Príručka pre novopečené mamičky alebo ako na hojenie po pôrode
Tehotenstvo a pôrod je fyzicky aj psychicky vyčerpávajúce. Telo sa po ňom musí zregenerovať, zotaviť a vrátiť do stavu pred otehotnením. Zistite, ako dlho trvá šestonedelie, čo obnáša a ako si pomôcť s hojením po pôrode. Prinášame vám tipy na praktické pomôcky aj postupy, ako sa o seba starať.
Čo je šestonedelie a ako ho zvládnuť
Šesťnedelím sa nazýva obdobie bezprostredne po pôrode až do zavinutia maternice. Trvá spravidla 6-8 týždňov, počas ktorých sa telo vracia do stavu pred tehotenstvom, a to ako po fyzickej, tak aj psychickej stránke. Delí sa ďalej na 2 časti:
- skoré šestonedelie – trvá približne prvých 7 až 10 dní, kedy sa hoja rany po pôrode;
- neskoré šestonedelie – sa nesie v znamení zmien, ako je zmenšovanie maternice, spevnenie bruška alebo obnova funkcie vaječníkov.
Čo dodržiavať v šestonedelí? Zásadné je dostatok spánku a odpočinku. Kedykoľvek ide vaše bábätko spať, spite tiež, a to aj počas dňa. Aspoň prvé dni po pôrode často odpočívajte poležiačky. Siahnite po pomôckach pre mamičky, ktoré vám starostlivosť po pôrode uľahčia. A nezabudnite ani na psychohygienu.
Ako dlho odchádzajú očistky
Očistky by sa zjednodušene dali prirovnať k menštruačnému krvácaniu. Ide o zmes krvi, sliznice maternice a sekrétu z krčka maternice a pošvy, ktorá z tela odchádza po pôrode a maternica sa tzv. čistí. Očistky po pôrode sa v priebehu menia. Najintenzívnejšie sú spravidla tretí až štvrtý deň po pôrode a výnimkou nie je silne červená farba. Tá sa zmení na hnedastú, žltú a potom bielu. Očistky môžu byť silnejšie aj v čase dojčenia. Obvykle trvajú približne 6 týždňov, teda celé šestonedelie.
Tipy, ako podporiť zavinovanie maternice
So šestonedelím a očistky súvisí aj zavinovanie maternice. Každý deň sa maternica zmenší približne o 1 cm. V prvých dňoch môžete pociťovať silné bolesti pripomínajúce kontrakcie, to signalizuje, že sa maternica zavinuje. Správnemu zatiahnutiu maternice môžete pomôcť.
- Prirodzenú podporu zavinovania predstavuje dojčenie, resp. hormón oxytocín, ktorý sa pri stimulácii bradaviek uvoľňuje do krvi. Pokiaľ teda nedojčíte, môžete si pomôcť masážou pŕs.
- Pomáha tiež tlak na bruchu. Ak vám v tom nebráni váš zdravotný stav, môžete si niekoľkokrát denne ľahnúť na 10 minút na brucho alebo zvoliť sťahovací popôrodný pás.
- Nacvičte si s pôrodnou asistentkou alebo dulou správnu techniku masáže brucha a podbrušku.
- Na maternicové svaly majú pozitívny účinok aj bylinky, napríklad alchemilka alebo malinové listy, vo forme čajov.
- Maternica potrebuje dostatok miesta, aby sa mohla zavinúť, v tom jej často bráni plný močový mechúr. Choďte preto pravidelne na toaletu a močenie nezadržujte.
Zvoľte vhodnú starostlivosť po pôrode
Každá mamička prežíva šestonedelie inak, niektoré pravidlá ale platia pre všetkých a pomôžu vám toto obdobie ľahšie zvládnuť.
Dbajte na zvýšenú hygienu
Už do pôrodnice si so sebou vezmite dostatočnú zásobu popôrodných vložiek. Počítajte s tým, že ich zo začiatku budete musieť meniť približne čo 2 hodiny. Pri výbere si postrážte najmä savosť a priedušnosť – tá je nevyhnutná preto, aby sa rany dobre hojili. Popôrodné vložky dobre sedia v špeciálnych sieťovaných nohavičkách, ktoré zaručujú dostatočnú hygienu a navyše zaistia oporu brušku.
V dôsledku popôrodných poranení hrozí zvýšené riziko infekcie, kúpte si preto špeciálne umývacie gély určené na intímnu hygienu. Po každom použití toalety by sa rodidlá mali aspoň opláchnuť vodou.
Nezabudnite na vyvážený jedálniček
Telo na svoje zotavenie potrebuje dostatok kvalitných živín. Postrážte si, aby strava bola vyvážená a obsahovala sacharidy, bielkoviny, tuky a vlákninu. Ovocie a zelenina by na jedálnom lístku nemali chýbať. Vyberajte si potraviny bohaté na vitamíny a minerály alebo ich doplňte prostredníctvom výživových doplnkov. Dodržujte dostatočný pitný režim, ideálne pite vodu alebo bylinné čaje.
Doprajte si extra komfort
Sedenie je po pôrode často bolestivé a nepríjemné. Pomôcť vám s tým môžu popôrodné vankúše. V období očistkov môžete pociťovať kŕče v podbrušku. Uľavte si termoforom alebo inou vyhrievacou pomôckou. Efektívna je aj jemná masáž podbrušku a dolnej časti chrbta.
Podporte hojenie po pôrode
Rany po prirodzenom pôrode sa hoja 2 týždne až 2 mesiace, je to veľmi individuálne. K dispozícii máte najrôznejšie gély alebo spreje, ktoré urýchľujú hojenie stehov. Dôležité je, aby rana vetrala. Zaraďte do svojej hygienickej rutiny aj oplachy z odvaru repíka alebo dubovej kôry. V prípade opuchu rodidiel siahnite po studenom obklade. Starostlivosť o jazvu po cisárskom reze je rovnaká ako u ostatných pooperačných jaziev, nevynechávajte preto masáž, zmäkčovanie ani hydratáciu. Kľúčové je nedvíhať žiadne ťažké bremená, aby stehy nepraskli. Pokojový režim dodržujte aspoň 3 týždne.
Počas šestonedelia sa iba sprchujte. Kúpele, ani tie bylinné, sa neodporúčajú kvôli väčšiemu riziku vzniku infekcie. Udržujte intímne partie v suchu a pokiaľ to ide, nechajte ich vetrať na vzduchu - použite savú podložku, aby ste ochránili lôžko pred znečistením.
Kedy sa vráti telo po pôrode do normálu?
Je to veľmi individuálne. Procesy, ktoré menia telo do stavu pred otehotnením, začínajú v podstate ihneď po pôrode. Najväčšie zmeny prebehnú v šestonedelí. Ďalej je potrebné počítať s ochabnutejšími svalmi na brušku av panvovej oblasti, ktoré je potrebné spevniť a posilniť. To a návrat na pôvodnú váhu môže byť behom na dlhú trať. Ak po pôrode pociťujete akékoľvek nepríjemné alebo nezvyčajné pocity, máte horúčku alebo silne krvácate, vyhľadajte svojho lekára a poraďte sa s ním.
Viete, čo všetko je potrebné pre novorodencov? Prečítajte si v článku.
Popôrodné vložky SAMU
Kvalitné popôrodné vložky s vysokou savosťou vhodné pre mamičky, ktoré sú po pôrode.
P1012
Tehotenský a popôrodný pás
Nastaviteľný podporný pás na zníženie tlaku v bedrovej časti počas obdobia tehotenstva a spevnenie svalstva ako sťahovací pás po pôrode.
P4049
Intímny umývací gél s olejom čajovníka austrálskeho
Jemný umývací gél s olejom čajovníka austrálskeho na každodennú intímnu hygienu.
P2822
Vlhčené utierky TENA Wet Wipe, 48 ks
Rýchla, efektívna a jemná starostlivosť o perineálnu oblasť pri každej výmene inkontinenčnej pomôcky.
P2817
Rektálny vankúš
Vankúš na sedenie pre pacientov na lôžku slúži ako prevencia pred dekubitmi.
P1004 • K58338
Vankúš na sedenie AT03012
Vankúš je vďaka otvoru v strede vhodný pri ťažkostiach s konečníkom, po operáciach, pôrode alebo pri preležaninách.
P3099