Ako si vybrať správny antidekubitný matrac

Pre ležiaceho pacienta je mimoriadne dôležité dbať o jeho starostlivosť, preto je prioritou prevencia rizík spojená s imobilitou. Častým problémom je vznik preležanín, ktorým je však možné, so správnymi pomôckami predchádzať.

Dekubity alebo preležaniny sú rany spôsobené tlakovým poškodením tkanív pri dlhodobom ležaní pacienta. Preležaniny najčastejšie vznikajú u pacientov, ktorí sú pripútaní na lôžko.

Na to, aby sme predchádzali vzniku dekubitov u ležiacich pacientov, je potrebné robiť rôzne preventívne opatrenia. Aby sa znížil tlak na pokožku, je nevyhnutné chorého polohovať, a polohu meniť každé dve hodiny. Pokožku je potrebné masírovať, udržiavať v čistote a v suchu. Na ošetrovanie sú určené špeciálne ochranné krémy a gély.

Aktívne antidekubitné matrace predstavujú efektívnu prevenciu, ktorá pomáha predchádzať vzniku dekubitov až v 95% prípadov. Aktívne matrace, na rozdiel od pasívnych (penových) matracov, efektívne liečia dekubity všetkých rizikových stupňov tým, že podporujú prekrvovanie tkaniva. Matrac spôsobuje zmenu tlaku na jednotlivé miesta tela tým, že každá druhá komora matraca je napumpovaná a ostatné sú prázdne. Po cca 5 - 25 minútach (v závislosti od druhu matraca) sa situácia zamení - komora, ktorá bola prázdna sa naplní vzduchom a komora, ktorá bola plná sa vyprázdni. Tým zabezpečuje stálu masáž tela a zlepšuje krvný obeh.

V našej ponuke nájdete rôzne druhy aktívnych matracov: bublinkové alebo valcové, matrace bez penovej podložky, ktoré sa ukladajú na klasický matrac alebo s penovou podložkou, ktoré podkladový matrac nevyžadujú a je možné ich položiť priamo na rošt postele:

Antidekubitný matrac (90 x 200 cm) s kompresorom:

• bublinkový typ, tento matrac sa ukladá na vrch klasického matraca,
  • tlak sa nastavuje pomocou regulátora tlaku (otočným gombíkom) podľa odporúčania lekára, prípadne tak, aby mal pacient čo najväčšie pohodlie. Je potrebné kontrolovať tlak v matraci tak, aby nebol matrac príliš mäkký a pacient neležal žiadnou časťou svojho tela na podklade.
  • doba cyklu, počas ktorej sa vzduch v komorách vymení je 6 minút.

Antidekubitný matrac EASY:

• valcový typ, tento matrac sa ukladá na vrch klasického matraca,
  • tlak sa nastavuje pomocou regulátora tlaku (otočným gombíkom), v prípade, že tlak v matraci poklesne, kompresor Vás na to sám upozorní svetelnou kontrolkou, teda nie je potrebná kontrola tlaku v matraci,
  • doba cyklu, počas ktorej sa vzduch v komorách vymení je 12 minút.

Antidekubitný matrac ARMONY:

• valcový typ, tento matrac obsahuje penovú výplň a ukladá sa priamo na rošt postele
  • tlak sa nastavuje pomocou regulátora tlaku (otočným gombíkom), v prípade, že tlak v matraci poklesne, kompresor Vás na to sám upozorní svetelnou a zvukovou kontrolkou (zvukovú kontrolku je možné vypnúť)
  • má k dispozícií režim STATIC, počas ktorej sa vzduch v komorách nepohybuje. Táto funkcia sa využíva hlavne počas umývania pacienta alebo jedenia
  • má funkciu vankúša (bunky sú pod hlavou statické)
  • obsahuje tiež systém CPR pre rýchle sfúknutie matraca
  • doba cyklu, počas ktorej sa vzduch v komorách vymení je 12 minút

Antidekubitný matrac SENSITIV:

• tlak sa nastavuje na digitálnom displeji, v prípade, že tlak v matraci poklesne, kompresor Vás na to sám upozorní svetelnou a zvukovou kontrolkou (zvukovú kontrolku je možné vypnúť)
  • má funkciu vankúša (bunky sú pod hlavou statické)
  • obsahuje tiež systém CPR pre rýchle sfúknutie matraca
  • funkcia AUTOFIRM je určená na rýchle nafúknutie matraca
  • doba cyklu, počas ktorej sa vzduch v komorách vymení je nastaviteľná na 10/15/20/25 minút
  Antidekubitný matrac s kompresorom Antidekubitný matrac EASY Antidekubitný matrac ARMONY Antidekubitný matrac SENSITIV
Typ matraca bublinkový valcový valcový valcový
Poťah - áno áno áno
Zvukové a svetelné kontrolky - len svetelná áno áno
Penová výplň - - áno áno
Režim STATIC - áno áno áno
Funkcia CPR - - áno áno
Funkcia vankúša - - áno áno
Funkcia AUTOFIRM - - - áno
Doba cyklu 6 min. 12 min. 12 min. nastaviteľná 10 / 15 / 20 / 25 min.
Nájdete v eshope

Antidekubitná podložka päty

Slúži ako pomôcka zabraňujúca vzniku preležanín u dlhodobo ležiacich pacientov.

Antidekubitný matrac s kompresorom KOMFORT

Antidekubitný matrac komfort je určený pre dlhodobo ležiacich pacientov ako prevencia pred preležaninami. Je vhodný pre klasické aj polohovacie postele.

Rektálny vankúš na sedenie

Vankúš na sedenie proti preležaninám je vhodný aj ako prevencia na hemeroidy.

P1001 K58335

Chránič matraca, 200 x 90 cm

Hygienická podložka, ktorá chráni matrac pred znečistením.

Aktívny antidekubitný matrac EASY

Aktívny antidekubitný matrac je určený pre dlhodobo ležiacich pacientov ako prevencia proti preležaninám. Je vhodný pre klasické aj polohovacie postele.

Polohovacia posteľ mechanická - dvojdielna

Polohovacia mechanická posteľ s 2-dielnou ložnou plochou z pevnej ocele.