Sprievodca tejpovaním: čo to je a aké má výhody?
Tejpovanie už dávno nie je záležitosťou len vrcholových športovcov. Bežne sa využíva pri rekonvalescencii po úrazoch a na zmiernenie svalovej bolesti. Prečítajte si o tejpovaní viac a zistite, či to bude to pravé pre vás.
Čo je tejpovanie?
Tejpovanie je fyzioterapeutická metóda, ktorá uľahčuje proces hojenia svalov, šliach a kĺbov. Uvoľní preťažené a namáhané svaly a tiež ich spevní pred náročnými výkonmi, medzi ktoré patrí šport, ťažký výstup alebo iný namáhavý pohyb. Pozitívne pôsobí na fungovanie celej pohybovej sústavy.
Základ tvoria pružné tejpovacie pásky, ktoré sa nalepia na kožu v danom mieste – tam, kde cítite bolesť alebo pri svaloch, ktoré chcete spevniť pred fyzickým výkonom.
Ako tejp funguje
Najčastejším materiálom, ktorý sa používa na výrobu tejpov, je bavlna, ale stretnete sa aj s hodvábom alebo nylonom. Lepidlo tejpu obsahuje lekársku živicu, ktorá je hypoalergénna.
Pokiaľ sa tejp správne aplikuje, zvrásni a nadvihne kožu. Tým pomáha uvoľniť receptory bolesti, cievy a prietok lymfy. Zlepšuje aj zásobenie minerálmi a celkovo pomáha k rýchlejšiemu zotaveniu. Natiahnutie tejpu hrá svoju rolu - podľa napätia sval buď uvoľní, aktivuje alebo spevní.
Aké sú druhy tejpov
Existuje niekoľko druhov tejpovacích pások, ktoré sa líšia svojim využitím.
- Tejpovacia náplasť – čiže fixný tejp je neelastický. Slúži na spevnenie pri záťaži (počas športu), nezmierni bolesť. Zaistí dobrú fixáciu a čiastočne nahradí ortézu.
- Krížové tejpy - sú neelastické pásky v tvare mriežky. Podporujú prekrvenie a hojenie modrín a jaziev. Nepoužívajú sa pri zápaloch.
- Kineziologické tejpy – elastické pásky zmierňujúce bolesť a opuchy. Uľavujú pri zápalových ochoreniach a pozitívne pôsobia pri liečbe chronických alebo akútnych stavov pohybového a svalového aparátu.
- Dynamické tejpy - sú extra pružné. Rozťahujú sa aj do strany a umožňujú tak tejpovanie, ktoré s inými páskami nedosiahnete. Stabilizujú svaly a kĺby bez obmedzenia v pohybe.
Ako dlho tejp vydrží
Lacnejšie varianty tejpovacích pások vydržia zhruba dva dni. Kvalitnejšie tejpy, ktoré zoženiete od 10 €, priemerne vydržia 5–7 dní. Tejp nie je potrebné zakrývať pri sprchovaní a môžete s ním pokojne aj do sauny. Nijako vás neobmedzuje. Ale pokiaľ bude vo vode dlhšiu dobu, znížite tým jeho výdrž. A pozor pri utieraní uterákom – hlavne nedrhnúť.
A kedy tejp zložiť? Odporúča sa tejp nechať nalepený 3–5 dní. Záleží na osobnom pocite. Pri bolesti, svrbení alebo akomkoľvek nepohodlí tejpovaciu pásku zložte. Než si nalepíte ďalší tejp, nechajte miesto aspoň 24 hodín zregenerovať.
Aké účinky tejpovania prináša
Najčastejšie ho využívajú športovci, ale pomôže aj pri rekonvalescencii po zranení. Pomáha pri menštruačných bolestiach, migrénach, bolestiach zubov, nádche a dokonca aj na vbočený palec alebo ploché nohy.
- zmierňuje opuchy
- spevňuje svaly a kĺby
- pomáha pri hojení jaziev
- znižuje bolesť
- uvoľňuje stuhnuté svaly
- lieči zápaly svalov a šliach
Kedy tejp nepoužívať
- na otvorené rany, čerstvé jazvy, bradavice a vystúpené znamienka
- pri trombóze, nádorovom ochorení, cukrovke
- na kŕčové žily
- pri ekzémoch a vyrážkach
- v prvom trimestri tehotenstva
Ako tejp nalepiť
Tejp sa aplikuje na umytú, odmastenú a suchú kožu. Ideálne je pokožku tiež oholiť - na hladkej koži bude tejp držať lepšie. Tejpovacie pásky lepte dostatočne dlho pred fyzickou aktivitou, v inom prípade by tejp nemusel správne priľnúť ku koži.
Ako tejpovať - zveriť sa do rúk odborníka, alebo to urobiť sám?
Aplikáciu tejpu zvládne každý, ale je potrebné, aby mal výborné anatomické znalosti tela alebo ideálne absolvoval tejpovací kurz. Vždy je dôležité poradiť sa s odborníkom, vyžiadať si od neho odporúčanie a nechať si ukázať, ako na to. Zlé tejpovanie môže namiesto úľavy ešte viac uškodiť.
Ako tejp zložiť
Siahnuť môžete po špeciálnych odstraňovačoch tejpov, ktoré vás zbavia aj zvyškov lepidla z kože. Pri sprche alebo kúpeli tejp zložíte taky, ale môže to trochu ťahať. Prácu si uľahčíte, keď tejp na tri minútky premastíte – pokojne obyčajným olejom z kuchyne. Kožu pri odstraňovaní pásky držte napnutú.
Tejpovacia náplasť – neelastická, 3,8 cm x 10 m
Poskytuje zvýšenú pevnosť a prevenciu pri nadmernej záťaži kĺbov, svalových úponov a pri fixácii pohybového aparátu.
P3924
Kinezio tejp Ares 5 cm x 5 m, žltý
Kinezio tejpy pomáhajú tíšiť bolesť, prinášajú úľavu počas zápalových stavov a posilňujú oslabené svalové tkanivá.
P3875
Kinezio tejp Ares 5 cm x 5 m, béžový
Kinezio tejpy pomáhajú tíšiť bolesť, prinášajú úľavu počas zápalových stavov a posilňujú oslabené svalové tkanivá.
P2224
Tejpovacia náplasť – neelastická, 2,5 cm x 10 m
Poskytuje zvýšenú pevnosť a prevenciu pri nadmernej záťaži kĺbov, svalových úponov a pri fixácii pohybového aparátu.
P0831
Kinezio tejp Ares 5 cm x 5 m, červený
Kinezio tejpy pomáhajú tíšiť bolesť, prinášajú úľavu počas zápalových stavov a posilňujú oslabené svalové tkanivá.
P3870
Kinezio tejp Ares 5 cm x 5 m, ružový
Kinezio tejpy pomáhajú tíšiť bolesť, prinášajú úľavu počas zápalových stavov a posilňujú oslabené svalové tkanivá.
P3873