Ako na studené nohy a ruky u seniorov

Pocit studených nôh a rúk spôsobuje predovšetkým nedostatočné prekrvenie končatín - periférnych častí tela. Zoznámte sa s príčinami tejto indispozície, so spôsobmi liečby av neposlednom rade aj s vyhrievacími pomôckami. V článku sa dozviete, ako od tohto nepríjemného pocitu zbaviť seniorov a chorých.

Spoznajte najčastejšie príčiny studených nôh a rúk

Sčasti sa jedná o prirodzený proces, ktorý sa u väčšiny ľudí objavuje na jeseň av zime. Chladnejšie počasie má za následok to, že organizmus sústredí všetku svoju energiu na udržanie cirkulácie krvi a tepla v dôležitých častiach tela.

Ruky a nohy sú najďalej od životne dôležitých orgánov, preto sa im teplej krvi toľko nedostáva. Pri rukách to nie je až taký veľký problém, mnohokrát ich zvládnete zahriať rýchlo. Horšie to je pri nohách, kedy nepríjemný pocit pretrváva dlhšiu dobu.

Stres – častá príčina studených nôh a rúk

Telo pumpuje adrenalín do krvného riečišťa, čím dochádza k zúženiu ciev na perifériách a telo sa snaží ušetriť energiu, čo to ide. V tomto prípade sa venujte nastoleniu psychickej pohody, oddýchnite si a pocit studených rúk alebo nôh pominie.

Životný štýl – nedostatočné prekrvenie

Problémy so správnym prekrvením sú najčastejšou príčinou studených nôh. Týka sa to najmä ľudí, ktorí majú sedavé zamestnanie, zlý životný štýl a nedostatok pohybu, ktorý obmedzuje cirkuláciu krvi.

Diabetes

Diabetici sa stretávajú so studenými končatinami kvôli obehovým problémom. Cukrovka môže viesť až k diabetickej neuropatiu, ktorá poškodzuje nervy. Okrem studených nôh sprevádza pacienta aj brnenie, pichanie a znecitlivenie končatín. V prípade anémie ide o nedostatok červených krviniek. Tomu sa dá predísť úpravou jedálnička, teda v dôsledku odstrániť jednu z príčin pocitu studených nôh.

Zvýšená funkcia štítnej žľazy

Ľudia trpiaci hypertyreózou alebo zvýšenou funkciou štítnej žľazy, ktorá zodpovedá za nízku hladinu niektorých hormónov, sú všeobecne citlivejší na problémy so studenými chodidlami.

Kedy navštíviť lekára

Pokiaľ spolu s chronickým pocitom chladu nôh alebo rúk pociťujete aj iné príznaky ako únava, chudnutie, priberanie na váhe, bolesť kĺbov, horúčka, vyrážka, ktorá sa dlho nehojí, je potrebné zájsť k praktickému lekárovi. Ak pociťujete chlad chodidiel alebo rúk, ale pokožka nie je studená na dotyk, navštívte svojho lekára. Môže ísť o neurologickú poruchu alebo iné poškodenie nervov.

Ako sa zbaviť pocitu studených nôh dlhodobo

Zamerajte sa na jedálniček, obohaťte ho tzv. hrejivými potravinami, ku ktorým patrí napríklad zázvor, rybí olej, chilli papričky alebo škorica. Krv v tele rozprúdite akýmkoľvek pohybom. V prípade, že sa staráte o seniora, ktorý sa na väčší pohyb nezmôže, skúste zapojiť do jeho dennej rutiny aspoň ľahké cvičenie. Na uľahčenie pohybových aktivít sa hodia pomôcky na cvičenie. Na začiatok skúste napríklad rehabilitačnú loptičku.

Nemohúcim uľavíte od studených nôh pomocou masáží, ktoré výrazne zlepšia cirkuláciu krvi. Skvelé prekrvenie chodidiel zaistí aj pomôcky na terapiu nôh, ku ktorým patria rôzne masážne prekrvujúce podložky a koberčeky.

Vyhrievacie pomôcky a ďalšie nutnosti

Zlepšeniu cirkulácie krvi sa venujte dlhodobo predovšetkým u seniorov a chorých, ktorí majú málo pohybu. O rýchle prehriatie sa postará elektrická vyhrievacia deka, termofor alebo gélové vankúšiky, ktoré nahrejete v horúcej vode alebo mikrovlnke.

Nájdete v eshope

Ortopedický koberček ORTHOPUZZLE - Prvé kroky

Jedinečná ortopedická pomôcka pre deti od 9 mesiacov, určená na ošetrenie a prevenciu plochých nôh, posilnenie svalov a vláknitého aparátu chodidiel a dolných končatín ako aj na akupresúru reflexných zón chodidla.

Hrejivý termo vankúš UNIZDRAV Mäta Srdcia

Hrejivý vankúš je prírodný produkt, ktorý priaznivo pôsobí na stuhnuté a bolestivé časti tela. Mäta povzbudzuje a posilňuje organizmus.

Ortopedický koberček ORTHOPUZZLE More - pre deti od 1 roka

Jedinečná ortopedická pomôcka pre deti od 1 roka, určená na ošetrenie a prevenciu plochých nôh, posilnenie svalov a vláknitého aparátu chodidiel a dolných končatín ako aj na akupresúru reflexných zón chodidla.

Hrejivý termo vankúš UNIZDRAV Levanduľa Kvietky

Hrejivý vankúš je prírodný produkt, ktorý priaznivo pôsobí na stuhnuté a bolestivé časti tela. Levanduľa má priaznivý upokojujúci účinok.

Hrejivý termo vankúš UNIZDRAV Levanduľa Modrý

Ortopedický koberček ORTHOPUZZLE Savana – pre deti od 1 roka