Ako vybrať zdravotný matrac: sprievodca pre lepší spánok a zdravie

Výber správneho matraca je kľúčovým faktorom zdravého a kvalitného spánku. Počas neho totiž striedate množstvo polôh, na ktoré musí byť matrac pripravený, inak sa prebudíte s bolesťou chrbta či kĺbov a nedostatočne vyspaní. Prečítajte si, na čo sa pri výbere matraca zamerať, a vykročte tak na cestu za spánkom zaisťujúcim potrebnú regeneráciu.

Bežný matrac vs. zdravotný ortopedický matrac

Prvým krokom je zúženie výberu – oplatí sa šetriť a staviť na klasický matrac, alebo investovať do zdravotného ortopedického matraca?

Zvážte pre a proti:

1. Bežný matrac stojí možno menej, aj toho ale menej vydrží. Pripravte sa na to, že ju bude treba vymeniť oveľa skôr.

2. Akokoľvek sa lacný matrac v predajni zdá byť pohodlný, bude vám stačiť niekoľko nocí a presvedčíte sa o opaku.

3. Použité materiály u lacnejších matracov nebývajú práve z najpriedušnejších. Nielen v lete sa môžete budiť spotení.

Výhody kvalitného zdravotnického matraca

Hlavnou výhodou zdravotného matraca a dôvodom, prečo sa na ňu vyspíte vždy do ružova, je optimálne rozloženie váhy vášho tela. Niečo také vám bežný matrac nikdy neponúkne. Vďaka rovnomernému zaťaženiu a zaisteniu správnej polohy pri spánku nielen že predídete bolestiam kĺbov, ale obmedzíte aj ťažkosti spojené s chrbticou či bedrami, ktorými už trpíte.

Ortopedický matrac UNIZDRAV Carlina S2000

Výber matraca na mieru telesnej stavbe

Aby zdravotný matrac spĺňal všetky vaše očakávania, zamerajte sa pri jeho výbere na ďalší dôležitý faktor: hmotnosť jeho užívateľa. Obvykle sa nosnosť matracov síce pohybuje od 110 do 150 kg, ľuďom s rôznou telesnou stavbou však vyhovujú rôzne tvrdé matrace.

Druhy matracov

• Mäkký alebo tvrdý matrac?

Niekto preferuje tvrdšiu podložku, iný sa radšej vyspí na mäkkom matraci. Treba však tiež myslieť na zdravotný efekt. Zatiaľ čo ľudia s váhou do 90 kg sa pohodlne vyspia ako na tvrdších, tak aj na mäkších matracoch, pre tých, ktorí vážia okolo 100 kg a viac, sú vhodné matrace vyššej tuhosti (tj tvrdosť 4 až 5).

Zorientujte sa v označení tvrdosti:

- veľmi mäkká: 1

- mäkká: 2

- stredne tvrdá: 3

- tvrdá: 4

- veľmi tvrdá: 5

• Penový, alebo pružinový matrac?

Pružinové matrace obsahujú oceľové pružiny alebo cievky. Tie poskytujú stabilnú podporu bez pocitu prepadania, a to po dlhé roky. Vďaka tomu predstavujú ideálnu voľbu aj pre osoby s vyššou telesnou hmotnosťou. Pružiny a priestor medzi nimi navyše zaisťujú lepšie prúdenie vzduchu, čo pomáha regulovať teplotu matraca počas spánku.

Penové matrace bývajú vyrobené najčastejšie z pamäťovej peny (VISCO elastickej peny) či polyuretánu (PUR peny). Prispôsobujú sa tvaru tela, čím poskytujú vynikajúcu podporu a znižujú tlak na kĺby a chrbticu. Pamäťová pena reaguje na telesné teplo a postupom času sa zmäkčuje, nie je tak vhodná pre ľudí s vyššou váhou.

Medzi penovými matracmi nájdete modely z HR studenej peny, ktorá je prirodzene odolná voči roztočom, plesniam a baktériám a oproti iným penovým matracom poskytuje lepšie prúdenie vzduchu.

Ak vás trápia alergie, kúpte si aj zdravotný antialergický vankúš.

Zdravotný matrac pre seniorov či dlhodobo ležiaci = nevyhnutnosť na obmedzenie bolestí

Práve zdravotné matrace zo studenej peny predstavujú optimálne riešenie pre staršie osoby či dlhodobo ležiace pacientov. Vyberte model s antidekubitnou úpravou povrchu, ktorá zvyšuje mieru priedušnosti. Alternatívu predstavujú zdravotné matrace s pružinovým jadrom (odolnosť a efektívne odvetrávanie) a vrchnou vrstvou z pamäťovej peny (prispôsobenie sa tvaru a polohe tela).

Správny matrac je základ, prečítajte si, ako ďalej predchádzať dekubitom a ako sa preležanín zbaviť raz a navždy.

Tencelový poťah penového matraca Salix s antidekubitnou úpravou.

Ortopedický matrac pre deti = podpora správneho vývoja kĺbov

Kvalitný zdravotný matrac je skvelou investíciou aj čo sa týka podpory správneho rastu a vývoja detí. Ich kosti a chrbtica sa neustále vyvíjajú, preto musia matrace vhodné pre deti zaisťovať správne držanie tela počas spánku. Už bábätkám je preto nutné zaobstarať zdravotný matrac do detskej postieľky s vynikajúcou priedušnosťou, odvodom vlhkosti a tiež tvarovou stálosťou.

Správny matrac ako prvý krok

Nezabudnite, že výberom dokonalého matraca vaša cesta za nerušeným spánkom nekončí. Dôležitých faktorov ovplyvňujúcich kvalitu spánku je viac, patrí medzi ne napríklad správne zvolený vankúš, prikrývka či obliečky, ale aj dostatočný pohyb počas dňa alebo vyvážená strava.

Inšpirujte sa zaručenými tipmi proti nespavosti.

Nájdete v eshope

Ortopedický matrac UNIZDRAV ALFA

Extra pohodlný vysoký matrac z elastickej BIO peny.

Ortopedický matrac UNIZDRAV GAMMA

Obľúbený ortopedický sendvičový matrac z VISCO elastickej pamäťovej peny.

Ortopedický matrac UNIZDRAV NEPTUN

Sendvičový matrac s obojstranným využitím a 7 zónovou profiláciou rôznej tvrdosti.

Ortopedický matrac UNIZDRAV CARLINA S2000

Ortopedický matrac špičkových parametrov predstavuje vrchol komfortu a svojím materiálovým zložením patrí medzi TOP ortopedické matrace.

Ortopedický matrac UNIZDRAV FAGUS

Komfortný, ortopedický matrac s vysoko kvalitnej studenej peny s profilovaným povrchom.

Ortopedický matrac UNIZDRAV SALIX

Pohodlný ortopedický matrac so 7 zónovou antidekubitnou úpravou povrchu.