Ako vybrať glukomer

Ako vybrať glukomer Cukrovka patrí medzi časté civilizačné ochorenia a môže postihnúť každého. Ak chcete mať hladinu cukru v krvi pod kontrolou, nezaobídete sa bez glukomera. Stal sa nenahraditeľným pomocníkom každého diabetika. Zistite, na čo sa pri jeho výbere zamerať a ako ho správne používať.

Čo meria glukomer

Glukomer je lekársky prístroj, ktorý meria hladinu cukru v krvi. Stal sa tak neoddeliteľným pomocníkom každého diabetika. Niektoré pokročilejšie modely tiež stanovujú cholesterol, kyselinu močovú alebo hemoglobín.

Zistite, čo je cukrovka a ako sa lieči.

Majte prehľad v typoch glukomerov

• Fotometrický glukomer – jedná sa o starší model, ktorý určuje hladinu cukru v krvi pomocou farby testovacieho prúžku. Nie je ale príliš presný a výsledky môžu ovplyvniť okolité javy (napríklad teplota alebo svetlo).
  • Elektrochemický glukomer – používa sa najčastejšie. Meranie prebieha veľmi rýchlo a je tiež presnejšie. Výsledky sa zobrazia na displeji.
  • Laserový glukomer – ide o najnovší typ, ktorý zatiaľ nie je príliš na zohnanie. Meria cukor v krvi bez vpichov, čo diabetici ocenia, nevýhodou je ale jeho vyššia cena.

Existujú tiež tzv. glukomery bez pichania, ktoré sa skladajú zo senzoru zavedeného pod kožou a čítačky. Tá po priložení k senzoru zobrazí ako aktuálne, tak aj priebežné hodnoty cukru.

Podľa čoho vybrať glukomer

Pri výbere glukomera si pozrite kvalitu spracovania prístroja aj to, či nechýbajú potrebné certifikáty. Stavte na overeného výrobcu zdravotníckych prístrojov a pomôcok.

Presnosť merania

Najdôležitejší parameter, ktorý vás bude zaujímať, je presnosť merania prístroja. Odchýlky totiž môžu ovplyvniť liečbu. Presnosť sa udáva v jednotkách mmol/l alebo mg/dl. Pri kvalitných glukomeroch by sa mala odchýlka pohybovať do 0,8 mmol/l.

Množstvo krvi a bolestivosť

Glukomery sa rozlišujú podľa toho, koľko krvi na meranie potrebujú. Všeobecne platí, že čím lepší a drahší prístroj, tým menšie množstvo krvi odoberie a jeho použitie je aj menej bolestivé.

Displej a ovládanie

Ovládanie glukomera je veľmi jednoduché a intuitívne. Presvedčte sa, že sú informácie na displeji dobre čitateľné. Rad modelov disponuje podsvietením a niektoré aj zvukovým výstupom, kedy vám prístroj sám oznámi namerané hodnoty.

Funkcie navyše

• Pamäť – prístroj si zapamätá určite množstvo meraní a vy si výsledky nebudete musieť zapisovať.
  • Priemerné hodnoty – zobrazia sa vaše priemerné hodnoty za vybrané obdobie.
  • Bluetooth – umožní vám prepojiť glukomer s počítačom alebo smartfónom.
  • Alarm – upozorní vás, kedy je čas na ďalšie meranie.
  • Codefree – niekedy sa tiež označuje ako no code. Odpadá nutnosť kalibrovať prístroj pri každom novom balení meracích prúžkov.

Aké príslušenstvo sa vám bude hodiť

Neobídete sa bez puzdra, ktoré ochránia citlivý glukomer pred poškodením. Nezabudnite si tiež urobiť dostatočnú zásobu lanciet (sterilná ihlička na jednorazové použitie) a testovacích prúžkov. Ale pozor, nie sú univerzálne. Každý glukomer používa iný typ meracích prúžkov.

Ako správne používať glukomer

Prečítajte si návod priložený pri každom prístroji. Vždy si pred samotným odberom dôkladne umyte a osušte ruky. Krv odoberte z bruška prsta - ideálne z boku, kde je to menej bolestivé. Pokiaľ vám krv netečie, vyskúšajte za chvíľu nový vpich a prst predtým premasírujte. Kvapku krvi naneste na testovací prúžok zasunutý v glukomere. Počkajte, kým sa na displeji zobrazia namerané hodnoty.

Prehľad kompatibilného príslušenstva

GLUKOMER TESTOVACIE PRÚŽKY LANCETY KONTROLNÉ ROZTOKY
Wellion Calla light MED TRUST light

Wellion, 100 ks

Wellion, 200 ks

Wellion Calla, 2,5 ml
OneTouch Select Plus Flex OneTouch Select Plus OneTouch Delica Plus
Accu-Chek Active Accu-Chek Active

Accu-Chek Softclix, 25 ks

Accu-Chek Softclix, 200 ks

Accu-Chek Active
Accu-Chek Instant Accu-Chek Instant Accu-Chek Fastclix Accu-Chek Instant Control
Contour Plus ELITE Contour Plus

Microlet, 25 ks

Microlet, 200 ks

Contour Plus ONE set Contour Plus

Microlet, 25 ks

Microlet, 200 ks

SD CodeFree Plus SD CodeFree Plus SD Check
Nájdete v eshope

Testovacie prúžky Contour Plus, 50 ks

Samonasávacie, náhradné testovacie prúžky na zistenie hladiny glukózy v krvi. Ich používanie zaisťuje jednoduchú a rýchlu aplikáciu.

P2137 D90813

Testovacie prúžky SD Check Gold, 50ks

Testovacie prúžky sa používajú s príslušným glukomerom SD Check Gold na kvantitatívne meranie množstva glukózy z krvi.

P0694 D83143

Glukometer SD CodeFree Plus

Glukomer preukázal vysokú presnosť a jednoduchosť. Obsahuje bezkódovací systém testovacích prúžkov.

Kontrolný roztok Accu-Chek Active Control

Kontrolný roztok pre glukomer Accu-Chek Active Control určený pre bežnú kalibráciu glukomera. Používa sa ako náhrada vzorky krvi.

Lancety farebné Microlet, 200 ks

Jednorázové sterilné lancety (ihličky) vhodné pre všetky druhy odberových zariadení Microlet určené na uskutočnenie šetrného vpichu do tkaniva pri odbere kapilárnej krvi.

P1766 D41410

Testovacie prúžky FreeStyle Optium, 50 ks

Testovacie prúžky slúžia na nasávanie kapilárnej krvi a na meranie presnej hodnoty glykémie v krvi, s možnosťou dokvapnutia krvi do 5 sekúnd.

P1358 D45780