Typy barlí: vyberte vhodné kompenzačné pomôcky
Ľudia po operácii, so zranením dolných končatín alebo pri zhoršenej funkcii pohybového aparátu sa nezaobídu bez kompenzačných pomôcok = palicou a barlí. Zlepšujú stabilitu a poskytujú oporu. Navyše zvyšujú sebestačnosť pacienta. Musíte ale vybrať tie správne. Zoznámte sa s typmi bariel a naučte sa s nimi správne chodiť.
Na čo sa používajú barly či palice
Barle a palice patria medzi kompenzačné pomôcky, ktoré všeobecne podporujú alebo nahrádzajú trvalo či dočasne stratené funkčné schopnosti. Uľahčujú chôdzu pri zníženej pohyblivosti následkom úrazu aj pri chronickom ochorení. Poskytujú oporu, zvyšujú stabilitu pri chôdzi i státí a znižujú záťaž na dolné končatiny. Prináša pacientom istotu a väčšiu samostatnosť.
Nie sú barle ako barle
Typov bariel (palíc) existuje celý rad. Spravidla sa líšia intenzitou opory, ktorú pacientovi poskytujú. Pri výbere tiež zohľadnite prostredie, v ktorom sa s barľami či palicami budete vy alebo pacient pohybovať.
Vychádzkové palice ako základ
Základnú oporu prináša vychádzkové palice. Tí, ktorí potrebujú iba ľahkú výpomoc, si vystačia s klasickou palicou do jednej ruky. Potrebujete väčšiu istotu? Potom oceníte palicu s viacbodovou oporou. Alebo naopak nevyžadujete neustálu podporu? Zvoľte skladaciu palicu – pri cestovaní sa jednoducho zloží a pri prevoze nezaberie príliš veľa miesta. Všetky modely bývajú zakončené protišmykovou gumovou koncovkou.
Francúzske barle pre väčšiu bezpečnosť
Francúzske barle sa využívajú pri postihnutí oboch dolných končatín, a to najmä pri dlhodobých problémoch. Zaisťujú totiž oporu aj pri väčšej nestabilite. Pre väčší pocit bezpečia sú opatrené protišmykovou rukoväťou aj koncovkou. Pre mnohých ľudí predstavujú pohodlnejšiu verziu opory oproti iným modelom – časť váhy sa prenesie do rúk a ľahko do chrbtice.
Ako nastaviť francúzske barle?
Správna výška palice sa odvíja od výšky postavy. Postavte sa na rovný povrch (v topánkach, pokiaľ barli budete najčastejšie využívať vonku), barli umiestnite kolmo k zemi rukoväťou dopredu a povoľte ruku tak, aby vám voľne splývala pozdĺž boku. Pokiaľ máte zápästie vo výške madla, máte berli nastavenú správne. Otestujte to použitím oboch bariel – ramená by sa vám nemali zdvíhať hore k ušiam, ani by ste sa nemali hrbiť.
Nemecké alebo podpažné barle
Nemecké barly označujú klasické podpažné barly, ktoré sa najčastejšie používajú pri zranení jednej nohy v kratšom časovom období, napríklad pri rekonvalescencii zlomeniny alebo po operácii. Pri použití sa odľahčí jedna strana a váha tela sa presunie do ramien a chrbta. S barlami sa manipuluje relatívne jednoducho, napriek tomu chvíľu trvá, kým si na ne pacient zvykne. Aj napriek polstrovanej podpažnej opierke môžu pri dlhšom státí alebo chôdzi nepríjemne tlačiť pod pažou.
Ako používať podpažné barle?
Základom je optimálne nastavenie. Oprite barle kolmo o zem niekoľko cm od nôh, ruky zveste pozdĺž nich. Medzi opierku a podpazušie by sa vám pohodlne mali vliezť dva prsty. Lakte majte mierne pokrčené, pri chôdzi ich prepnite, nedvíhajte ramená ani sa zbytočne nepredkláňajte. Chyťte sa madla a urobte barlami „krok“, potom preneste váhu na ramená a pokračujte zdravou nohou.
Vyzrajte na chôdzi o barlách
Záleží, s akým zranením sa stretávate. Pohybujte sa tak, aby vám to bolo príjemné a prirodzené.
- Chôdza o barlách po schodoch - pri ceste dole oprite barle o schod pod sebou, presuňte zranenú nohu a následne tú zdravú na rovnaký schod. Pri ceste hore začnite zdravou nohou. Zaprite sa do bariel a pritiahnite na rovnaký schod chorú nohu a potom aj barle.
- Chôdza o palici – palicu držte vždy v ruke na zdravej strane tela. Oprite ju mierne pred telom, vykročte chorou nohou a potom urobte krok zdravou nohou.
- Striedavá chôdza – zaprite o zem ľavú barlu súčasne s pravou nohou a následne vymeňte strany. Došľapujte cez pätu a udržujte vzpriamený postoj. Tento typ chôdze pomáha udržovať stabilitu pri väčšom zaťažení dolných končatín.
- Chôdza s prísunom – oprite barle mierne pred seba, medzi ne vsuňte zranenú nohu a zdravú potom umiestnite mierne dopredu. Ide o ideálny spôsob, ak nemôžete ohnúť koleno, nemáte príliš dobrú fyzičku alebo si nie ste istí striedavou chôdzou.
Zoznámte sa s alternatívami
Pri zníženej pohyblivosti sa hodia aj chodítka, ktoré zaisťujú vysokú oporu a stabilitu a uľahčujú aj vstávanie. Vyberať môžete zo statických alebo pojazdných modelov. Pri imobilite využite invalidné vozíky, mechanické alebo elektronické, ktoré sú síce drahšie, ale zároveň aj najpohodlnejšie.
Držiak na palicu, barlu
Dvojdielny držiak na palice, barly k rolátorom alebo invalidným vozíkom.
P1818
Drevená barla podpazušná - stredná (100 - 116 cm)
Spoľahlivá, pohodlná, výškovo nastaviteľná nemecká barla, ktorá zabezpečuje pohodlnú oporu pri chôdzi.
P0021 • K20347
Skladacia palica čierna
Elegantná skladacia vychádzková palica vhodná pre mužov aj ženy.
P1821
Francúzska barla s odrazkou - čierna
Francúzska barla slúži ako účinná pomôcka pri závažných ochoreniach pohybového aparátu alebo po úrazových stavoch.
P2701
Skladacia palica - bronzová
Skladacia palica poskytuje podporu pri pohybe osobám s pohybovými problémami a so zdravotným postihnutím.
P3720