Čo na zápal šliach: ako ho spoznať a čo naňho pomáha
Zápal šliach je najčastejšie spôsobený dlhodobou nadmernou záťažou pri športe alebo pri práci. Najviac bývajú postihnuté šľachy na rukách, ale môžu byť zasiahnuté aj dolné končatiny a ďalšie svaly na tele. Zistite, akú prevenciu zvoliť, ako spoznať zápal šliach a ako ho liečiť. Navyše prinášame aj tipy na zdravotné pomôcky, ktoré zmiernia prejavy ochorenia.
Ako spoznať zápal šliach
Šľacha je tkanivo, ktoré spája sval s kosťou. Jej hlavnou funkciou je prenášať svalovú silu, teda pohybovať určitou časťou tela. Kolagénne vlákna sú hlavnou zložkou šľachy, kryjú väzivá, ktoré bývajú postihnuté najčastejšie. Riziko rastie spolu s vekom, kedy šľachy stráca svoju pružnosť.
Zápal šliach alebo tendinitída sa vyvíja veľmi pomaly a na prvý pohľad ju nemusíte ani spoznať. Veľakrát stačí väčšia záťaž pri športe. Na vine môže byť aj dlhodobá rutinná činnosť pri ručnej práci alebo aj pri práci na počítači. Bez správnej regenerácie a používania bandáží býva priebeh ochorenia veľmi bolestivý.
Príznaky zápalu šliach
Príznaky zápalu šliach zahŕňajú zvýšenú citlivosť (bolesť), svrbenie v mieste vznikajúceho zápalu, opuch a začervenanie postihnutej oblasti. Ďalej je oblasť teplejšia a citlivejšia na dotyk a bolesť sa objavuje hlavne pri pohybe, ale niekedy aj v pokoji. Medzi hlavné prejavy patrí aj nepríjemné pálenie a bodanie.
Najčastejšie typy zápalu šliach
Najčastejšie sú postihnuté ruky – zápal šliach v predlaktí alebo v kĺbe zápästia, a nohy – zápal Achillovej šľachy, zápal šliach na priehlavku alebo členku. Ďalej je náchylná aj bedrová oblasť. Typy zápalov šliach:
- Hnisavá tendinitída je spôsobená pyogénnymi baktériami, ktoré sa vyskytujú inde v tele alebo sa na šľachu dostanú z okolia. Tento typ zápalu šliach sa môže rozšíriť do ďalších oblastí a spôsobiť aj odumretie postihnutej šľachy.
- Reumatoidná tendinitída sa podobá reumatoidnej artritíde, čo je ochorenie postihujúce predovšetkým veľké kĺby. V tomto prípade sú kĺby obvykle bolestivé, takmer nepohyblivé a opuchnuté.
- Tenisový lakeť predstavuje preťaženie svalov v prednej časti predlaktia. Pacienti mávajú bolesti kĺbovej šľachy v oblasti lakťového kĺbu. Vyskytuje sa u športovcov, ale aj u ľudí, ktorí pracujú manuálne a rutinne, čo zahŕňa prácu na počítači, časté písanie na klávesnici a pod.
- Lupavý prst postihuje najčastejšie šľachy palcov. Pokiaľ v týchto šľachách vzniká zápal, pohyb palcom je neplynulý a trhavý.
Príčiny zápalu šliach
Vznik zápalu šliach môže postihnúť ľudí oboch pohlaví a každého veku, s vekom ale jeho riziko stúpa. Veľmi často ním trpia jedinci, ktorí preťažujú šľachy na rukách a dolných končatinách. Zápal šliach býva tiež spojený s ďalšími zdravotnými ťažkosťami. Medzi najčastejšie príčiny zápalu šliach patrí:
- nadmerná záťaž,
- opakované pohyby,
- nedostatočné zahriatie a pretiahnutie pri športe,
- poranenia šľachy,
- autoimunitné poruchy.
Čo pomáha na zápal šliach
Obvykle sa odporúča obmedzenie pohybu svalu, ktorého šľacha je postihnutá. V prípade, že trpíte na zápal šliach na nohách, príde vhod členková ortéza, ortéza na Achillovú šľachu alebo ortéza na priehlavok, ktoré nohu zafixujú. Urýchli regeneráciu a tiež uľahčí každodenné fungovanie. Keď pocítite zlepšenie môžete ortézu vymeniť za členkovú bandáž. Pokiaľ trpíte na zápaly šliach častejšie, ale stále sa chcete intenzívne venovať svojmu obľúbenému športu, kúpte si preventívne športovú ortézu na členok.
Prevenciu nepodceňujte ani v prípade, že vás trápia vbočené členky – pätná kosť je vbočená a päta nestojí kolmo na zemi. Vbočené členky spôsobujú ochabnutosť väzov, ktoré sú náchylnejšie na vznik zápalu. Používajte preto ortopedické vložky do topánok.
Obdobné pomôcky použite aj v prípade zápalu šliach na rukách, tzn. ortézu na prst ruky alebo lakťovú bandáž. Chrániť bedrovú oblasť môžete aj pomocou bandáže drieku.
Bolestivé miesta ľadujte pomocou chladiacich pomôcok. Okrem ortézy alebo bandáže môžete sval spevniť aj tejpy. Pokiaľ ale s tejpovaním nemáte skúsenosti, nechajte to na odborníkovi.
Ako liečiť zápal šliach alebo podporte tradičnú liečbu
Liečbu podporíte aj fyzikálnou terapiou, ako je ultrazvuk, laser alebo rehabilitácia. Ak aktívne športujete a chcete sa po úraze dostať späť do formy čo najskôr, zvoľte pomôcky v kategórii pre športovcov určené na rehabilitáciu a zníženie zápalovej reakcie. Pokiaľ bude ochorenie vyžadovať fixáciu sadrovou dlahou alebo bude pretrvávať dlhšiu dobu, kúpte si barly a palice pre uľahčenie chôdze.
Gélový obkladový vankúš UNIZDRAV, 18 x 30 cm
Vankúš naplnený gélom podľa potreby chladí alebo zohrieva požadované miesto.
P3904
Bandáž na tenisový a golfový lakeť UNIZDRAV
Bandáž je určená na zníženie zaťaženia namáhaných svalov lakťa.
P4140
Ortopedické vložky s aktívnym uhlím
Perforovaná anatomicky tvarovaná vložka, ktorá udržiava správny tvar chodidla.
P1592
Bandáž na tenisový lakeť
Bandáž na tenisový lakeť je vyrobená z inovatívnej a patentovanej neoprénovej technológie Cool Max
P3003
Elastická podpora členka
Pomôcka vhodná pri bolestiach členka spôsobených zraneniami a pri veľkej záťaži. Výborná aj ako prevencia.
P0428
Lýtková bandáž UNIZDRAV
Elastická bandáž poskytuje optimálnu kompresiu lýtkového svalstva, zmierňuje bolesť a zabraňuje vzniku ďalších úrazov.
P4137