Ako vybrať inhalátor
Stavte na inhalovanie – rokmi preverenú liečebnú metódu, ktorá má pozitívne účinky nielen na dýchacie cesty. Vďaka inhalátoru sa účinná látka dostane priamo tam, kam má. Ktorý ale vybrať? Prečítajte si, aké parametre treba pri jeho výbere postrážiť.
Čo je inhalátor
Inhalátory patria medzi prístroje, ktoré slúžia na prevenciu dýchacích ťažkostí i ošetrenie chronických a akútnych respiračných ochorení, ako je astma, nádcha, bronchitída alebo laryngitída.
Objavte silu inhalácie.
Zoznámte sa s druhmi inhalátorov
- Kompresorový inhalátor – je ideálny na časté a dlhodobé inhalovanie. Jedná sa o veľmi výkonný prístroj, ktorý spracuje aj husté liečivá, máva totiž veľký rozprašovací výkon. Produkuje skôr väčšie mikročastice. Býva rozmernejšie a patrí k hlučnejším modelom.
- Parný inhalátor – patrí k jednoduchším a lacnejším typom. Najčastejšie využíva roztoky éterických olejov a bylín (pri vysokej teplote totiž lieky strácajú svoje účinky). Okrem liečby nádchy a prechladnutia sa hodí aj na kozmetické úkony, ako je čistenie a hydratácia pleti.
- Ultrazvukový inhalátor – býva menší a ľahší. Hodí sa na rozprašovanie liečiv rozpustných vo vode, ale horšie spracováva hustejšie látky. Produkuje vyšší podiel menších častíc, je tak ideálny na liečbu dolných dýchacích ciest. Používa sa najmä pri sezónnom inhalovaní, napríklad v období chrípok alebo peľových alergií.
Inhalátor pre deti môže byť kompresorový aj ultrazvukový. Líšia sa svojim dizajnom – veselé farby a hravé motívy pomáhajú deťom, aby sa inhalovanie nebáli. Ľudia s chronickými dýchacími problémami zase ocenia vreckový inhalátor, ktorý môžu mať vždy pri sebe.
TIP: Na inhalovanie vincentky zvoľte kompresorový alebo ultrazvukový model.
Na čo sa zamerať pri výbere inhalátora
Vopred zohľadnite, kto a ako bude inhalátor používať. Pri samotnom výbere sa zamerajte najmä na:
- nebulizačný výkon – rozprašovací výkon udáva rýchlosť, akú inhalátor premieňa liečivá na dýchateľnú lastúrnicu. Uvádza sa v mililitroch za minútu (ml/m). Čím je výkon vyšší, tým je inhalácia rýchlejšia.
- veľkosť mikročastíc – vyjadruje sa v mikrometroch (µm). Čím menšia je veľkosť častíc, tým hlbšie preniknú. Rozhodujúce teda je, akú časť dýchacích ciest sa chystáte liečiť.
- objem zásobníka – závisí od dávky liečivá. S menším zásobníkom budete inhalovať po častiach, väčšia vám vydrží aj na dve inhalácie bez doplňovania.
Funkcia navyše
Postrážte si, aby sa u inhalátora dala regulovať veľkosť častíc, získate tak univerzálneho pomocníka. Pokiaľ máte malé dieťa, siahnite po modeli s integrovanou odsávačkou hlienu.
Získajte príspevok od poisťovne
V prípade ťažkostí vám inhalátor môže predpísať lekár. Zvolí konkrétny model, takže si nebudete môcť vybrať sami, a vypíše poukaz pre poisťovňu. Tá vašu žiadosť preskúma a pokiaľ ju schváli, získate od nej príspevok. Každá poisťovňa má ale iné podmienky, vždy sa informujte u tej svojej. Keď sa rozhodnete zaobstarať inhalátor sami v rámci prevencie, konzultujte jeho používanie s lekárom.
Detský kompresorový inhalátor - Star
Detský kompresorový inhalátor je určený na domácu liečbu dolných dýchacích ciest ako aj ľahkej astmy, alergie a pneumónie.
P4112
Súprava masiek k USB inhalátoru
Súprava inhalačných masiek k prenosnému USB inhalátoru s nebulizačnou funkciou.
P3553
Inhalátor OMRON DuoBaby (C301) s odsávačkou
Kompresorový inhalátor s odsávačkou hlienov. Vhodný na zmiernenie upchatia nošteka a liečenie dýchacích ťažkostí bábätiek.
P2749
Vincentka minerálna voda, 700 ml
Prírodná minerálna voda s liečebnými účinkami na organizmus.
P2030
Inhalátor OMRON C101 Essential
Základný kompresorový inhalátor s jednoduchým použitím, vhodný pre deti aj dospelých.
P3125