Ako sa zbaviť syndrómu nepokojných nôh?

Syndróm nepokojných nôh je nepríjemný stav, ktorý negatívne ovplyvňuje kvalitu života. Ochorenie je pomerne rozšírené, trpí ním okolo 10 % populácie a mnoho ľudí o ňom ani nevie. Liečba sa zameriava predovšetkým na zmiernenie symptómov. Zistite, aké sú príznaky syndrómu nepokojných nôh a ako sa prejavuje. Pripravili sme pre vás aj rady, čo zaberá na syndróm nepokojných nôh.

Ako sa prejavuje syndróm nepokojných nôh?

Syndróm nepokojných nôh (RLS = Restless Legs Syndrome) je neurologická porucha, ktorá je charakteristická nepríjemnými pocitmi v dolných končatinách a býva sprevádzaná nutkaním pohybovať nohami. Syndróm nepokojných nôh sa najčastejšie prejavuje v kľudovom režime alebo večer av noci.

Prejavy a príznaky syndrómu nepokojných nôh

• Nezvládateľné nutkanie k pohybu,
  • nepríjemné pocity v končatinách, ako je cukanie, brnenie, mravčenie, pálenie,
  • zhoršenie príznakov pri sedení, ležaní, v pokoji av čase nečinnosti,
  • opakované prejavy najmä večer a počas noci.

Kvôli tomu mnoho pacientov trpí tiež nespavosťou alebo depresiami. Nutkanie pohybovať končatinami sa netýka iba nôh, podobné pocity sa môžu objaviť aj v rukách.

Čo spôsobuje syndróm nepokojných nôh?

Príčiny syndrómu nepokojných nôh nie sú úplne jasné. Existuje ale mnoho faktorov, s ktorými je ochorenie spájané.

• Genetika – ľuďom, v ktorých rodinnej anamnéze sa syndróm nepokojných nôh vyskytol, hrozí vyššie riziko, že choroba prepukne aj u nich.
  • Tehotenstvo – ochorenie sa môže objaviť aj počas tehotenstva, najčastejšie v treťom trimestri. Obvykle po pôrode ale problémy odznejú.
  • Chronické ochorenia – syndróm nepokojných nôh je spájaný aj s niektorými zdravotnými stavmi a chorobami, ako je Parkinsonova choroba, cukrovka, zlyhanie obličiek, reumatoidná artritída, roztrúsená skleróza alebo chudokrvnosť.
  • Dopamínová nerovnováha – dopamín patrí medzi neurotransmitery, ktoré ovplyvňujú pohyb svalov a náladu.
  • Lieky – niektoré antidepresíva, antipsychotiká alebo liečivá na vysoký krvný tlak môžu spôsobiť alebo zhoršiť RLS.

Existuje liečba syndrómu nepokojných nôh?

Ochorenie sa bohužiaľ nedá trvalo vyliečiť, liečba sa zameriava skôr na zmiernenie príznakov. Každému pacientovi zaberá niečo iné, preto sa s liečebnými postupmi experimentuje. Liečba spravidla zahŕňa zmenu životného štýlu a fyzioterapeutické metódy.

Zmena životného štýlu

Pri liečbe syndrómu nepokojných nôh je potrebné obmedziť konzumáciu alkoholu, kofeínu aj nikotínu. Odborníci často odporúčajú zvýšiť príjem železa, horčíka a kyseliny listovej, a to buď pestrou a vyváženou stravou (napr. špenát, vajcia, strukoviny) alebo výživovými doplnkami. Dôležité je tiež dodržiavať pitný režim a dopriať si kvalitný spánok.

Prírodná liečba na syndróm nepokojných nôh

Siahnuť môžete aj po bylinkách. Dobre sa osvedčil šišiak bajkalský, chmeľ otáčavý, kôpor vonný, ľubovník či repík lekársky. Z byliniek na syndróm nepokojných si vyrobíte zábaly, obklady alebo uvaríte bylinné čaje. Bylinky vám navyše pomôžu aj so spánkom. Jedná sa konkrétne o medovku, harmanček, valeriána alebo arniku.

Pravidelné cvičenie

Jedným z najúčinnejších spôsobov, ako uľaviť končatinám, je pohyb. Ideálne sú prechádzky, plávanie, jóga, cyklistika alebo mierne anaeróbne cvičenie. Pozor ale na intenzívne cvičenie to naopak môže príznaky zhoršiť.

Masáže a kúpele

Masáže pomôžu zrelaxovať svaly. Vhodné sú napríklad lymfatické masáže, ktoré končatiny prekrvia. Rovnako účinné sú aj teplé kúpele, do ktorých môžete navyše pridať rad byliniek.

Syndróm nepokojných nôh a babskej rady

Odporúča sa pred spaním dobre vyvetrať a mať v spálni skôr chladnejšie – nepríjemné pocity v končatinách sa tak zvládajú lepšie ako v horúčave. Striedavo si nohy sprchujte ľadovou a teplou vodou. Podobne použijete aj chladiace a vyhrievacie pomôcky.

S liečbou pomáha aj množstvo liekov, v najťažších prípadoch sú pacienti pod dohľadom neurológov. Pred začatím akejkoľvek liečby konzultujte svoj zdravotný stav s lekárom.

Nájdete v eshope

Masážny ježko, modrý 6 cm

Masážny ježko je vhodný na rehabilitáciu a masáž rôznych častí tela. Gumové hroty ježka aktivujú akupunktúrne body na tele.

Walmark Vápnik-Horčík-Zinok FORTE 30 tabliet

Vápnik, horčík a zinok je multiminerálny komplex.

P1930

Masážny gél PEGGY - mentolový 170g

Masážny gél peggy je vhodný na masáže, odstraňuje pocit únavy.

Magnéziová živá kúpeľová soľ

Magnéziová živá soľ do kúpeľa s obsahom minerálov.

Reflexno-masážna podložka FUTZUKI

Masážna podložka je určená na masáž chodidiel.

Akupresúrny chodník UNIZDRAV

Akupresúrna podložka má liečebné účinky, priaznivo pôsobí pri bolestiach hlavy, zubov, posilňuje imunitný systém.