Trápi vás nespavosť? Skúste zdravotný vankúš a zmenu návykov
Často nemôžete v pokoji zaspať a lámete si hlavu, čo robíte zle? Prečítajte si, ako zefektívniť svoj spánkový režim, vďaka ktorému načerpáte fyzickú aj psychickú energiu na nový deň. Zaveďte do svojej večernej rutiny pár nasledujúcich praktických tipov.
Faktory, ktoré ovplyvňujú kvalitu spánku
Nekvalitný spánok spôsobuje únavu, bolesti hlavy, zažívacích problémov a stresu. Pokiaľ sa pokúsite zbaviť aspoň niektorých zlých návykov, okamžite pocítite zmenu.
To, čo jete pred spaním, ovplyvňuje kvalitu spánku. Organizmus má veľa práce s trávením a nemá čas regenerovať vašu myseľ. Podobne telo trpí pri pravidelných večerných drinkoch, kedy musí alkohol rozložiť.
Telo potrebuje pravidelný režim bez veľkých výkyvov. Ak počas pracovného dňa spíte 6 hodín a cez víkend dvojnásobok, rozhadzujete si biorytmus. Pokiaľ sa pred spaním pozeráte na displej vyžarujúci modré svetlo, narúšate si produkciu hormónu spánku (melatonínu).
Vytvorte si večernú rutinu pre zdravé spanie
Zbavte sa nespavosti raz a navždy a po malých krôčikoch začnite meniť svoje návyky. Nižšie nájdete výber tých najlepších tipov, ako si nastaviť večernú rutinu.
Jedzte 2 hodiny pred spaním
Doprajte svojmu zažívaniu na večer pohov a pripravte si večeru z ľahko stráviteľných potravín. Stavte na zeleninu, ľahšie mliečne výrobky alebo teplú polievku či kašu. Pamätajte na striedmosť a nejedzte dosýta.
Alkohol vymeňte za medovkový či harmančekový čaj
V priebehu týždňa si doprajte skôr šálku upokojujúceho čaju. Popíjaním teplého nápoja napríklad pri čítaní knihy sa krásne naladíte na odpočinok.
Dolaďte svoj spánkový režim
Vstávajte a ľahnite v rovnaký čas. Spite minimálne 8 hodín, u seniorov postačí 6 až 7 hodín. Skúste to vydržať aspoň 21 dní a uvidíte, že potom nebudete rozumieť tomu, prečo ste sa tak zbytočne trápili.
Obmedzte modré svetlo
Pred spaním si zapnite lampičku s teplým svetlom, ktorá smeruje dole, alebo si zapáľte sviečku. Vyvarujte sa modrému svetlu z displejov TV a mobilu.
Zaobstarajte si kvalitné vankúše a matrac
Zdravotný vankúš alebo iný kvalitný vankúš na spanie so správnym tvarovaním posunie váš odpočinok na úplne inú úroveň. Anatomické podhlavníky sa perfektne prispôsobia tvaru hlavy a krku a vyhovejú aj tým, ktorí hľadajú vankúš na spanie na boku.
Relaxujte, upokojte myseľ
Ak nemôžete zaspať kvôli stresu v práci, smútku a iným emóciám, zapracujte na tom počas dňa. Spánok súvisí s našou psychickou pohodou. Pokiaľ vás niečo dlhodobo trápi, vyhľadajte terapeuta alebo psychológa. Pomáha aj meditácia alebo iné upokojujúce techniky, ktorá vás zbaví negatívnych myšlienok.
Cvičte a hýbte sa
Choďte pred spaním na prechádzku a ľahko sa unavte. Pravidelné cvičenie stimuluje váš cirkadiánny rytmus, ktorý sa podieľa na riadení spánkového cyklu. Zaobstarajte si vhodné pomôcky na cvičenie.
Dbajte na ticho, tmu a teplo v spálni
Vytvorte si tie najlepšie možné podmienky na zdravé spanie. Spite pokiaľ možno v tichej izbe. V priebehu dňa v spálni vetrajte, ale tiež sa snažte udržať rovnakú teplotu okolo 20 °C. Na noc zatiahnite závesy.
Kedy navštíviť lekára
Ak nespavosť neustupuje ani po týždni v novom režime, navštívte lekára. Ten určí, či potrebujete liečbu pomocou liekov.
Zaujíma vás téma spojená so zdravým spánkom? Prečítajte si aj články ako vybrať vankúš a ako dostať stres pod kontrolu.
Vankúš UNIZDRAV ANATOMIC VISCO
Komfortný anatomický vankúš je vyrobený z kvalitnej NATUR VISCO elastickej pamäťovej peny.
P3017
Protiroztočové obliečky ProtecSom®
Protiroztočové obliečky a návleky na matrace ProtecSom® účinne bránia prieniku roztočov a alergénov z matracov i lôžkovín k alergikovi a tým uľahčujú liečbu alergií.
P2292