Termoterapia: kedy aplikácia tepla a chladu telu prospieva
Termoterapia využíva blahodárne účinky tepla a chladu. Slúži predovšetkým ako doplnková liečba a jej formy nájdete aj pri obľúbených kúpeľných procedúrach. Termoterapia uľavuje od bolesti, podporuje zlepšenie krvného obehu a prospieva aj duševnému zdraviu. Aké ďalšie benefity prináša? Zistite, kedy je aplikácia tepla a chladu vhodná as čím vám môže pomôcť.
Čo je to termoterapia?
Termoterapia je druhom fyzikálnej terapie. Jedná sa o liečebné procedúry využívajúce termické podnety, teda teplo alebo chlad, ktoré následne pozitívne pôsobia na organizmus. Ide aj o obľúbené kúpeľné procedúry, ako sú parafínové či bahenné zábaly. Účinky termoterapie súvisia so zúžením a rozšírením kapilár, malých artérií a žíl, čo vedie k zníženiu bolestivosti a opuchov, urýchleniu hojenia, k uvoľneniu svalov, zlepšeniu prekrvenia, celkovej regenerácii po športovom výkone alebo k zlepšeniu imunopatologických reakcií.
Druhy termoterapie
- Pozitívna termoterapia – počas nej sa do tela privádza teplo. Pomáha pri bolestiach a svalovom napätí. Medzi pomôcky, ktoré sa pri pozitívnej terapii využívajú, patria klasické sauny a infrasauny, najrôznejšie nahrievacie pomôcky, ako je termofor alebo termogélové vankúšiky, infralampy alebo horské slnko. Pozitívna termoterapia sa ďalej delí na suchú a vlhkú (kúpele, para).
- Negatívna termoterapia – čiže kryoterapia naopak teplo z tela odvádza. Ide o pomerne krátke pôsobenie veľmi nízkych teplôt (až −160 ℃). Používa sa na tlmenie zápalov, zníženie bolestivosti a opuchov nedávnych zranení, posilnenie obranyschopnosti, zníženie stresu a zvýšenie hladiny endorfínov v tele. V profesionálnych zariadeniach narazíte napríklad na kryosauny, na použitie v domácich podmienkach siahnite po chladiacich pomôckach.
Podľa rozsahu sa oba typy termoterapie delia ďalej na celkovú a čiastočnú. Pri celkovej termoterapii je ošetrené celé telo napríklad v kryokomore alebo infrasaune. Čiastočná termoterapia prebieha lokálne a zameriava sa na konkrétne miesto na tele.
TIP: Objavte účinky infralampy a zistite, ako vybrať najvhodnejšiu infračervenú lampu.
S čím termoterapia pomáha
Pozitívna termoterapia
- Zvyšuje prítok krvi do kože tým, že sa krvné cesty rozširujú, čím sa zvyšuje aj prívod kyslíka a živín do tkanív.
- Uvoľňuje a regeneruje svaly.
- Zmierňuje stuhnutosť kĺbov.
- Urýchľuje hojenie.
- Redukuje opuchy.
- Tíši menštruačné kŕče.
- Podporuje činnosť imunitného systému a detoxikáciu tela.
Negatívna termoterapia
- Pôsobí protizápalovo a antiedematicky (proti opuchom).
- Znecitlivuje nervové zakončenia v danej oblasti a zmierňuje tak bolesť.
- Pomáha vyplaviť endorfíny, ktoré pôsobia analgeticky.
- Ideálne riešenie pre akútnu fázu zranenia.
- Využíva sa pri drobných chirurgických zákrokoch.
- Posilňuje obranyschopnosť.
- Pomáha pri reumatických a autoimunitných ochoreniach.
- Z estetického hľadiska tiež pôsobí proti celulitíde.
Kedy chladiť a kedy zahrievať
Aplikácia tepla a chladu má svoje pravidlá. Pri nesprávnom použití by ste si totiž mohli skôr uškodiť ako uľaviť od problému. Teplé obklady totiž nie sú vždy tým najvhodnejším riešením. Nedávne zranenia a opuchy ocenia skôr terapiu chladom. Teplé zábaly sú vhodnejšie pri chronických problémoch. Prezrite si konkrétne príklady, kedy používať teplé a chladivé obklady.
Pozor na kontraindikácie
Termoterapia je síce zdraviu prospešná a účinná na rad problémov, nie je ale vhodná pre každého. Medzi kontraindikácie negatívnej termoterapie patrí vysoký krvný tlak, ochorenie srdcového alebo obehového systému, alergia na chlad, kardiostimulátor, onkologické ochorenia alebo ťažká anémia. Pozitívnej termoterapii by ste sa mali vyhnúť, ak trpíte srdcovou insuficienciou, akútnym zápalom, nádorovým ochorením alebo pri tehotenstve. Termoterapii by sa mali vyhnúť aj ľudia s cukrovkou či dermatitídou.
Pred akoukoľvek formou fyzikálnej terapie sa poraďte so svojím lekárom. Pokiaľ pri termoterapii pociťujete čo i len mierne nepohodlie, procedúru okamžite zastavte a konzultujte s lekárom, ktorý vám navrhne vhodnú alternatívu.
Zistite, aký je rozdiel medzi infralampou, horským slnkom a biolampou.
Vyhrievací vankúš BEURER HK 25
Vyhrievací vankúš produkuje príjemné teplo, je vhodná na rôzne bolesti tela, na chrbát, kĺby, brucho, krk. Pomáha k prekrveniu a uvoľňuje svalstvo.
P0904
Vyhrievací USB pás na kríže a podbruško 2v1 bez powerbanky – grafénová technológia
Inteligentný vyhrievací pás s USB napájaním a inovatívnou grafénovou výhrevnou technológiou na uvoľnenie bedrovej časti chrbtice aj podbruška.
P3623
Gélový obkladový vankúš UNIZDRAV, 18 x 30 cm
Vankúš naplnený gélom podľa potreby chladí alebo zohrieva požadované miesto.
P3904
Neoprénová bandáž zápästia s úchytkou na palec
Priedušná neoprénová fixácia zápästia s úchytom na palec zabezpečuje spoľahlivé spevnenie a komfort aj pri dlhodobom nosení.
P4510
Prenosná infrasauna s FIR technológiou
Kompaktná a skladateľná infrasauna s FIR technológiou, ideálna do menších bytových priestorov či chát
P4116