Sloboda pohybu: ako vybrať elektrické vozidlo pre seniora

Elektrické vozidlá pre seniorov umožňujú prepravu na dlhšie vzdialenosti za kratší čas aj bez pomoci ostatných. Ponúkajú tak ľuďom so zdravotným obmedzením väčšiu voľnosť pohybu. Pri výbere sa zamerajte na zdravotný stav užívateľa, výkon motora, kapacitu batérie a dojazdovú vzdialenosť. Priblížime vám najdôležitejšie parametre, aby elektrický skúter pre seniorov spĺňal predstavy a požiadavky používateľa.

Aké existujú možnosti

Seniori, invalidi alebo ľudia so zníženou mobilitou ocenia možnosť pohybovať sa bez cudzej pomoci. Mechanické a elektrické vozidlá to umožnia. Vždy záleží na zdravotnom stave, schopnostiach a možnostiach užívateľa. Na výber máte z:

Obľúbenú voľbu predstavujú elektrické skútre pre seniorov

Elektrické skútre ponúkajú skvelú možnosť, ako osobám s obmedzeniami uľahčiť každodenný život. Hodí sa aj pre tých, ktorí si s chôdzou na väčšie vzdialenosti bez opory už neveria. Poradíme vám, podľa čoho vybrať elektrický skúter pre seniora. Vždy berte ohľad na zdravotný stav používateľa.

Bezpečnosť a stabilita

Pozorujte si, aby sedačka bola pevne upevnená ku konštrukcii vozíka. Zamerajte sa tiež na vykonanie opierky hlavy a postranných opierok, ktoré zabránia prepadnutiu napríklad pri jazde do zákruty.

Trojkolesový alebo štvorkolesový elektrický skúter?

Trojkolesový skúter je obratnejší a lepšie sa s ním manipuluje napríklad pri nákupoch v obchodnom centre. Štvorkolesový skúter ponúka stabilitu, pohodlie a väčšiu bezpečnosť pri dlhších jazdách v teréne.

Terén/povrch

Porozmýšľajte, na akom povrchu/v akom teréne sa budete s elektrickým skútrom pohybovať. Všeobecne platí, že klasické mechanické invalidné vozíky sú určené prevažne do interiéru. Elektrické skútre a vozíky zdolajú aj vonkajšie povrchy. Väčšina modelov si hravo poradí s pevnými, rovnými povrchmi, na trhu nájdete ale aj modely, ktoré zvládnu ťažší terén.

Elektrické skútre pre seniorov sa dajú rozdeliť na interiérové ​​a exteriérové. Interiérové ​​elektrické skútre mávajú menší polomer otáčania aj kapacitu batérie. Disponujú malými kolesami, ktoré neprejdú cez obrubník. Naproti tomu exteriérové ​​elektrické skútre vynikajú výkonnejším motorom aj akumulátorom, vďaka čomu si poradia aj s nerovnosťami.

Dojazdová vzdialenosť

Elektrické vozidlá pre seniorov ponúkajú možnosť voľne sa pohybovať po okolí. Porozmýšľajte, v akom okruhu sa chce užívateľ na elektrickom skútri pohybovať. S tým súvisí kapacita batérie a výkonnosť motora. Lacnejšie modely zvládnu napríklad len 20 km, terénne skútre nemajú problém ani s 80 km.

Nosnosť a skladovateľnosť

Nosnosť elektrických vozítok pre seniorov dosahuje aj cez 200 kg. Niektoré modely sú aj dvojmiestne, tie mávajú väčšiu nosnosť, ale zase ich dojazdová vzdialenosť je kratšia. Nezabudnite vziať do úvahy aj výšku používateľa, aby jazda bola naozaj pohodlná. Klasické invalidné vozíky sú skladnejšie a ľahšie sa prepravujú aj v aute alebo prostriedkoch hromadnej dopravy. U elektrických skútrov je to trochu náročnejšie.

Elektrické vozidlá pre seniorov – na čo sa najčastejšie pýtate

Je nutný vodičský preukaz?

Na riadenie elektrického vozidla pre seniorov nepotrebujete vodičský preukaz. Trojkolky a štvorkolky sú tak vhodné aj pre tých, ktorí už nezvládnu šoférovať automobil. Avšak vždy zvážte svoje schopnosti, aby ste zaistili bezpečnú jazdu sebe i svojmu okoliu.

Kde sa môže jazdiť s elektrickým vozidlom pre seniorov?

Pokiaľ vozidlo spĺňa zákonné požiadavky nie je považované za zvláštne vozidlo (overte celkové rozmery, hmotnosť a rýchlosť jazdy) a platia naň pravidlá pre chodcov. V praxi to znamená, že by ste mali jazdiť po chodníku alebo chodníkoch pre chodcov. Rýchlejšiu jazdu umožňujú cyklotrasy.

Prispieva poisťovňa na elektrický skúter?

Zdravotné poisťovne na elektrické vozidlá pre seniorov neprispievajú. Príspevok sa dá ale získať od niektorej z nadácií.

Nájdete v eshope

Elektrický trojkolesový skúter CHAMPION pre seniorov a imobilných – výkonný 1000 W motor, červený

2 090,00 €

Luxusný skúter najvyššej triedy určený pre seniorov, imobilných pacientov či osoby so zníženou pohybovou schopnosťou. Vhodný aj na dlhšie trasy a rôzne terény, poskytuje maximálny komfort a bezpečnosť počas jazdy.

Elektrický skúter ELITE pre seniorov a imobilných

Elektrický skúter ELITE pre seniorov a imobilných pacientov je ideálnym riešením pre kratšie výjazdy za nákupmi do mesta, obchodných centier či vychádzky do prírody. Vhodný na rôzne typy povrchov so stúpaním až 6 stupňov.

Ochranná plachta na elektrický trojkolesový skúter CHAMPION

Praktická krycia plachta na ochranu skútra pred vplyvmi nepriaznivého počasia a pred znečistením.

Trojkolesový elektrický bicykel Tornádo ZTECH

1 190,00 €

Praktický a ľahko ovládateľný trojkolesový bicykel pre seniorov s prídavným elektrickým pohonom a bohatým úložným priestorom.