Ako si vybrať správny antidekubitný matrac

Rizik spojených s imobilitou nie je málo. Najčastejším problémom, ktorý trápi ležiacich pacientov, sú preležaniny. Pokúste sa im predchádzať účinnými pomôckami.

Prečo, kedy a kde sa dekubity tvoria

Preležaniny alebo dekubity sú rany spôsobené tlakovým poškodením tkanív pri dlhodobom ležaní pacienta. Po určitej dobe, kedy ležiaci nijak zásadne nemení svoju polohu, tlak podložky a trenie o ňu začnú byť pre pacientovu kožu neúnosné.

Prvým príznakom vzniku preležaniny je sčervenanie pokožky sprevádzané silnou bolesťou. Nepodceňujte to. Je to prvá fáza niečoho, čo sa ľahko stane veľkým problémom. Ďalšou fázou je totiž pľuzgier, po prasknutí ktorého sa do tela môže dostať infekcia. Tretím stupňom je otvorená rana, ktorá vo štvrtej fáze zasahuje až ku kosti.

Najnáchylnejšie sú miesta obalené slabšou vrstvou tkaniva, ako napríklad oblasť bedier či kĺbov. Preto sa aj pri preventívnej starostlivosti zamerajte práve na nich.

Ako predchádzať dekubitom

Základom je zníženie tlaku na citlivé oblasti. Pokiaľ sa pacient nie je schopný pohybovať samostatne, je nevyhnutné ho minimálne čo dve hodiny polohovať. Pritom kontrolujte stav pacientovej pokožky. Koža musí zostať v suchu a čistote. Výborne funguje aj jemná masáž ochrannými krémami a gélmi, ktorá náchylné miesta prekrví.

95% účinnosť v prevencii preležanín vám poskytnú správne antidekubitné matrace či antidekubitné sedačky a vankúše.

Antidekubitný matrac

Na rozdiel od pasívnych penových matracov bojujú aktívne antidekubitné matrace proti dekubitom všetkých rizikových stupňov tým, že podporujú prekrvovanie tkaniva.

Premyslená konštrukcia antidekubitného matraca sa sama stará o zmenu tlaku na jednotlivé časti tela tak, že v nej sú striedané prázdne a napumpované komory. Každá druhá komora je napustená vzduchom. Po 5 až 25 minútach (podľa druhu matraca) dochádza k naplneniu prázdnych komôr a vypusteniu plných komôr. Tým je zaistená neustála masáž celého tela.

Vyberte si z rôznych druhov antidekubitných matracov - bublinkových či valcových. Podľa toho, ako antidekubitný matrac zamýšľate umiestniť do postele, sa zamerajte buď na matrace bez penovej podložky, ktoré sa ukladajú na klasický matrac, alebo s penovou podložkou, ktoré podkladový matrac nevyžadujú a možno ich položiť priamo na rošt postele.

Antidekubitný matrac s kompresorom (200 x 90 cm)

• Ide o bublinkový typ, pokladá sa na klasický matrac.
  • Tlak sa nastavuje pomocou regulátora tlaku (otočným gombíkom) podľa odporúčania lekára, prípadne tak, aby mal pacient čo najväčšie pohodlie. Je potrebné kontrolovať tlak v matraci, aby nebol matrac príliš mäkký a pacient neležal žiadnou časťou svojho tela na podklade.
  • Doba cyklu, kedy sa vzduch v komorách vymení, je 6 minút.

Aktívny antidekubitný matrac EASY

• Valcový typ, pokladá sa na klasický matrac.
  • Tlak sa nastavuje pomocou regulátora tlaku (otočným gombíkom).
  • Kontrola tlaku v matraci nie je nutná, v prípade, že tlak v matraci poklesne, kompresor vás na to sám upozorní svetelnou kontrolkou.
  • Doba cyklu výmeny vzduchu v komorách je 12 minút.

Aktívny antidekubitný matrac ARMONY

• Valcový typ, matrac obsahuje penovú výplň a pokladá sa priamo na rošt postele.
  • Tlak sa nastavíte pomocou regulátora tlaku (otočným gombíkom) a nemusíte ho ďalej kontrolovať. V prípade, že tlak v matraci poklesne, vás na to kompresor upozorní svetelnou a zvukovou kontrolkou (zvukovú kontrolku je možné vypnúť).
  • K dispozícii je režim STATIC, kedy sa vzduch v komorách nepohybuje.
  • Túto funkciu využijete hlavne počas umývania pacienta alebo keď pacient je.
  • Zastáva tiež funkciu vankúša (komory pod hlavou sú statické).
  • Obsahuje systém CPR pre rýchle vyfúknutie.
  • Doba cyklu, počas ktorej sa vzduch v komorách vymení, je 12 minút.

Antidekubitný matrac s kompresorom    Antidekubitný matrac EASY    Antidekubitný matrac ARMONY     Antidekubitný matrac SENSITIV
            Typ matraca   bublinkový valcový valcový valcový
Poťah  - áno áno áno
Zvukové a svetelné kontrolky - len svetelná áno áno
Penová výplň - - áno áno
Režim STATIC - - áno áno
Funkcia CPR - - áno áno
Funkcia vankúša - - áno áno
Funkcia AUTOFIRM - - - áno
Doba cyklu 8 min  12 min 12 min nastaviteľná 10/15/20/25 min.

Nájdete v eshope

Seni care - Aktivujúci telový gél s guaranou, 200 ml

Na každodennú aktiváciu citlivej pokožky náchylnej na vznik zaparenín a preležanín.

Polvalec 42 x 20 x 10 cm

Polvalec je možné použiť na cvičenie, polohovanie pacienta alebo podloženie a odľahčenie rôznych častí tela.

Držiak na príbor

Držiak, ktorý sa jednoducho upevní na príbor.

Polohovací valec 125 x 20 cm

Polohovací valec je pomôcka, ktorá pomáha dlhodobo ležiacim pacientom polohovať a odľahčiť zaťažované časti tela a tým znížiť riziko vzniku dekubitov.

Prenosná skladacia posteľ

Praktická prenosná skladacia posteľ o oceľovým rámom.

Antidekubitná podložka päty

Slúži ako pomôcka zabraňujúca vzniku preležanín u dlhodobo ležiacich pacientov.