Aké sú výhody polohovacích postelí a ako vybrať tu správnu
Polohovacie postele sú nedoceniteľnými pomocníkmi pri starostlivosti o osoby pripútané na lôžko nielen v nemocniciach, zdravotníckych a opatrovateľských zariadeniach, ale aj v domácnostiach. Ideálne polohovacie lôžko ponúka maximálny komfort a lepšie podmienky pre imobilných pacientov. Zistite, ako sa líši od klasickej postele, v čom sú lepšie a čo si postrážiť pri výbere.
Čím sa líši polohovacie lôžko od klasickej postele?
Zdravotná polohovacia posteľ predstavuje nepostrádateľnú zdravotnícku pomôcku. Jedná sa o špeciálny typ lôžka, s ktorým sa stretnete predovšetkým v nemocniciach a iných zdravotníckych zariadeniach, ale aj v domácnostiach, kde sa treba starať o osobu pripútanú na lôžko. Polohovacia posteľ sa od tej klasickej líši najmä svojou konštrukciou, ktorá okrem iného umožňuje meniť uhol sklonu a polohu tela. Odnímateľné bočnice a opierky zaistia ľahký prístup k pacientovi a kolieska zase rýchle a bezproblémové premiestnenie pacienta bez toho, aby lôžko musel opustiť.
Pre koho sa hodí? Účel a využitie zdravotného polohovacieho lôžka
Polohovacie lôžka sú určené pre seniorov, invalidov, osoby s ochorením pohybového aparátu či ľudí dočasne odkazaní na lôžko. Hodí sa tiež pre pacientov s ochrnutím v dôsledku mŕtvice, neurologických ochorení alebo poranení chrbtice, po srdcovom infarkte alebo iných ochoreniach kardiovaskulárneho systému a tiež pre osoby s vážnymi poraneniami chrbta, chrbtice a bedier a ľudí po operáciách.
Nielenže elektrické polohovacie lôžko zvyšuje samostatnosť pacienta a uľahčuje mu každodenné aktivity, ako je napríklad stravovanie, ale aj zdravotnému personálu alebo rodinným príslušníkom uľahčuje starostlivosť o osobu odkázanú na lôžko. V kombinácii s antidekubitným matracom pomáhajú polohovacie postele predchádzať vzniku preležanín.
Aké sú výhody polohovacej postele
- Rýchla a jednoduchá zmena polohy pacienta - na polohovacom lôžku nastavíte ako uhol operadla, tak aj časť pre nohy. Zmenou polohy zabránite vzniku rôznych závažných komplikácií a telo pacienta sa lepšie udržuje v kondícii.
- Prevencia dekubitov – pravidelné polohovanie zmierňuje tlak na časti tela a lepšie ho rozkladá, čím pomáha predchádzať vzniku dekubitov.
- Väčšia samostatnosť – najmä elektrické polohovacie lôžka poskytujú pacientom väčšiu nezávislosť od opatrovateľa, čo prispieva aj k väčšej psychickej pohode a lepšej nálade.
- Jednoduchý presun pacienta – polohovacie postele sú vybavené kolieskami, vďaka ktorým pacienta na lôžku jednoducho preveziete z miestnosti do miestnosti bez toho, aby ste ho museli premiestňovať z lôžka. Zároveň kolieska majú blokovací mechanizmus zabraňujúci samovoľnému pohybu.
- Bezpečnosť – bočné zábrany a opierky chránia pacienta pred pádom. Dajú sa sklopiť, čo zase umožňuje lepší prístup opatrovateľom.
Vybrané modely disponujú zosilneným rámom a väčšou nosnosťou pre osoby s vyššou hmotnosťou, zabudovanou toaletou či umývadlom na vlasy pre ľahšiu hygienu alebo funkciou automatického polohovania.
Ako vybrať ideálnu zdravotnú polohovaciu posteľ
Pri výbere polohovacieho lôžka vždy zohľadnite zdravotný stav užívateľa a postrážte si všetky dôležité kritériá.
Typy polohovacích postelí
- Elektrické polohovacie lôžka – polohovanie zaisťuje motor, je teda potrebné posteľ umiestniť do blízkosti elektrickej zásuvky. Polohovacia posteľ s elektrickým ovládaním je pre pacienta pohodlnejšia, pretože si sám nastaví najvhodnejšiu polohu.
- Mechanické polohovacie lôžka - sú cenovo dostupnejšie, ale jednotlivé polohy (hlavovú časť s trupom, nožnú časť a celkovú výšku) je potrebné nastaviť pomocou páčok alebo ručne, čo vyžaduje určitú silu aj obratnosť. Na druhú stranu tento typ toľko neváži a lepšie sa s ním tak manipuluje.
Počet polôh
Charakteristickým znakom lôžka je polohovanie a práve na počet polôh by ste sa mali zamerať. Základné modely umožňujú nastavenie iba v oblasti hlavy, prípadne hlavy a nôh. Stretnete sa ale aj so zdravotnými polohovacími posteľami, pri ktorých sa dajú nastaviť 3 časti (hlava, nohy, oblasť panvy) alebo ktoré dovoľujú meniť polohu po celej dĺžke tela (hlava, chrbát, panva, nohy). U vysoko chorých pacientov sa najčastejšie používa polohovacie lôžko s 3 alebo 4 polohovateľnými plochami.
Rozmery
Je dobré porozmýšľať, kam polohovacie lôžko umiestnite. Okolo neho by mal vzniknúť dostatočný priestor, je totiž potrebné dostať sa k nemu zo všetkých strán. Dbajte na to, aby ste s posteľou prešli dverami. Stretnete sa aj so špeciálnymi veľkosťami – nechýbajú polohovacie postele pre deti alebo osoby drobnej postavy či naopak statnejšieho vzrastu.
Pozornosť venujte tiež možnosti nastavenia výšky polohovacieho lôžka. Jednak tým uľahčíte starostlivosť ošetrovateľom a ocenia to aj nižší ľudia, ktorí sa ešte zvládnú s obmedzením pohybovať. V neposlednom rade je potrebné sledovať aj nosnosť.
Zaobstarajte si k lôžku aj praktické príslušenstvo
Hrazda k posteli je jednou zo základných pomôcok pri polohovaní imobilných pacientov.
Lôžkový stolík uľahčuje každodenné činnosti, ako je podávanie jedla alebo hygiena. Je skvelý aj na odkladanie vecí.
Chrániče matracov zabránia znečisteniu zdravotného matraca.
So starostlivosťou o osobu pripútanú na lôžko vám pomôžu aj najrôznejšie polohovacie pomôcky, ako je podpora chrbtice, separátor kolien alebo ortopedická opierka chrbta.
S výberom polohovacieho lôžka prichádza aj voľba vhodného antidekubitného matraca a tiež zdravotných vankúšov a pokrývok.
Mohlo by vás zaujímať
Kto má nárok na polohovaciu posteľ?
Polohovacia posteľ je hradená zo zdravotného poistenia len dlhodobo alebo trvalo na lôžku pripútaným pacientom a osobám so zvýšeným rizikom vzniku preležanín, ktoré dokážu sami ovládať polohovaciu jednotku (alebo to zaisťuje opatrovateľ).
Kto môže predpísať polohovaciu posteľ?
Poukaz na polohovacie lôžko vystavuje ošetrujúci lekár (geriater, ortopéd, neurológ, internista, praktický alebo rehabilitačný lekár), a tiež ho tiež predkladá na schválenie zdravotnej poisťovni.
Závesná hrazda k posteli Geneva
Výškovo nastaviteľná závesná hrazda k posteli pomáha pacientom zdvihnúť sa, otočiť sa a meniť polohu.
P0116
Elektrická polohovacia posteľ COMFORT
Elektrická polohovacia posteľ COMFORT poskytuje užívateľom optimálnu nezávislosť a slobodu pohybu.
P2782
Elektrická polohovacia posteľ s matracom Multibed
Multifunkčné elektrické polohovacie lôžko so zabudovanou toaletou a umývadlom na vlasy, doplnené o bočné polohovanie. Ideálne pre opatrovateľské centrá aj domáce prostredie.
P4044
Elektrická polohovacia posteľ CLINIC
Komfortná elektrická polohovacia posteľ (elektrické polohovacie lôžko) je určená pre domácu i ošetrovateľskú starostlivosť, vyznačuje sa jednoduchým ovládaním.
P2135
Nočný stolík UNIZDRAV, svetlý buk
Praktický nočný stolík s úložným priestorom a jedálenskou doskou.
P4032
Mechanická polohovacia posteľ UNIZDRAV
Polohovacia posteľ s možnosťou nastavenia sklonu opierky chrbta a nôh poskytuje pacientom pripútaným na lôžko požadovaný komfort.
P4298