Poradňa
Čo na osteoporózu
Osteoporóza spôsobuje úbytok kostnej hmoty, v dôsledku čoho kosti rednú a sú náchylnejšie na zlomeniny. Na liečenie sa využíva niekoľko liekov, jej liečbu ale môžete podporiť aj vhodnými výživovými doplnkami a zmenou životosprávy. Zistite, ako spoznať príznaky a aká je najlepšia prevencia. Navyše sme pre vás pripravili aj tri základné cviky na osteoporózu.
Domáca lymfodrenáž: čo to je a na čo sa používa
Zoznámte sa s účinnou terapiou lymfatického systému = lymfodrenážou. Táto metóda sa využíva okrem iného vo fyzioterapii a estetickej a kozmetickej medicíne. Na výber máte z manuálnej hmatovej techniky, ktorú vykonáva školený lymfoterapeut, alebo prístrojovej lymfodrenáže. Zoženiete aj domáce lymfodrenážne prístroje. Zistite, s čím vám lymfodrenáž môže pomôcť.
Kedy používať teplé a chladivé obklady
Bolesti hlavy a chrbta, natiahnuté svaly po športovom výkone, zápaly alebo menštruačné bolesti – mnoho ľudí sa za život stretáva s podobnými zdravotnými komplikáciami. Pokiaľ hneď nechcete siahať po liekoch, stavte na studené a teplé obklady. Pri správnom použití prinesú značnú úľavu. Ale pozor, aby ste si zbytočne neuškodili, musíte vedieť, kedy prikladať teplý a kedy studený obklad. Poradíme vám.
Krokom k lepšiemu zdraviu: na čo sú ortopedické vložky
Doprajte svojim nohám úľavu v podobe ortopedických vložiek do topánok. Ocenia ich ako tí, ktorí sa stretávajú so zdravotnými problémami, tak aj ľudia, ktorí si chcú pri chôdzi, behu či dlhom státí dopriať extra pohodlie. Zistite, na čo sú ortopedické vložky dobré a prečo sa ich oplatí používať aj preventívne.
7 tipov: čo na podporu imunity naozaj zaberá
Náhle výkyvy teplôt a viac ľudí vo vnútorných priestoroch znamenajú v zimných mesiacoch veľkú výzvu pre váš imunitný systém. Aby ste neboli náchylní k chorobám a cítili sa dobre po fyzickej i psychickej stránke, treba sa oň dobre starať. Čo je na imunitu najlepšie a ako ju posilniť? Prinášame tipy v článku.
Ako na vybavenie ordinácie (nielen) praktického lekára
Vybavenie ordinácie praktického lekára i ďalších zdravotníckych zariadení sa musí riadiť príslušnými vyhláškami. Ale okrem niekoľkých povinných zdravotníckych pomôcok a prístrojov majú v zariaďovaní svojej vyšetrovne lekári voľnú ruku. Zistite, aké vybavenie do ordinácie sa oplatí zaobstarať a čo vám pomôže v presnejšej diagnostike pacienta.
Čo na zápal šliach: ako ho spoznať a čo naňho pomáha
Zápal šliach je najčastejšie spôsobený dlhodobou nadmernou záťažou pri športe alebo pri práci. Najviac bývajú postihnuté šľachy na rukách, ale môžu byť zasiahnuté aj dolné končatiny a ďalšie svaly na tele. Zistite, akú prevenciu zvoliť, ako spoznať zápal šliach a ako ho liečiť. Navyše prinášame aj tipy na zdravotné pomôcky, ktoré zmiernia prejavy ochorenia.
Všetko, čo potrebujete vedieť o domácej starostlivosti
Mnoho dlhodobo chorých pacientov alebo ľudí v závere života trávi čas radšej v príjemnom prostredí svojho domova, ktorý dobre poznajú. O svojich blízkych sa môžete starať svojpomocne alebo využiť zdravotnícke a sociálne zariadenia. Všetko si starostlivo premyslite, domáca starostlivosť je náročná a vyžaduje úpravu domácnosti a obstaranie radu kompenzačných pomôcok.
Čo pomáha na tenisový lakeť
Tenisový lakeť nepostihuje iba hráča tenisu. Ide o ochorenie šliach a svalov, ktoré vzniká pri vykonávaní opakujúcej sa jednostrannej činnosti. Častokrát sa s ním preto stretnú ľudia pracujúci na počítači či manuálni pracovníci. Zistite, ako sa tenisový lakeť prejavuje a čo na neho pomáha.
Aký je rozdiel medzi obväzom a ovínadlom?
Obväzy a ovínadlá sú účinnou a užitočnou pomôckou pri drobných i väčších poraneniach. Predstavujú rýchlu pomoc pri nečakaných nehodách a mali by byť súčasťou lekárničky v domácnosti aj v aute. Oplatí ich so sebou nosiť aj na túry alebo zabaliť na dovolenku. Zistite, aký je rozdiel medzi obväzom a ovínadlom a aké druhy obväzového materiálu existujú.
Ako funguje smart osobná váha
Majte prehľad o stavbe svojho tela vďaka chytrej osobnej váhe. Hodí sa nielen ako pomocník pri chudnutí, ale ocenia ho všetci, ktorí si strážia svoj zdravotný stav. Okrem hmotnosti tak budete poznať podiel tukov alebo svalov v tele, BMI alebo obsah vody. Zistite, ako múdra osobná váha funguje a čo všetko zvládne zmerať.
10 dôvodov, prečo si zaobstarať čističku vzduchu
Skvalitnite ovzdušie vo svojej domácnosti vďaka čističke vzduchu. Smog, alergény, prach, roztoče alebo vírusy a baktérie, to všetko sa vo vzduchu vyskytuje. Čistička vás zbaví všetkých poletujúcich čiastočiek aj nepríjemného zápachu. Ocenia ju predovšetkým alergici a astmatici, ale je ideálnym riešením pre všetkých, ktorí chcú dýchať čistý a zdravý vzduch.
Účinky infralampy: objavte benefity liečby svetlom
Terapia pomocou infralampy predstavuje skvelú alternatívu či doplnok ku klasickému spôsobu liečby. Jej obľuba rastie aj vďaka tomu, že ju každý zvládne urobiť sám v pohodlí domova. Medzi hlavné účinky infralampy patrí zmiernenie rôznych fyzických ťažkostí, ako sú bolesti pohybového aparátu alebo kožné problémy. S čím ešte infračervená lampa pomáha?
Ako na kašeľ u detí
Spoločne s nádchou patrí kašeľ k najčastejším respiračným ochoreniam u detí. Veľmi často sa s ním stretnete, akonáhle deti začnú navštevovať škôlku alebo školu. Nie vždy je ale nutné pri liečbe siahať po liekoch. Vyskúšajte niečo iné a zistite, ako sa zbaviť kašľa u detí aj bez liekov.
Kedy používať zvlhčovač vzduchu
Zaistite si optimálne vlhký vzduch, vďaka ktorému sa vám bude lepšie dýchať. Domáce zvlhčovače vzduchu fungujú ako prevencia respiračných ochorení aj ako účinný pomocník pri ich liečbe. Nie vždy sa ale oplatí používať. Zistite, kedy zvlhčovať vzduch, aby ste z toho mali prospech.
Ako na astmu bez liekov
Astmou trpia milióny ľudí na svete. Jedná sa o chronické zápalové ochorenie dýchacích ciest, ktoré nemožno úplne vyliečiť, ale správnymi postupmi ho udržíte pod kontrolou. Mnoho pacientov sa nezaobíde bez liekov, ale existujú aj ďalšie metódy, ako zmierniť astmatické ťažkosti. Poradíme vám, čo na astmu pomáha.
Bolesť chrbta v tehotenstve
Bolesti chrbta sprevádzajú väčšinu tehotenstva. Za bežné nepohodlie môže vyššia hmotnosť a rastúce bruško, ktoré menia ťažisko tela. Skúste bolestiam predchádzať správnym držaním tela alebo spaním v optimálnej polohe. Pokiaľ vás mierne bolesti chrbta predsa len trápia, pokúste sa ich zmierniť. Poradíme vám, ako na to.
Pohybom pre zdravie: prečo je pohyb dobrý?
Pravidelný pohyb či jeho absencia má veľký vplyv na ľudské zdravie. Nielen že pomáha redukovať telesnú hmotnosť, ale tiež znižuje riziko vzniku mnohých ochorení. Pozitívne ovplyvňuje aj psychiku. Zistite, aké sú benefity zdravého pohybu.
Čo pomáha na menštruačné bolesti?
Menštruačné bolesti trápia množstvo žien a aj keď sú nepríjemné, patria k bežným prejavom menštruačného cyklu. Kŕče zvládnete pomocou liekov, ale skúste na to ísť prírodnou cestou a analgetikom sa vyhnúť. Zistite, čo na menštruačné bolesti pomáha a kedy sa oplatí ísť k lekárovi.
Ako si vybrať anatomický vankúš
Často vás trápia bolesti krku, hlavy a chrbta? Môže za tým stáť zle zvolený vankúš. Anatomicky tvarovaný vankúš sa postará, aby ste spali v prirodzenej a optimálnej polohe. Zistite, ako vybrať anatomický vankúš presne na mieru svojmu telu a skvalitnite si tak spánok.
Objavte efektívne metódy, ako zafixovať zápästie
Bolesť zápästia patrí k častým problémom, ktoré vás m obmedzia v každodenných aktivitách a sťažia vám bežné úkony. Príčinou obvykle býva preťaženie, zranenie, alebo syndróm karpálneho tunela. Jednou z účinných metód liečby a prevencie bolesti je fixácia zápästia pomocou ortézy alebo bandáže. Zistite, aké ďalšie možnosti máte.
Čo pomáha na kŕče v nohách
Časté kŕče v nohách sú nielen nepríjemné, ale zhoršujú aj kvalitu života. Väčšinou vznikajú v dôsledku namáhavej fyzickej aktivity, nedostatočného pretiahnutia po športovom výkone alebo nedostatkom horčíka. Môžu mať ale množstvo ďalších príčin. Zistite, ako predchádzať svalovým kŕčom v nohách a ako si pomôcť, keď vás náhle postihnú.
Typy barlí: vyberte vhodné kompenzačné pomôcky
Ľudia po operácii, so zranením dolných končatín alebo pri zhoršenej funkcii pohybového aparátu sa nezaobídu bez kompenzačných pomôcok = palicou a barlí. Zlepšujú stabilitu a poskytujú oporu. Navyše zvyšujú sebestačnosť pacienta. Musíte ale vybrať tie správne. Zoznámte sa s typmi bariel a naučte sa s nimi správne chodiť.
Čo by mala obsahovať domáca lekárnička
Spáleniny, odreniny aj drobné rezné rany – v každej domácnosti dochádza občas k malým nehodám, ktoré vyžadujú okamžité riešenie. Správne vybavená lekárnička vám pomôže zvládnuť menšie poranenia aj začínajúce ochorenia. Viete, čo by mala obsahovať? Prečítajte si, čo by v lekárničke nemalo chýbať.
Ako sa zbaviť bolesti päty
Päta poskytuje oporu pri chôdzi a zmierňuje otrasy. Pokiaľ vás začne bolieť, nepríjemne ovplyvní aj obyčajné každodenné činnosti. Nielen že vás obmedzí pri chôdzi, môže zapríčiniť aj zlé držanie tela. Bolesť päty má množstvo príčin, často si ju spôsobíte aj sami nevhodne zvolenou obuvou. Zistite, čo na bolesť päty zaberá.
Ako vybrať inhalátor
Stavte na inhalovanie – rokmi preverenú liečebnú metódu, ktorá má pozitívne účinky nielen na dýchacie cesty. Vďaka inhalátoru sa účinná látka dostane priamo tam, kam má. Ktorý ale vybrať? Prečítajte si, aké parametre treba pri jeho výbere postrážiť.
Ako vybrať glukomer
Ako vybrať glukomer Cukrovka patrí medzi časté civilizačné ochorenia a môže postihnúť každého. Ak chcete mať hladinu cukru v krvi pod kontrolou, nezaobídete sa bez glukomera. Stal sa nenahraditeľným pomocníkom každého diabetika. Zistite, na čo sa pri jeho výbere zamerať a ako ho správne používať.
Rady a tipy, ako na zdravý krvný tlak
Z hodnôt krvného tlaku je možné vyčítať, či sú srdce a cievy zdravé a či pracujú správne. Nízky krvný tlak spôsobuje nepríjemné stavy a ten vysoký môže byť nebezpečný. Prečítajte si tipy, ako si udržať normálny krvný tlak.
Ako vybrať tlakomer
Vďaka tlakomeru si zmeriate krvný tlak v pokoji a pohodlí domova. Ocenia ho nielen ľudia s ochorením srdca a ciev, ale aj tí, ktorí si starostlivo strážia svoj zdravotný stav. Zistite, s akými typmi tlakomerov sa na trhu stretnete a na čo by ste sa mali zamerať pri jeho výbere.
Inhalovanie - rýchla a účinná úľava od nádchy a kašľa
Chronické choroby dýchacieho ústrojenstva si vyžadujú dlhodobú liečbu normálne založenú na správnych liekoch a moderných liečebných postupoch vrátane inhalácie. Takto viete liečiť kašeľ aj bez chemických liekov a sladkých sirupov.