtice v dôsledku dlhšej nesprávnej polohy v sede.
P1607
Chrbtová opierka
Produkt používaný na prevenciu, miernenie chorôb alebo na kompenzáciu vplyvov poranenia chrbtice tak, že zabezpečí jej správne zarovnanie pri sedení.
P2556
Fit stolička
Revolučná novinka udržuje vaše zdravie a správne držanie tela počas celého dňa. Tento inovatívny dizajn stoličky pomôže zaistiť nielen dobré držanie tela, ale aj zníženie a úľavu od bolesti chrbta.
P2056
Vrecúška na nevoľnosť
Jednorázové vrecúška na nevoľnosť sú vhodné hlavne pri cestovaní.
P3029