Čo by mala obsahovať domáca lekárnička
Spáleniny, odreniny aj drobné rezné rany – v každej domácnosti dochádza občas k malým nehodám, ktoré vyžadujú okamžité riešenie. Správne vybavená lekárnička vám pomôže zvládnuť menšie poranenia aj začínajúce ochorenia. Viete, čo by mala obsahovať? Prečítajte si, čo by v lekárničke nemalo chýbať.
Majte prvú pomoc vždy po ruke
Domáca lekárnička by nemala chýbať v žiadnej domácnosti. Ako prvý do nej siahnete pri drobných zraneniach, alergii aj začínajúcom prechladnutí. Spoľahlivým pomocníkom sa stane aj mimo otváracieho času lekárne alebo ordinačné hodiny vášho lekára. Zdravotný materiál a všetky lieky navyše budete mať prehľadne uložené na jednom mieste a znížite tak riziko, že sa dostane do nepovolaných rúk.
Vyberte si tú správnu
Lieky a zdravotné prípravky neskladujte len tak v zásuvke. Vyhraďte si na ne skrinku alebo škatuľu. Tá by mala byť opatrená zámkom na kľúč, ak v domácnosti žijú deti. Tiež by mala byť umývateľná, aby ste ju ľahko mohli udržiavať v čistote.
Čo by nemalo chýbať v lekárničke
Univerzálne vybavenie lekárničky neexistuje. Pre každú domácnosť bude jej zloženie mierne odlišné. Zvoľte lieky a prípravky, ktoré sa vám osvedčili a ktoré členovia vašej rodiny potrebujú (napríklad lieky na alergiu alebo medikamenty pre deti). Medzi základné vybavenie patrí:
- teplomer,
- náplasti a obväzy,
- dezinfekcia,
- pinzeta a nožnice,
- gumové škrtidlo,
- resuscitačné rúška,
- pinzeta na kliešte,
- náplasti na pľuzgiere,
- trojcípa šatka a zatvárací špendlík,
- vata alebo vatové tampóny.
Z liečivých prípravkov majte po ruke hlavne:
- lieky proti hnačke i zápche,
- prípravok na výplach očí,
- antihistaminiká (tablety, masti aj očné a nosné kvapky),
- lieky na teplotu a bolesť,
- hojivý gél na popáleniny a štiepance,
- sirupy na kašeľ,
- pastilky proti bolesti v krku,
- nosné kvapky alebo sprej proti nádche.
Nadštandardné vybavenie domácej lekárničky
Zásobte sa liekmi, ktoré užívate pravidelne – majte vždy dostatočné množstvo asi na jeden mesiac. Kardiakom by v lekárničke nemal chýbať nitroglycerín, športovcom elastické obväzy, rýchloobväz alebo protizápalová masť. Hodia sa tiež lieky proti nevoľnosti pri cestovaní, prípravky na prekyslený žalúdok a pálenie záhy alebo repelent proti kliešťom. Oplatí sa investovať aj do domácich testov (napríklad CRP alebo tehotenský test). Do lekárničky uložte aj bylinné čaje.
Kam umiestniť lekárničku
Na domácu lekárničku by rozhodne nemali dosiahnuť deti. Potom si už len musíte postrážiť, aby nebola na príliš teplom mieste – blízko sporáka, kúrenia alebo vystavená celý deň slnečným lúčom. Nemala by byť vystavená ani vzdušnej vlhkosti, preto sa kúpeľňa na jej umiestnenie príliš nehodí. Postrážte si aj správne skladovanie liekov. Väčšinou vyhovuje izbová teplota, ale niektoré prípravky treba umiestniť do chladničky.
O lekárničku sa správne starajte
Udržujte ju vždy čistú a prehľadne usporiadanú. Medikamenty uchovávajte v originálnych obaloch, aby nedošlo k zámene. Pri liekoch pravidelne kontrolujte dátum spotreby. Vyšlé lieky ale nevyhadzujte, odneste ich do lekárne, kde zaistí ich bezpečnú likvidáciu. Lekárničku kontrolujte aspoň 2× ročne.
INADINE - krytie na rany 9,5 x 9,5 cm 1 ks
Nepriľnavé sterilné krytie na rany k prevencii a liečbe chronických defektov.
P2549 • A26351
Bezkontaktný infračervený Bluetooth teplomer
Bezdotykový teplomer s infračerveným senzorom a Bluetooth rozhraním na spoľahlivé meranie teploty ľudského tela a objektov.
P4310
Akutol – tekutý obväz v spreji 60 ml
Akutol slúži ako ochranný obväz pri drobných poraneniach.
P2402
Bezortuťový teplomer Unizdrav
Bezortuťový teplomer určený na meranie telesnej teploty pre deti aj dospelých.
P4194