Čo pomáha na menštruačné bolesti?
Menštruačné bolesti trápia množstvo žien a aj keď sú nepríjemné, patria k bežným prejavom menštruačného cyklu. Kŕče zvládnete pomocou liekov, ale skúste na to ísť prírodnou cestou a analgetikom sa vyhnúť. Zistite, čo na menštruačné bolesti pomáha a kedy sa oplatí ísť k lekárovi.
Čo spôsobuje menštruačné bolesti
Za menštruačnými kŕčmi a bolesťami v podbrušku stoja sťahy maternice, ktoré napomáhajú vylučovať časti sliznice maternice v prípade, že nedôjde k oplodneniu vajíčka. Silu sťahov ovplyvňujú prostaglandíny – látky podobné hormónom. Pri silnej menštruačnej bolesti navyše dochádza k stlačeniu ciev a nedostatočnému prekrveniu, čo bolesť ešte zvyšuje. Vplyv môže mať aj hormonálna nerovnováha medzi estrogénmi a progesterónom.
Sila menštruačných kŕčov je u každej ženy iná. Určitú úlohu v tom tiež zohrávajú dedičné predispozície. Okrem bolesti podbrušku je bežné aj napätie v slabinách, hnačka, zápcha, zvracanie alebo bolesť bedier či pŕs. Veľmi silné menštruačné bolesti môžu vznikať aj dôsledkom poruchy či ochorenia, preto svoj stav skonzultujte s gynekológom, a to najmä v prípade, že vás bolesti vyradia z bežných každodenných činností.
Ako zmierniť menštruačné bolesti alebo začnite už pri PMS
Mnoho žien trpí predmenštruačným syndrómom, ktorý sa prejavuje napríklad únavou, bolesťou hlavy, výkyvmi nálad, zhoršením stavu pleti, nezvládnuteľnou chuťou do jedla alebo naopak nechutenstvom či tlakom v podbrušku. Často pomôže zmena životného štýlu. Nielen na začiatku menštruácie, ale už počas PMS sa vyhnite:
- kofeínu, nikotínu a ďalším stimulačným látkam,
- alkoholu,
- rafinovanému cukru (čokoládu radšej nahraďte ovocím),
- stresu,
- vyššiemu množstvu soli, ktorá zadržuje vodu v tele.
Zistite, čo pomáha na menštruačné kŕče
Dôležitý je zdravý životný štýl, ktorý zahŕňa pestrú stravu a dostatok kvalitného spánku. Zaúčinkovať môže aj joga a ďalšie relaxačné techniky. Čo ďalšie zmierňuje menštruačné bolesti?
Teplo a pokoj
Teplo zmierňuje kŕče aj bolesť. Vyskúšajte vyhrievacie pomôcky, ako je napríklad termofor, vyhrievací pás na podbruško alebo hrejivý vankúšik plnený levanduľou či mätou. Uvoľnenie vám dopraje aj horúci kúpeľ. Ale pozor, teplo uvoľňuje steny ciev, môže tak dôjsť k silnejšiemu krvácaniu, preto sa nenahrievajte príliš dlho.
Bylinky
Stavte na prírodnú liečbu menštručných bolestí pomocou byliniek. Zmierňujú kŕče, tlmia bolesti a môžu upraviť hormonálne problémy či nepravidelnú menštruáciu. Z bylinných čajov siahnite po ľubovníka, drmku, alchemilku, rebríčku alebo maliníku. Bylinky môžete vylúhovať a pridať aj do kúpeľa.
Využijete ich aj pri aromaterapii. Vyskúšajte esenciálny olej z levandule, šalvie alebo cyprušteku.
Pohyb
Pri menštruácii pohybovej aktivity rozhodne nie sú tabu. Naopak počas cvičenia sa vyplavujú hormóny, ktoré tlmia bolesť, aj tie, ktoré vám zdvihnú náladu. Vypotíte zadržiavanú vodu, a aj keď sa vám do cvičenia spočiatku nechce, budete sa potom cítiť lepšie. Vždy ale počúvajte svoje telo a s fyzickou aktivitou to neprežeňte. Vhodná je napríklad jóga alebo pilates. Potom si doprajte uvoľňujúcu masáž.
Vitamíny a minerály
Doplnky stravy tiež môžu ovplyvniť bolestivý cyklus. Doplňte vitamíny skupiny B, C, D a E. Z minerálov je najdôležitejší horčík, ktorý pomáha nielen pri menštruačných bolestiach, ale aj napríklad pri kŕčoch v nohách. Nie je na škodu vyskúšať aj vápnik a zinok.
Akupunktúra a tejpovanie
Na menštruačné bolesti má pozitívny vplyv aj akupunktúra. Vždy sa ale najskôr poraďte so svojím lekárom a zverte sa do rúk odborníka – stimulácia niektorých bodov totiž môže zvýšiť krvácanie. Na obľúbenosti rastie aj tejpovanie, a to aj pri bolestivej menštruácii. Tejpy sa lepia na podbruško aj do oblasti kríža. Pokiaľ s tejpovaním nemáte skúsenosti, nechajte sa odborne preškoliť alebo zájdite za fyzioterapeutom, ktorý vám tejpy nalepí.
Analgetiká
Pomôcť si môžete aj analgetikami, ktoré zaberajú najrýchlejšie. Vždy si starostlivo prečítajte príbalový leták a dodržujte odporúčané dávkovanie. Pozor by si mali dať tí, ktorí majú problémy so žalúdkom – tabletky by ho mohli podráždiť.
Kedy je čas navštíviť lekára
Mierne kŕče a bolesti sú úplne normálne a počas pár dní vymiznú. Pokiaľ vás ale trápia silné menštruačné bolesti, ktoré vás vyradia z bežného života, navštívte svojho gynekológa. Za bolestivou menštruáciou totiž môže stáť mnoho ochorení, ako sú myómy, cysty alebo endometrióza, preto je najlepšie navštíviť lekára čo najskôr.
Gélový obkladový vankúš UNIZDRAV, 18 x 30 cm
Vankúš naplnený gélom podľa potreby chladí alebo zohrieva požadované miesto.
P3904
Kinezio tejp Ares 5 cm x 5 m, béžový
Kinezio tejpy pomáhajú tíšiť bolesť, prinášajú úľavu počas zápalových stavov a posilňujú oslabené svalové tkanivá.
P2224
Termofor fľaša s obalom, 2l
Pomôcka s pozdĺžnym rebrovaním, ktoré zvýrazňuje pocit tepla.
P1604
Vyhrievací USB pás na podbruško bez powerbanky – grafénová technológia
Inteligentný vyhrievací pás s USB napájaním a inovatívnou grafénovou výhrevnou technológiou na uvoľnenie bolesti resp. kŕčov v podbrušku počas menštruácie.
P3629
Fytopharma GYNASTAN bylinný ženský čaj 20 x 1 g
Bylinný ženský čaj priaznivo pôsobí pri ženských ťažkostiach ako je bolestivá menštruácia alebo problémy v prechode.
P1888