Ako na vybavenie ordinácie (nielen) praktického lekára

Vybavenie ordinácie praktického lekára i ďalších zdravotníckych zariadení sa musí riadiť príslušnými vyhláškami. Ale okrem niekoľkých povinných zdravotníckych pomôcok a prístrojov majú v zariaďovaní svojej vyšetrovne lekári voľnú ruku. Zistite, aké vybavenie do ordinácie sa oplatí zaobstarať a čo vám pomôže v presnejšej diagnostike pacienta.

Vybavenie ordinácie: vyhláška stanovuje základné povinné pomôcky

Vyhláška č. 553/2007 Z. z. stanovuje minimálne technické a vecné vybavenie zdravotníckych zariadení, ambulantnej, jednodňovej, lôžkovej či lekárenskej starostlivosti, zdravotníckych dopravných služieb alebo kontaktných pracovísk domácej starostlivosti. Každé lekárske zariadenie sa vyznačuje špecifickou prevádzkou, musí spĺňať hygienické predpisy a má zvláštne požiadavky na vybavenie a zdravotnícke pomôcky.

Praktickí lekári legislatívne spadajú do odvetvia ambulantnej starostlivosti. Priestory musia pozostávať z ordinácie, ktorú môže tvoriť spoločné pracovisko pre lekárov a sestru, alebo samostatná vyšetrovačka lekára a prípravovňa pre zdravotnú sestru, čakárne a toalety pre pacientov. K ordinácii patria aj vedľajšie priestory, ako sú hygienické zariadenia pre zamestnancov (WC – môže byť spoločné pre personál aj pacientov, šatňa, umyváreň) a sklad či upratovacia miestnosť, oba priestory môžu byť nahradené skriňami.

Hygienické požiadavky ordinácie

Hygienické požiadavky na prevádzku zdravotníckych zariadení a niektorých zariadení sociálnych služieb, ako sú napríklad týždenné stacionáre alebo domovy pre seniorov či osoby so zdravotným postihnutím, riešia  § 7 ods. 2 zákona č. 578/2004 Z.z.

Pri prevádzke ordinácie počítajte s pravidelnou dezinfekciou priestorov aj inštrumentálnych nástrojov. Urobte si zásobu dezinfekčných prostriedkov na plochy aj telo.

Čo by nemalo chýbať vo vybavení ordinácie praktického lekára

Medzi základné vybavenie patrí:

Nemali by chýbať ani pomôcky na poskytnutie prvej pomoci. Na presnú diagnostiku sa hodia aj ďalšie lekárske prístroje, ako je EKG či EKG holter, ktorý zaznamenáva údaje o chode srdca po 24 hodín. Na zistenie saturácie krvi kyslíkom využijete zase oxymetre. Mnoho lekárov ocenia aj prístroj na vyšetrenie CRP. Vyššiu triedu potom predstavuje ultrazvuk, ktorý nájde väčšie uplatnenie napríklad v gynekologickej ordinácii. K ďalšiemu vybaveniu patrí aj sterilizátor, pokiaľ sa nepoužívajú pomôcky výhradne na jedno použitie alebo nie je sterilizácia zmluvne zaistená v inom zariadení.

Spotrebný materiál, ako sú lekárske lopatky, vatové vankúšiky alebo papierové utierky, sa oplatí kupovať vo veľkom, aby vám nikdy nechýbali.

Detský praktický lekár

Okrem vyššie spomínaného je nutné zaobstarať dojčenskú váhu, pomôcky pre testovanie sluchu a fixácia zraku pre dojčatá a prebaľovací pult. V praxi sú užitočné aj odsávačky hlienov alebo inhalátor. Do detskej ordinácie patria aj dobre umývateľné hračky, ktoré deťom pomôžu prečkať nepríjemný zákrok.

Zdravotnícky nábytok

Nábytok do ordinácie musí funkčne vyhovovať požiadavkám personálu i pacientov. Vyberajte také vybavenie, ktoré je odolné, ergonomické, ľahko udržiavateľné a odolné voči chemikáliám. Nesmie chýbať umývadlo a chladnička na lieky.

Okrem ergonomickej stoličky pre lekára nezabudnite ani na kreslo či stoličku pre pacienta a vyšetrovacie lôžko. Ordináciu vybavte rôznymi typmi skríň, kartotékami, nástrojovými stolíkmi alebo infúznymi stojanmi a paravánmi. Ak v ordinácii uchovávate liečivá obsahujúce omamné alebo psychotropné látky, musia byť umiestnené v uzamykateľnej skrini.

V moderných ordináciách sa už častokrát kartotékové skrine vôbec nevyužívajú, lekári vedú evidenciu v počítači. Na vytváranie správ a receptov je tiež potrebná vlastná tlačiareň.

Aby sa personál cítil pohodlne

Lekári aj sestry štandardne nosia zdravotnícke odevy, ktoré si môžu podľa svojho zostaviť s tričiek, polokošíl, nohavíc alebo medicínskych šiat. Lekársky plášť povinný nie je. Zamerajte sa predovšetkým na materiály a strih. Zdravotnícke oblečenie musí byť pohodlné a dopriať dostatok voľnosti pohybu. Čo sa týka materiálu, voľte zmes prírodných a syntetických látok – také kúsky sú príjemné na dotyk, elastické a extra odolné s dlhšou životnosťou. Nezabudnite ani na pohodlnú zdravotnú obuv.

Doktori môžu zdravotnícke pomôcky a ďalšie nevyhnutnosti uložiť do lekárskeho kufríka.

Nájdete v eshope

Masážna rehabilitačná obuv 1-pracková

Pohodlná rehabilitačná obuv s masážnou vložkou na každodenné nosenie.

Ergonomická stolička do ambulancie, čierna

Patentovaný a klinicky testovaný systém sedenia umožňuje zážitok z dynamického sedenia, ktorý neustále posilňuje chrbtové svaly, podporuje zdravé držanie tela a zabraňuje poškodeniu chrbtice.

Lopatka lekárska 100ks

Vyšetrovacia lekárska lopatka drevená.

Bezkontaktný infračervený Bluetooth teplomer

Bezdotykový teplomer s infračerveným senzorom a Bluetooth rozhraním na spoľahlivé meranie teploty ľudského tela a objektov.

Stetoskop jednostranný, čierny

Stetoskop pre medicínske použitie na vyšetrenie pacienta.

Tlakomer Omron M2+

Automatický digitálny tlakomer s mäkkou predĺženou manžetou a klinicky overenou presnosťou merania.