Poradňa
Test odšťavovačov: ako vybrať odšťavovač podľa svojich potrieb
Odšťavovanie je skvelý spôsob, ako do jedálnička zaradiť viac vitamínov a živín z čerstvého ovocia a zeleniny. Vybrať správny odšťavovač môže byť zložité, každý model totiž ponúka inú technológiu, výhody a možnosti využitia. Poradíme vám, ako vybrať odšťavovač, aby vyhovoval vašim potrebám. Predstavíme vám typy odšťavovačov, ich vlastnosti a kľúčové parametre, ktoré si pri výbere musíte postrážiť, aby nový odšťavovač spĺňal všetky očakávania.
Ako sa zbaviť chronickej nádchy?
Nádcha je častým problémom najmä chladných mesiacov, pokiaľ ňou ale trpíte dlhodobo, môže sa jednať o chronickú nádchu, ktorá negatívne ovplyvní kvalitu vášho života. Správna diagnostika je kľúčová a odvíja sa od nej liečba chronickej nádchy. tiež niekoľko možností, ktoré vám pomôžu zmierniť jej príznaky.
Odšťavovanie ako súčasť zdravej výživy
Odšťavovanie je skvelý spôsob, ako obohatiť svoj jedálniček o čerstvé vitamíny, minerály a ďalšie živiny, ktoré podporujú zdravie a vitalitu. Čerstvé šťavy z ovocia a zeleniny sú koncentrovaným zdrojom nutričných látok a vďaka ľahkej stráviteľnosti ich telo rýchlo využije. V súčasnosti patrí odšťavovanie ku konceptu zdravej výživy. Zistite o ňom viac.
Termoterapia: kedy aplikácia tepla a chladu telu prospieva
Termoterapia využíva blahodárne účinky tepla a chladu. Slúži predovšetkým ako doplnková liečba a jej formy nájdete aj pri obľúbených kúpeľných procedúrach. Termoterapia uľavuje od bolesti, podporuje zlepšenie krvného obehu a prospieva aj duševnému zdraviu. Aké ďalšie benefity prináša? Zistite, kedy je aplikácia tepla a chladu vhodná as čím vám môže pomôcť.
Čo na karpálny tunel
Pociťujete brnenie, necitlivosť či bolesti prstov a zápästia, ktoré vás budia hlavne v noci? Možno ide o syndróm karpálneho tunela, ktorý patrí medzi časté ochorenie z povolania. O čo vôbec ide, čo ho spôsobuje a ako sa prejavuje, zistíte v článku. Prinášame aj tipy, čo na karpálny tunel pomáha.
Podpažné a francúzske barly: ako nastaviť výšku bariel
Podpažné alebo francúzske barly sú nevyhnutnou pomôckou pre mnoho ľudí, ktorí po úrazoch, operáciách alebo kvôli dlhodobým zdravotným problémom potrebujú podporu pri chôdzi. Správne nastavenie výšky barlí je kľúčové pre pohodlie a efektívne používanie. Nevhodné barle môžu spôsobiť bolesť, namáhanie kĺbov a ďalšie zdravotné komplikácie. Zistite, ako správne nastaviť výšku bariel, aby ste sa mohli pohybovať bezpečne a pohodlne.
Čo pomáha na hemoroidy
Hemoroidy patria medzi pomerne bežné ochorenie, ktorým čím ďalej tým častejšie trpia aj mladšie ročníky. Ide o zdravotný problém, o ktorom sa mnohokrát ľudia hanbia hovoriť, a preto tiež odkladajú návštevu u lekára. O čo presne ide? Zistite, aké sú príznaky a príčiny hemoroidov, ako ich liečiť doma a kedy je nevyhnutná lekárska prehliadka.
Na čo je dobrý bedrový pás?
Bedrový pás sa stáva nevyhnutným pomocníkom pre všetkých, ktorí sa stretávajú s bolesťami chrbta v oblasti bedrovej chrbtice. Či už pracujete v kancelárii, dvíhate ťažké bremená, alebo športujete, bedrový pás vám poskytne podporu a úľavu od bolesti, zlepší držanie tela a prispeje k celkovému zdraviu. Zistite, na čo je dobrý bedrový pás.
Ako posilňovať svaly panvového dna
Správne fungujúce panvové dno zaistí, aby vás nebolel chrbát a nemuseli ste riešiť inkontinenciu. Účinným nástrojom na posilnenie svalov panvového dna sú napríklad Kegelove cviky. Zistite, prečo je svalstvo v tejto oblasti také dôležité, aké má funkcie a ako efektívne posilniť panvové dno.
Ako na dezinfekciu plôch a nástrojov v zdravotníctve
Všetky zdravotnícke zariadenia vyžadujú vysoký stupeň hygieny a čistoty, aby zaručili maximálnu bezpečnosť pacientom i personálu. V mnohých prípadoch to neplatí iba pre nemocnice či ordinácie, dezinfekcia plôch je žiaduca v mnohých ďalších prevádzkach aj v domácnosti. Zistite, čo je potrebné dezinfikovať a čím.
Čo na bolesť chrbta: pomôcky pre správne sedenie
Bolesti chrbta patria medzi jedny z najbežnejších zdravotných problémov, s ktorými sa za život stretne snáď každý. Prispieva k nim najmä sedavý spôsob života a nedostatok pohybu. Stavte preto na prevenciu a vybavte sa kvalitnými pomôckami na správne sedenie. Pomôžu vám so správnym držaním tela, vďaka čomu sa vyhnete preťažovaniu vybraných svalových skupín.
Prečo používať tehotenský podporný pás
Ako nastávajúca mamička sa tešíte záujmu a obdivu okolia, pripravujete sa na očakávané bábätko, ale zároveň vás hlavne v 2. a 3. trimestri potrápi napätá pokožka na bruchu a na prsiach, boľavý chrbát a nevyspatie, ktoré idú ruka v ruke s rastúcim bruškom. Našťastie sa s tým dá niečo robiť. Bolesti chrbta zmiernia podporný tehotenský pás a vhodné cvičenie. Napätej pokožky a vzniku strií sa zbavíte pomocou masáží, krémov a olejčekov.
Ako vybrať nadstavec na WC alebo toaletnú stoličku
V dôsledku zranenia, choroby alebo s vyšším vekom sa často musíte stretávať so zdravotnými problémami, ktoré vás obmedzujú pri každodenných činnostiach. Kvôli obmedzenej pohyblivosti môže byť aj použitie toalety veľmi ťažké. Uľahčite sebe alebo inému užívateľovi vykonávanie potreby prostredníctvom nástavca na WC alebo toaletnej stoličky, ktoré zvyšujú sebestačnosť a znižujú riziko pádu. Prečítajte si užitočné rady, ktoré vám pomôžu s výberom.
Príručka pre novopečené mamičky alebo ako na hojenie po pôrode
Tehotenstvo a pôrod je fyzicky aj psychicky vyčerpávajúce. Telo sa po ňom musí zregenerovať, zotaviť a vrátiť do stavu pred otehotnením. Zistite, ako dlho trvá šestonedelie, čo obnáša a ako si pomôcť s hojením po pôrode. Prinášame vám tipy na praktické pomôcky aj postupy, ako sa o seba starať.
Ako vybrať infralampu
Pokiaľ ste sa začali zaujímať o fototerapiu a rozhodli ste sa začať používať infralampu, zrejme premýšľate, na čo by ste sa mali pri výbere zamerať. Poradíme vám, aký je rozdiel medzi biolampou, horským slnkom a infračervenou lampou a aké faktory sú pri výbere najdôležitejšie.
Ako vybrať zdravotný matrac: sprievodca pre lepší spánok a zdravie
Výber správneho matraca je kľúčovým faktorom zdravého a kvalitného spánku. Počas neho totiž striedate množstvo polôh, na ktoré musí byť matrac pripravený, inak sa prebudíte s bolesťou chrbta či kĺbov a nedostatočne vyspaní. Prečítajte si, na čo sa pri výbere matraca zamerať, a vykročte tak na cestu za spánkom zaisťujúcim potrebnú regeneráciu.
Sloboda pohybu: ako vybrať elektrické vozidlo pre seniora
Elektrické vozidlá pre seniorov umožňujú prepravu na dlhšie vzdialenosti za kratší čas aj bez pomoci ostatných. Ponúkajú tak ľuďom so zdravotným obmedzením väčšiu voľnosť pohybu. Pri výbere sa zamerajte na zdravotný stav užívateľa, výkon motora, kapacitu batérie a dojazdovú vzdialenosť. Priblížime vám najdôležitejšie parametre, aby elektrický skúter pre seniorov spĺňal predstavy a požiadavky používateľa.
Ako sa zbaviť syndrómu nepokojných nôh?
Syndróm nepokojných nôh je nepríjemný stav, ktorý negatívne ovplyvňuje kvalitu života. Ochorenie je pomerne rozšírené, trpí ním okolo 10 % populácie a mnoho ľudí o ňom ani nevie. Liečba sa zameriava predovšetkým na zmiernenie symptómov. Zistite, aké sú príznaky syndrómu nepokojných nôh a ako sa prejavuje. Pripravili sme pre vás aj rady, čo zaberá na syndróm nepokojných nôh.
Čo je potrebné pre novorodencov
Doprajte svojmu dieťatku pohodlie, bezpečnosť a kvalitnú starostlivosť vďaka premyslenej výbave pre bábätko. Pokiaľ očakávate prvé dieťa, môžete sa strácať v širokej ponuke potrieb pre novorodencov. Poradíme vám, čo by nemalo chýbať v základnej výbave a čo si zaobstarať navyše, aby bola starostlivosť o novorodeniatko čo najjednoduchšia.
Čo na problémy s močovými cestami
Nepríjemné pocity pri močení sú prvým príznakom zápalu močových ciest. Toto ochorenie postihuje vo väčšej miere ženy a dokáže pekne potrápiť. Infekcia je ale pomerne dobre liečiteľná a dá sa jej aj predchádzať. Zistite, aké sú najčastejšie príznaky a ako sa prejavuje zápal močových ciest. Poradíme vám aj tipy, ako sa tomuto ochoreniu vyhnúť.
Čo na osteoporózu
Osteoporóza spôsobuje úbytok kostnej hmoty, v dôsledku čoho kosti rednú a sú náchylnejšie na zlomeniny. Na liečenie sa využíva niekoľko liekov, jej liečbu ale môžete podporiť aj vhodnými výživovými doplnkami a zmenou životosprávy. Zistite, ako spoznať príznaky a aká je najlepšia prevencia. Navyše sme pre vás pripravili aj tri základné cviky na osteoporózu.
Domáca lymfodrenáž: čo to je a na čo sa používa
Zoznámte sa s účinnou terapiou lymfatického systému = lymfodrenážou. Táto metóda sa využíva okrem iného vo fyzioterapii a estetickej a kozmetickej medicíne. Na výber máte z manuálnej hmatovej techniky, ktorú vykonáva školený lymfoterapeut, alebo prístrojovej lymfodrenáže. Zoženiete aj domáce lymfodrenážne prístroje. Zistite, s čím vám lymfodrenáž môže pomôcť.
Kedy používať teplé a chladivé obklady
Bolesti hlavy a chrbta, natiahnuté svaly po športovom výkone, zápaly alebo menštruačné bolesti – mnoho ľudí sa za život stretáva s podobnými zdravotnými komplikáciami. Pokiaľ hneď nechcete siahať po liekoch, stavte na studené a teplé obklady. Pri správnom použití prinesú značnú úľavu. Ale pozor, aby ste si zbytočne neuškodili, musíte vedieť, kedy prikladať teplý a kedy studený obklad. Poradíme vám.
Krokom k lepšiemu zdraviu: na čo sú ortopedické vložky
Doprajte svojim nohám úľavu v podobe ortopedických vložiek do topánok. Ocenia ich ako tí, ktorí sa stretávajú so zdravotnými problémami, tak aj ľudia, ktorí si chcú pri chôdzi, behu či dlhom státí dopriať extra pohodlie. Zistite, na čo sú ortopedické vložky dobré a prečo sa ich oplatí používať aj preventívne.
7 tipov: čo na podporu imunity naozaj zaberá
Náhle výkyvy teplôt a viac ľudí vo vnútorných priestoroch znamenajú v zimných mesiacoch veľkú výzvu pre váš imunitný systém. Aby ste neboli náchylní k chorobám a cítili sa dobre po fyzickej i psychickej stránke, treba sa oň dobre starať. Čo je na imunitu najlepšie a ako ju posilniť? Prinášame tipy v článku.
Ako na vybavenie ordinácie (nielen) praktického lekára
Vybavenie ordinácie praktického lekára i ďalších zdravotníckych zariadení sa musí riadiť príslušnými vyhláškami. Ale okrem niekoľkých povinných zdravotníckych pomôcok a prístrojov majú v zariaďovaní svojej vyšetrovne lekári voľnú ruku. Zistite, aké vybavenie do ordinácie sa oplatí zaobstarať a čo vám pomôže v presnejšej diagnostike pacienta.
Čo na zápal šliach: ako ho spoznať a čo naňho pomáha
Zápal šliach je najčastejšie spôsobený dlhodobou nadmernou záťažou pri športe alebo pri práci. Najviac bývajú postihnuté šľachy na rukách, ale môžu byť zasiahnuté aj dolné končatiny a ďalšie svaly na tele. Zistite, akú prevenciu zvoliť, ako spoznať zápal šliach a ako ho liečiť. Navyše prinášame aj tipy na zdravotné pomôcky, ktoré zmiernia prejavy ochorenia.
Všetko, čo potrebujete vedieť o domácej starostlivosti
Mnoho dlhodobo chorých pacientov alebo ľudí v závere života trávi čas radšej v príjemnom prostredí svojho domova, ktorý dobre poznajú. O svojich blízkych sa môžete starať svojpomocne alebo využiť zdravotnícke a sociálne zariadenia. Všetko si starostlivo premyslite, domáca starostlivosť je náročná a vyžaduje úpravu domácnosti a obstaranie radu kompenzačných pomôcok.
Čo pomáha na tenisový lakeť
Tenisový lakeť nepostihuje iba hráča tenisu. Ide o ochorenie šliach a svalov, ktoré vzniká pri vykonávaní opakujúcej sa jednostrannej činnosti. Častokrát sa s ním preto stretnú ľudia pracujúci na počítači či manuálni pracovníci. Zistite, ako sa tenisový lakeť prejavuje a čo na neho pomáha.
Aký je rozdiel medzi obväzom a ovínadlom?
Obväzy a ovínadlá sú účinnou a užitočnou pomôckou pri drobných i väčších poraneniach. Predstavujú rýchlu pomoc pri nečakaných nehodách a mali by byť súčasťou lekárničky v domácnosti aj v aute. Oplatí ich so sebou nosiť aj na túry alebo zabaliť na dovolenku. Zistite, aký je rozdiel medzi obväzom a ovínadlom a aké druhy obväzového materiálu existujú.