Čo pomáha na hemoroidy
Hemoroidy patria medzi pomerne bežné ochorenie, ktorým čím ďalej tým častejšie trpia aj mladšie ročníky. Ide o zdravotný problém, o ktorom sa mnohokrát ľudia hanbia hovoriť, a preto tiež odkladajú návštevu u lekára. O čo presne ide? Zistite, aké sú príznaky a príčiny hemoroidov, ako ich liečiť doma a kedy je nevyhnutná lekárska prehliadka.
Čo sú hemoroidy
Hemoroidy sú prirodzenou súčasťou ľudského tela. Jedná sa o žilové pletene v oblasti konečníka a análneho otvoru odvádzajúce krv z tejto oblasti a pri zadržiavaní stolice. Oproti iným žilám nemajú chlopne, ktoré by zabránili spätnému toku krvi. V prípade, že dôjde k hromadeniu krvi a tvorbe žilových uzlíkov, nastávajú nepríjemné problémy. Vtedy sa o hemoroidoch hovorí v zmysle hemoroidálneho ochorenia.
Hemoroidy sú dvojakého typu.
- Vonkajšie hemoroidy sa vyskytujú pod kožou v oblasti konečníka. Prejavujú sa svrbením, pálením alebo bolesťou a môžu tiež ľahko krvácať. Často sa samovoľne vstrebajú.
- Vnútorné hemoroidy sa nachádza vo vnútri konečníka a nie sú viditeľné. Vplyvom tlaku na stolicu, ale môže dôjsť k ich vytlačeniu z konečníka a v takom prípade sa jedná o tzv. vyskočené hemoroidy.
Typické príznaky hemoroidov
- Svrbenie a pálenie,
- bolesť a podráždenie,
- mokvanie a pocit vlhka,
- opuch,
- hrčky v oblasti konečníka,
- inkontinencia stolice,
- krvácanie (stopy krvi na toaletnom papieri, v stolici alebo na spodnom prádle),
- hlienovitý výtok z konečníka.
Čo spôsobuje hemoroidy
Hemoroidy môžu vzniknúť v dôsledku zvýšeného tlaku v oblasti konečníka, kedy žily v okolí ritného otvoru reagujú na tlak rozširovaním a zväčšovaním objemu. Hemoroidy sa často objavujú vo vyššom veku, počas tehotenstva alebo po pôrode alebo v dôsledku zvýšeného tlaku pri stolici. Mnoho odborníkov považuje hemoroidy za civilizačnú chorobu spôsobenú sedavým spôsobom života, zlou životosprávou, nedostatočným pitným režimom, nedostatkom pohybu a nevhodnými návykmi na toalete.
Ďalšie príčiny hemoroidov
- Ochabujúce svalstvo panvového dna,
- nadváha a obezita,
- žilová nedostatočnosť,
- dedičnosť,
- nadmerná konzumácia tučných, korenených, štipľavých a sladkých jedál,
- pitie veľkého množstva kávy a alkoholu,
- málo vlákniny v strave,
- fajčenie,
- prílišné tlačenie na stolicu,
- dlhé sedenie na toalete,
- chronická hnačka alebo chronická zápcha,
- análny sex.
Ako liečiť hemoroidy
Liečba hemoroidov sa odvíja od závažnosti problémov, typu hemoroidov a ich stupňa. Počiatočné štádiá vonkajších hemoroidov zvládnete vyliečiť aj sami doma vďaka špeciálnym mastiam, čapíkom a režimovým opatreniam. Keďže sa ale vonkajšie hemoroidy len zriedkavo vyskytujú samotné (najčastejšie sa objavujú v kombinácii s vnútornými hemoroidmi) a pacient nedokáže odborne posúdiť rozsah ochorenia, je potrebné zdravotný stav konzultovať s lekárom.
Ťažšie formy hemoroidálneho ochorenia sa riešia chirurgickým zákrokom alebo laserom.
7 tipov, ako sa zbaviť hemoroidov doma
Dôležité je dodržiavať režimové opatrenia. Okrem mastí, čapíkov a výživových doplnkov musíte zmeniť svoju životosprávu.
- Pitný režim a strava – zvýšte príjem vlákniny a dodržujte dostatočný pitný režim. Obmedzte kofeín a alkohol. Vynechajte tučné, korenené, štipľavé a sladké jedlá.
- Fajčenie – obmedzte príjem nikotínu.
- Ideálna váha – pokiaľ trpíte nadváhou či obezitou, zapracujte na zníženie hmotnosti.
- Pravidelná stolica - vytvorte si správny návyk na toaletu (ideálne ráno), stolicu nezadržujte. Pokiaľ trpíte zápchou môžete na zmäkčenie vyskúšať glycerínové čapíky.
- Zvýšená hygiena – po vyprázdnení sa dôkladne umyte.
- Pravidelný pohyb - zlepšuje krvný obeh a pozitívne ovplyvňuje aj trávenie a peristaltiku čriev.
- Prírodná liečba – funguje najmä v podobe sedacích kúpeľov z dubovej kôry alebo harmančeka. Na posilnenie žilových stien je vhodný citrónový, levanduľový, rozmarínový či borievkový olej.
Napriek tomu, že by tieto opatrenia mali byť v skorých, nie príliš závažných formách ochorenia účinné, nemali by ste vynechať návštevu u lekára.
Hemoroidom sa vyhnete včasnou prevenciou
Prevencia na hemoroidy zaberá vcelku účinne, často je ale treba odhaliť potencionálnu príčinu ich vzniku. Ak napríklad veľkú časť dňa presedíte, treba to telu vykompenzovať pohybom alebo zvoliť zdravotné pomôcky, ktoré problému predídu – zdravé sedenie v podobe rektálneho vankúša zmierni tlak na konečník. Nemali by ste sedieť na príliš tvrdom sedáku, odporúčajú sa napríklad gymnastické lopty a balančné stoličky.
Vyššie spomínané režimové opatrenia, ako je úprava stravy a pohyb, vám pomôžu aj ako prevencia pred vznikom hemoroidov, nielen ako liečba. Pri športovaní pozor na cyklistiku, tá je nevhodná najmä vtedy, keď už hemoroidy trpíte.
Rektálny ortopedický podsedák z pamäťovej peny
Anatomicky tvarovaný podsedák so stredovým otvorom vhodný pre ľudí, ktorí sú citliví na zvýšený tlak v kritických miestach v rektálnej oblasti a pociťujú diskomfort pri sedení.
P3605
HemoStop Micron+ Da Vinci Academia 60+30 tbl.
Výživový doplnok, ktorý má vplyv na nežiaduce prejavy v oblasti konečníka.
P2475
HemoStop Gel Max Da Vinci Academia 75 ml
Zdravotnícky prípravok pri hemeroidoch s obsahom 12 rastlinných extraktov.
P2454
Rektálny vankúš na sedenie
Vankúš na sedenie proti preležaninám je vhodný aj ako prevencia na hemeroidy.
P1001 • K58335
Dr. Müller Glycerínové čípky 2,2 g
Zdravotnícka pomôcka na podporu vyprázdňovania čriev, zmäkčenie a zvlhčenie stolice, zväčšuje jej objem v dolnej časti hrubého čreva a uľahčuje jej vylučovanie.
P2586