Biolampa, infralampa, horské slnko - aký je medzi nimi rozdiel?
Biolampa, infralampa a horské slnko sú prístroje, ktoré produkujú svetlo. Či má svetlo v každom prístroji rovnaké účinky a na čo sa využívajú sa dozviete v tomto článku.
Všetky tieto tri prístroje patria k fototerapi, čiže liečbe elektromagnetickým žiarením v rozsahu viditeľnej časti spektra, ultrafialovej a infračervenej oblasti, využívajú účinky energie fotónov.
HORSKÉ SLNKO
Využíva sa na liečbu ultrafialovým žiarením (do 400 nm), má kratšiu vlnovú dĺžku ako infračervené žiarenie a viditeľnú časť spektra, čiže vyvoláva výrazné zmeny v povrchových vrstvách kože. K jeho biologickým účinkom patrí krátkodobé začervenanie, pigmentácia, tvorba vitamínu D, zosilnenie účinnosti redukujúcich látok, zvýšenie svalovej výkonnosti, hojenie rán, popálenín a hnisavých chorôb kože, ďalej pozitívne vplýva na krvotvorbu a zvyšuje žalúdočnú aciditu. Taktiež má baktericídne (germicídne) účinky. Využíva sa ako doplnková terapia pri hojení rán, vredov a dekubitov, pri osteoporóze, osteomalácii, rachitis, psoriáze a ďalších kožných chorobách.
INFRALAMPA (SOLUX)
sa využíva na liečbu infračerveným svetlom (nad 760 nm) dostáva sa do hlbších vrstiev (podkožného väziva), kde dochádza k prehriatiu a teplo je odvádzané krvou. K biologickým účinkom patrí rozšírenie ciev, lepšie prekrvenie, nepresne ohraničený tepelný erytém (začervenanie), zmiernenie bolesti, uvoľnenie stuhnutých svalov a taktiež stimulácia imunobiologických reakcií. Využíva sa pri postraumatických stavoch, chronických bolestivých syndrómoch pohybového aparátu, astme, spazmoch (mimovoľných stiahnutiach) hladkého svalstva.
BIOLAMPA
využíva polarizované svetlo, keďže pre biostimuláciu (zvyšovanie obrannej schopnosti organizmu) je najdôležitejšia práve polarizácia. Účinkom svetla dochádza k zvýšeniu teploty tkanív a po jeho absorpcii dochádza k excitácii (vzbudenému stavu) molekúl čo ovplyvňuje biochemické reakcie v bunkách a tkanivách. Polarizované svetlo preniká 4,5 až 6 cm pod kožu, a tak lieči samotné bunky po celom tele (nielen v mieste pôsobenia), podporuje zdravý vývoj bunkových štruktúr a stimuluje bunky zvnútra. Terapia svetlom aktivuje samoliečebnú schopnosť ľudského organizmu a vyvoláva veľmi významné fotochemické zmeny v tkanivách. Nemá žiadne vedľajšie účinky a využíva sa vo viacerých liečebných odboroch.
Fyzioterapia a rehabilitácia – zmenšuje opuchy, urýchľuje regeneračné procesy, zmierňuje svalové napätia
Reumatológia – zmierňuje bolesti, odstraňuje stuhnutosť, bolesti a únavu nôh, zmierňuje reumu
Dermatológia – akné, ekzémy, hematómy, celulitída, vrásky, herpes, popáleniny
Kozmetika – omladzuje a osviežuje pleť, zlepšuje farbu, štruktúru pleti a jej pružnosť, odstraňuje fľaky a pigmentové škvrny
Hojenie rán, obnova tkanív, dekubity – pooperačné hojenie, jazvy, popáleniny, preležaniny, vredy predkolenia, pásový opar, kŕčové žily, preležaniny
Horské slnko EFBE-SCHOTT GB 904
Vyhrievacia pomôcka určená na tvár a dekolt s pamäťou pre 4 ľudí.
P4109
Horské slnko EFBE-SCHOTT GB 908
Vyhrievacia pomôcka určená na tvár a dekolt s pamäťou pre 4 ľudí.
P4006
Horské slnko EFBE-SCHOTT GB 908C
Vyhrievacia pomôcka určená na tvár a dekolt s pamäťou pre 4 ľudí.
P4024
Infračervená lampa BEURER IL 21
Zdravotnícka pomôcka založená na princípe liečby svetlom so širokým spektrom uplatnenia.
P1449
Horské slnko EFBE-SCHOTT GB 906C
Vyhrievacia pomôcka určená na tvár a dekolt s pamäťou pre 4 ľudí.
P4025