Ako si pomôcť pri akútnej blokáde krku a chrbta

S akútnou blokádou krku sa stretne v živote takmer každý. Na jej vznik stačí málo, ale výsledok je vždy rovnaký, môžete otočiť hlavou len s bolesťou a ťažkosťami. Zistite, ako blokádu uvoľníte aj sami v domácich podmienkach a kedy už je vhodné vyhľadať odbornú pomoc.

Ako spoznať akútnu blokádu krku

Akútna blokáda krku obmedzuje voľný pohyb hlavou. Niekedy bolesť vystreľuje do hlavy a do rúk. Blokáda prichádza náhle bez predchádzajúcich varovných signálov.

Pri akútnej blokáde je krk stuhnutý, bolesť vás väčšinou núti mať hlavu v strnulej (úľavovej pozícii), ktorá často znamená mierne nachýlenie na stranu. Krčné stavce sú najpohyblivejšou časťou chrbtice, ktoré navyše nesú ťažkú hlavu. Sú teda najnáchylnejšie na vznik akútnej blokády. Keď sa jeden z stavcov zablokuje, dôjde k stiahnutiu a preťaženiu svalov

Najčastejšie sa blokáda krku objavuje po prebudení, po dlhšom čase strávenom v nevhodnej polohe, napríklad keď zaspíte počas cesty lietadlom, v aute alebo autobuse. Na vine je mnohokrát aj prechladnutie krčnej oblasti.

Prvá pomoc má niekoľko podôb

Stuhnutý bolestivý krk musíte uvoľniť a postupne rozhýbať. Prvou pomocou je hlboké prehriatie a uvoľnenie postihnutej oblasti. Odporúča sa niekoľkominútové prehrievanie na teplotu v rozmedzí 40 až 60 °C.

Elektrická dečka na chrbát a gélové vankúšiky

Na vyhrievanie sa hodia gélové vankúšiky, ktoré nahrejete v mikrovlnnej rúre alebo v horúcej vode.

Skvelým pomocníkom je aj elektrická dečka na krk. Na dečke si nastavíte požadovanú teplotu a postihnutú oblasť vyhrievajte podľa potreby. Vhodnou alternatívou k prehriatiu a uvoľneniu svalstva je aj infračervená lampa.

Horúci uterák alebo fľaša s vodou

Pokiaľ žiadnu z uvedených vychytávok nemáte, stočte si uterák do ruličky a nahrejte ho parnou žehličkou. Pred priložením skontrolujte teplotu, aby vás uterák nespálil. Počítajte s tým, že uterák pomerne rýchlo vychladne a budete ho musieť znova nahrievať, žehličku preto ani neschovávajte.

Aby z uteráka teplo neunikalo tak rýchlo, zabaľte ho do alobalu. Ďalšou možnosťou je naplnenie plastovej fľaše horúcou vodou. Tú potom radšej zabaľte do uteráka, aby ste si nepopálili pokožku.

Vyhľadajte odbornú pomoc

Pokiaľ bolesť ani po niekoľkých hodinách nepoľavuje, navštívte fyzioterapeuta alebo neurológa. Neurológ vám väčšinou odporučí fixačný krčný golier a aplikuje vám myorelaxancia, teda látky slúžiace na uvoľnenie svalov.

Fyzioterapeut sa v akútnej fáze zameria na manuálnu mobilizáciu zablokovaných stavcov a uvoľnenie svalového napätia. Ukáže vám tiež, ako správne cvičiť a čo robiť, aby sa akútna blokáda neopakovala. Bude ho zaujímať, čo akútnemu stavu predchádzalo. Podľa toho sa potom zameria na ergonómiu spánku, na váš postoj, sed aj pracovnú pozíciu.

Keď vás blokády krku trápia často

Pokiaľ na akútne blokády trpíte, oplatí sa vám investícia do elektrickej dečky na chrbát, máte istotu, že sa nepopálite a môžete sa pri blokáde prehrievať ľubovoľne dlhú dobu.

Zakaždým, keď to na vás príde, zapíšte si, čo blokáde predchádzalo a snažte sa problémom vyvarovať. Ak zistíte, že vás „ofúkla“ klimatizácia v práci alebo v aute, vypínajte ju, alebo si chráňte krk šatkou.

V prípade, že sa objavuje hneď po prebudení, kúpte si anatomicky tvarovaný vankúš, ktorý ponúkne krčnej chrbtici optimálnu podporu počas spánku. Prečítajte si, ako má vyzerať správny ortopedický vankúš.

Nájdete v eshope

Navliekač ponožiek

Pomôcka pri obliekaní ponožiek najmä pre ľudí, ktorí majú problém s ohnutím chrbta alebo kolien.

Naťahovač chrbta UNIZDRAV PRO

Ergonomický naťahovač chrbta s akupresúrnymi bodmi a otočnou rukoväťou na plynulé nastavenie sklonu pomôže pri bolestiach chrbta, zakrivení chrbtice a udržaní správneho držania tela.

Ortopedická opierka chrbta, polyuretánová

Viacúčelová ortopedická opierka na posteľ so snímateľným poťahom.

Ohýbateľná lyžica

Špeciálna polievková lyžica je určená pre ľudí s obmedzenou schopnosťou pohybu zápästia, lakťa alebo ramena.

Ortopedická opierka chrbta, polyesterová

Viacúčelová ortopedická opierka na posteľ so snímateľným poťahom.