Ako na dezinfekciu plôch a nástrojov v zdravotníctve
Všetky zdravotnícke zariadenia vyžadujú vysoký stupeň hygieny a čistoty, aby zaručili maximálnu bezpečnosť pacientom i personálu. V mnohých prípadoch to neplatí iba pre nemocnice či ordinácie, dezinfekcia plôch je žiaduca v mnohých ďalších prevádzkach aj v domácnosti. Zistite, čo je potrebné dezinfikovať a čím.
Čo je dezinfekcia?
Dezinfekcia predstavuje súbor opatrení, ktoré vedú k zneškodneniu niektorých mikroorganizmov, ako sú napríklad plesne, kvasinky alebo riasy, pomocou fyzikálnych či chemických postupov. Najčastejšie sa vykonáva v prostredí, ktoré vyžaduje zvýšené nároky na čistotu a hygienu (zdravotnícke zariadenia, potravinárske prevádzky atď.).
- Chemická dezinfekcia sa vykonáva aplikáciou chemických látok v kvapalnom alebo plynnom stave omývaním, postrekom, utieraním alebo ponorením do špeciálnej peny alebo aerosólu.
- Medzi najčastejšie metódy fyzikálnej dezinfekcie patrí aplikácia rôznych foriem tepla, dezinfikovanie v parných, umývacích a pracích prístrojoch pri teplote, ktorá je vyššia ako 90 °C, ultrafialové žiarenie či filtrácia.
- Fyzikálne chemická dezinfekcia predstavuje kombináciu dvoch vyššie spomenutých postupov (napríklad pranie pri teplote 90 °C s pridaním dezinfekčného prípravku).
Dezinfekcia sa rozlišuje podľa spektra účinnosti na virucidné, baktericídne, sporucidné, fungicídne a tuberkulocídne a tiež podľa spôsobu použitia na:
- dezinfekciu povrchov,
- dezinfekciu nástrojov,
- dezinfekciu rúk,
- špeciálnu dezinfekciu.
Dezinfekcia povrchov v zdravotníctve je kľúčová
Dezinfekcia plôch a predmetov je dôležitá, aby nedošlo k šíreniu patogénnych (choroboplodných) mikroorganizmov. Nemocnice, kliniky, ordinácie a iné zdravotnícke zariadenia vyžadujú zabezpečenie najvyššej možnej hygieny, aby sa znížilo riziko prenosu choroby z jedného pacienta na druhého.
Dezinfekcia povrchov v zdravotníctve sa netýka iba vyšetrovaní, operačných sál alebo nemocničných izieb, ale aj čakární, chodieb alebo zázemia pre zamestnancov. Zahŕňa aj dezinfekciu lekárskych stolov, stoličiek, lehátok a ďalšieho vybavenia.
Nezabúdajte ani na dezinfekciu nástrojov
Zásadným prvkom v starostlivosti o pacientov je tiež dôkladná dezinfekcia rotačných nástrojov, ako sú chirurgické inštrumenty, opakovane použiteľné diagnostické pomôcky, skalpely alebo skúmavky a odmerné valce. Všetky predmety musia byť starostlivo vydezinfikované po každom zákroku.
TIP: Aké vybavenie by nemalo chýbať v ordinácii (nielen) praktického lekára?
Prečo sa dezinfekcia v zdravotníctve oplatí?
- Zaistíte bezpečnosť pacientom i personálu.
- Predĺžite životnosť rotačných nástrojov.
- Znížite náklady na prevádzku ordinácie za nákup jednorazových pomôcok.
Všetky zdravotnícke dezinfekčné prípravky musia spĺňať prísne normy a predpisy pre použitie v tomto prostredí.
Dezinfekcia rúk sa týka zdravotníctva, ale aj iných prevádzok a domácností
Hygienickú dezinfekciu rúk zaisťujú prostriedky s obsahom alkoholu – postrážte si, aby dezinfekčný prípravok mal aspoň 60% obsah alkoholu. Účinne ničí širokú škálu mikroorganizmov. Využite tiež antibakteriálne obrúsky alebo gély, ktoré nemusíte zmývať, hodia sa tak aj na cesty a všade tam, kde nie je prístup k umývadlu.
Do prevádzok, kde sa kladie dôraz na vysoký hygienický štandard, umiestnite stojany na dezinfekciu alebo automatické dávkovače dezinfekčného prostriedku.
Dezinfikujte aj ovzdušie
Na dezinfekciu vzduchu v ambulanciách, čakárňach, operačných sálach, ale aj v kanceláriách, na úradoch, v školách, potravinárskych prevádzkach, farmaceutickom priemysle či v domácnostiach sa skvele hodia germicídne žiariče, ktoré fungujú na princípe UV žiarenia. Efektívne likvidujú plesne, baktérie, vírusy a ďalšie mikroorganizmy. Zistite, aký germicídny žiarič sa bude hodiť práve vám.
Na čom závisia kvalitné výsledky?
Faktory, ktoré rozhodujú o tom, do akej miery bude dezinfekcia účinná sú:
- druh mikroorganizmu,
- typ, koncentrácia a doba pôsobenia dezinfekčného prostriedku,
- teplota, vlhkosť, pH a ďalšie vlastnosti dezinfikovaného prostredia.
Je teda dôležité vedieť, aký organizmus chcete zničiť, vybrať vhodný dezinfekčný prípravok a dodržať pokyny na použitie.
Dezinfekčný roztok Septoderm, 250 ml
Dezinfekčný alkoholový prípravok na dezinfekciu rúk a kože.
P3928
Štartovací balík Tork manuálny dávkovač + penové mydlo (S4), 1000 ml
Zvýhodnený štartovací balíček – manuálny zásobník a náhradná náplň penového mydla s ekologickým zložením.
P3595
Bio dezinfekcia Dezanol, 5 l
Viacúčelová ekologická dezinfekcia bez pridania chemických prvkov.
P4248
Germicídny žiarič UNIZDRAV uzavretý mobilný – čierne vyhotovenie
Uzavretý mobilný germicídny žiarič určený na dezinfekciu priestorov, vhodný na použitie za prítomnosti ľudí.
P3555
AJATIN PLUS roztok 10% 1000ml
Dezinfekčný roztok slúži na dezinfekciu pokožky ale aj k plošnej dezinfekcii predmetov a povrchov.
P0032