Čo na problémy s močovými cestami

Nepríjemné pocity pri močení sú prvým príznakom zápalu močových ciest. Toto ochorenie postihuje vo väčšej miere ženy a dokáže pekne potrápiť. Infekcia je ale pomerne dobre liečiteľná a dá sa jej aj predchádzať. Zistite, aké sú najčastejšie príznaky a ako sa prejavuje zápal močových ciest. Poradíme vám aj tipy, ako sa tomuto ochoreniu vyhnúť.

Zápal močového mechúra vs. močových ciest – je medzi nimi rozdiel?

Zápal močových ciest súhrnne označuje ochorenie celého močového ústrojenstva – močovej trubice (uretritída), močového mechúra (cystitída) a obličiek (pyelonefritída). Najčastejším problémom je práve zápal močového mechúra, ktorý častejšie postihuje ženy, čo je čiastočne spôsobené kratšou močovou trubicou.

Ako sa dostanú baktérie do močového mechúra?

Infekcia vzniká množením baktérií, ktoré sa do močových ciest dostanú z kože a okolia konečníka. Moč funguje ako prirodzená dezinfekcia, ale nie vždy sa všetkých baktérií zvládne zbaviť. Jednotlivé zápaly sa prejavujú veľmi podobne, líšia sa ale miestom, v ktorom sa usadili baktérie. Zápal postupuje odspodu nahor, v najhoršom prípade sa dostane až do obličiek.

Aké sú príčiny a rizikové faktory vzniku

• Časté zadržiavanie močenia,
  • nedostatočná hygiena,
  • malý prísun tekutín,
  • vrodené vývojové vady,
  • cukrovka,
  • zväčšenie prostaty,
  • močové kamene,
  • časté striedanie sexuálnych partnerov a nechránený pohlavný styk,
  • tehotenstvo,
  • trvalo zavedený katéter v močovej trubici.

Spoznajte príznaky zápalu močových ciest

Ako sa prejavuje infekcia močových ciest? Medzi hlavné príznaky zápalu močových ciest patrí pálenie, rezavá bolesť pri močení a časté nutkanie ísť na toaletu. Prúd moču je malý a zanechá po sebe pocit neúplného vyprázdnenia. Moč môže byť zakalená, zapácha a často sa v nej môže objaviť aj krv. Vyskytuje sa aj bolesť v podbrušku a celková únava. Pri pokročilom štádiu infekcie nie je výnimkou ani zvýšená teplota, výtok, bolesť chrbta a tras. V takom prípade je potrebné čo najskôr vyhľadať lekársku pomoc, aby infekcia nenapadla aj obličky.

Ako liečiť zápal močových ciest

Pokiaľ máte podozrenie na zápal močových ciest, môžete jeho prítomnosť zistiť pomocou domáceho testu. Diagnózu ale vždy musí potvrdiť lekár. V počiatočnom štádiu ochorenia si častokrát dokážete pomôcť aj sami. Dodržujte nasledujúce režimové opatrenia:

• odpočívajte,
  • nevystavujte sa chladu,
  • pite dostatok tekutín,
  • dbajte na zvýšenú hygienu,
  • doprajte si sedací kúpeľ s bylinkami.

Bolesť v podbrušku vám pomôžu utlmiť vyhrievacie pomôcky. Vyskúšajte bylinné čaje, najmä urologický. Pomôžu vám aj výživové doplnky, ktoré sú špeciálne zamerané na močové ústrojenstvo. Pamätajte, že prípravky na ochorenie močových ciest spravidla zaberajú len v začiatkoch. Pokiaľ sa vás stav nezlepší, navštívte svojho lekára, ten zrejme navrhne liečbu antibiotikami.

V ideálnom prípade infekcii predíďte
Snažte sa dodržiavať pitný režim a každý deň vypite 2–2,5 l vody a zbytočne nezadržujte močenie. Noste kvalitnú spodnú bielizeň, ideálne bavlnenú. Urologické čaje a doplnky stravy pre zdravé močové cesty užívajte aj preventívne. Dodržujte hygienické zásady – po stolici sa utierajte správnym smerom. Pokiaľ máte nechránený pohlavný styk, najprv sa vymočte a až potom umyte.

Čo sa nesmie jesť pri zápale močových ciest?

Vyhýbajte sa cukru, a to ako v potravinách, tak aj v sladených nápojoch. Obmedzte konzumáciu kávy, čierneho čaju, džúsov a alkoholu. Naopak si doprajte brusnice alebo cesnak, ktorý je protizápalový. Vhodná je aj petržlen či brokolica. Siahnite tiež po bylinkách, ako je žihľava alebo kapucínka.

Nájdete v eshope

Indikátorové papieriky pre PH 0-12

Univerzálne lakmusové indikátorové papieriky sú určené na meranie hodnoty pH.

P1924

Barny's Cran-Urin tekuté brusnice 500 ml

Extrakt z brusníc pre zdravú močovú sústavu.

DEKAPHAN testovacie prúžky na moč, 100 prúžkov

Diagnostické prúžky určené na podrobný rozbor moču.

Fytopharma NEPHROSAL Čaj na obličky, 20x 1,5 g

Výživový doplnok od firmy Fyto Pharma účinný na urologické problémy.

Walmark Idelyn Urinal so zlatobyľou, 60 tabliet

Urinal so zlatobyľou obsahuje jedinečnú kombináciu brusnicových látok, ktoré pomáhajú zachovávať zdravé močové cesty.

P1985

Termofor fľaša s obalom, 2l

Pomôcka s pozdĺžnym rebrovaním, ktoré zvýrazňuje pocit tepla.