Všetko, čo potrebujete vedieť o domácej starostlivosti
Mnoho dlhodobo chorých pacientov alebo ľudí v závere života trávi čas radšej v príjemnom prostredí svojho domova, ktorý dobre poznajú. O svojich blízkych sa môžete starať svojpomocne alebo využiť zdravotnícke a sociálne zariadenia. Všetko si starostlivo premyslite, domáca starostlivosť je náročná a vyžaduje úpravu domácnosti a obstaranie radu kompenzačných pomôcok.
Všetko sa odvíja od pacienta
Môže ísť o krátkodobú starostlivosť po úraze či operácii s nutnosťou špecializovanej liečby, ako je napríklad starostlivosť o operačnú ranu, rehabilitácia a pod., alebo starostlivosť o dlhodobo chorých alebo pacientov v terminálnom štádiu. Každý pacient vyžaduje niečo iné a hodí sa mu iné zdravotné pomôcky. Myslite na to, ak sa rozhodnete o svojich blízkych starať v pohodlí domova. Je potrebné vytvoriť príjemné prostredie ako pre pacienta, tak aj pre vás.
Vo väčšine prípadov sa jedná o starostlivosť o starnúcich rodičov a starých rodičov. Zistite, ako sa postarať o seniorov v domácom prostredí.
Pohybliví pacienti majú väčšiu mieru slobody
Pokiaľ je jeden z vašich rodičov, starých rodičov či blízkych stále pohyblivý, ale horšie zvláda určité úkony, snažte sa bývanie prispôsobiť jeho potrebám. V prvom rade uľahčite pacientom pohyb po byte. Odstráňte prahy, aby sa senior mohol voľnejšie pohybovať a nebál sa zakopnutia – táto úprava sa hodí aj v prípade, že začne používať barle alebo palicu alebo chodítko. Pokiaľ už ste zaznamenali problémy s chôdzou, pozrite sa, ako vybrať chodítko, ktoré sa stane seniorovi oporou.
Nezabudnite tiež zvýšiť bezpečnosť v kúpeľni a na toalete, zjednodušíte tak každodennú hygienu. Úplný základ predstavujú protišmykové podložky do vane alebo sprchovacieho kúta. Všetky kúpeľňové a toaletné pomôcky nájdete v predajniach zdravotníckych potrieb.
Domáca starostlivosť o ležiaceho pacienta je náročnejšia
Ideálne polohovateľné lôžko musí byť dobre dostupné, aby ste s pacientom mohli dobre manipulovať. Je potrebné vybrať vhodný antidekubitný matrac, aby ste zabránili vzniku preležanín. Prečítajte si, ako dekubitom predchádzať a ako ich liečiť – u ležiacich pacientov predstavujú častý problém. Okrem antidekubitného matraca opatrite pripútanému na lôžko aj inkontinenčné pomôcky.
Bezbariérová domácnosť pomôže pri presune imobilného pacienta. Ľudia so zníženou mobilitou sa čiastočne môžu pohybovať po byte pomocou invalidného vozíka. Zvýšte im sebestačnosť výberom správneho invalidného vozíka – aj v prípade, že ho pacient nedokáže ovládať sám, nájde svoje využitie, napríklad pri prechádzkach s ošetrovateľom.
Domácu starostlivosť o dlhodobo chorých si dobre premyslite
Domáca starostlivosť o dlhodobo chorých pacientov je fyzicky aj psychicky náročná. Pokiaľ sa o nemohúceho chcete postarať sami, rozdeľte záťaž medzi všetkých členov rodiny, znížite tým mieru stresu, ktorá by inak spočívala len na jednej osobe. Zamyslite sa, čo je potrebné zvládnuť, a zapojte do plánovania aj osobu, o ktorú sa budete starať.
- Je vhodné tiež s lekármi prebrať predpokladaný vývoj ochorenia.
- Nezabudnite si požiadať o príspevok na starostlivosť na Ministerstve práce a sociálnych vecí, ktorý dostáva osoba, o ktorú sa stará. Finančne znevýhodnené rodiny môžu dostať aj príspevok na bývanie alebo dávky pomoci v hmotnej núdzi.
- Príspevky môžete získať aj na niektoré zdravotné pomôcky.
- Naučte sa zásady starostlivosti o blízkeho prostredníctvom kurzov pre ošetrujúcich, ktoré poskytujú niektoré organizácie.
- Zamerajte sa aj na starostlivosť o zovňajšok a psychické a sociálne potreby pacienta.
- Zohľadnite tiež potreby starajúceho, doprajte mu odpočinok a čas na vlastnú osobu.
Často sa zdravotný stav nezaobíde bez dohľadu odborníka. Pokiaľ už je starostlivosť nad vaše sily, zverte ju radšej poverenej osobe.
Keď na domácu starostlivosť už sami nestačíte
Aké existujú možnosti uľahčenia domácej starostlivosti? Dajú sa rozdeliť na sociálne služby a služby zdravotnej starostlivosti.
Služby zdravotnej starostlivosti
- Domáca ošetrovateľská starostlivosť – jedná sa o ošetrovateľskú starostlivosť poskytovanú profesionálnymi zdravotníkmi. Môže zahŕňať úkony, ako je aplikácia injekcií alebo preväzy. Spravidla sa ošetrovateľ zdržiava u pacienta maximálne 3 hodiny denne.
- Paliatívna starostlivosť – sa zameriava na skvalitnenie života u nevyliečiteľných pacientov. Môže byť poskytovaná v domácom prostredí alebo ambulantne. Stretnete sa aj s domácim hospicom = mobilnou špecializovanou paliatívnou starostlivosťou, ktorá je chorým a ich blízkym k dispozícii 24 hodín denne 7 dní v týždňov.
Sociálne služby
- Opatrovateľská služba – pomáha osobám so zníženou sebestačnosťou v domácnostiach alebo zariadeniach sociálnych služieb s úkonmi, ako je obliekanie, osobná hygiena, pomoc s prípravou jedla či bežným upratovaním alebo sprievodom k lekárovi.
- Osobná asistencia – funguje podobne ako opatrovateľská služba, líši sa spravidla osobnejším prístupom asistenta, ktorý sa o pacienta stará dlhodobo.
- Terénna odľahčovacia služba – umožňuje na prechodnú dobu starajúcej sa osobe dopriať si odpočinok, vybaviť osobné záležitosti a pod.
- Pobytová odľahčovacia služba - chorý je na určitú dobu umiestnený do zariadenia, aby si opatrovateľ mohol oddýchnuť a nabrať nové sily. Existujú denné a týždenné stacionáre aj miesta, kde môže pacient zostať až 90 dní.
Čo robiť, keď domáca zdravotná starostlivosť o chorého už nie je možná
Domáca starostlivosť o dlhodobo chorých je veľmi náročná, nielen fyzicky a psychicky, ale aj časovo a po finančnej stránke. Pokiaľ je na to opatrovateľ sám, môže nastať doba, kedy ju ju vlastnými silami nezvládne. Chorý môže byť umiestnený v pobytových zariadeniach sociálnych služieb alebo lôžkových zdravotníckych zariadení v prípade vážnejších zdravotných problémov. Môže ísť napríklad o hospic alebo liečebňu dlhodobo chorých (ODCH).
Cieľom domácej starostlivosti je uľahčiť a skvalitniť život v jeho záverečnej fáze, aby sa ľudia mohli liečiť a dožiť v známom prostredí.
Zvyšovač WC UNIZDRAV so sklápacími opierkami, 12 cm
Toaletný nadstavec s protišmykovými opierkami rúk uľahčuje používanie WC osobám s pohybovými ťažkosťami.
P4286
Madlo k posteli UNIZDRAV
Praktická pomôcka na zvýšenie bezpečnosti a pomoc pri vstávaní z postele pre osoby s obmedzenou pohyblivosťou.
P4287
Podložka pod chorých, 110 x 220 cm
Podložka pod chorých z PVC slúži ako ochrana pred znečistením.
P3958
Invalidný vozík na prevoz osôb UNIZDRAV
Ľahko prenosný skladací invalidný vozík s pevnou konštrukciou je určený na prevoz pacientov pomocou sprievodnej osoby.
P3647
Zvyšovač WC 15cm s príklopom UNIZDRAV
Univerzálny toaletný nadstavec s poklopom, poskytuje maximálny komfort pre pacientov pri ťažkostiach so sedením alebo vstávaním.
P2868
Elektrická polohovacia posteľ CLINIC
Komfortná elektrická polohovacia posteľ (elektrické polohovacie lôžko) je určená pre domácu i ošetrovateľskú starostlivosť, vyznačuje sa jednoduchým ovládaním.
P2135