Ako uľahčiť seniorom každodennú hygienu

Kúpeľňa a toaleta sú plné klzkých povrchov, vysokých bariér a ostrých hrán. Pre seniorov a ľudí so zníženou mobilitou predstavujú najnebezpečnejšie miestnosti v dome a často sú pre nich miestom úrazu. Ideálnou, ale nie vždy uskutočniteľnou možnosťou, je prestavba do bezbariérovej podoby, výmena sanity a obkladu. Riziko znižujú aj bezpečnostné pomôcky, ktoré zabránia pošmyknutiu a strate stability.

Pomôcky, ktoré zvýšia bezpečnosť v kúpeľni

Prejdite si so seniorom jeho hygienickú rutinu a zmapujte kritické miesta. Podľa toho zvážte, kde by sa mu mohla hodiť nejaká stabilizačná pomôcka.

Zabezpečenie hladkých povrchov

Základom protišmykové podložky do vane aj do sprchového kúta. Na spodnej strane majú prísavky, ktoré ich udržia na mieste. Keď je v kúpeľni hladká dlažba, pridajte protišmykovú podložku aj priamo pred vaňu.

Zaistenie stability pri pohybe po kúpeľni

Počas pohybu po kúpeľni sa hodia madlá, ktoré sa navŕtavajú do steny. Madlá sa vyrábajú v dĺžke 30 až 80 cm a vo väčšine prípadov majú nosnosť až 100 kg. Na trhu sú síce k dispozícii aj madlá s prísavkou, ale majú nižšiu nosnosť a hrozí, že sa v najmenej vhodnej chvíli odchlípnu.

Jedno madlo ukotvite priamo nad vaňu alebo do sprchovacieho kúta tak, aby naň senior pohodlne dosiahol aj z pozície, v ktorej sa umýva. Ďalší pridajte k umývadlu a aj všade tam, kde by ho senior mohol potrebovať.

Kúpanie vo vani

Na uľahčenie vstupu do vane alebo sprchovacieho kúta s vyšším okrajom sa hodí jednostupňový poprípade dvojstupňový schodík.

Stabilita počas umývania

Pokiaľ má senior problém so sadaním a vstávaním z hlbokej vane, doplňte ju závesným sedadlom, ktoré sa zahákne o okraje. Umývanie v sprche zjednoduší špeciálne stoličky s vykrojením na intímne oblasti.

Obliekanie a vyzliekanie bez tackajúcej chôdze

V kúpeľni, ideálne vedľa umývadla, umiestnite umývateľnú stoličku, na ktorú sa môže senior posadiť, keď sa vyzlieka, oblieka alebo sa venuje hygiene.

Čo je potrebné na umývanie imobilných osôb

Užitočnou pomôckou je sprchové lôžko, ktoré na prvý pohľad pripomína bežnú nemocničnú posteľ. Lôžko má pogumovaný povrch, vankúš na zvýšenie hlavy a odtokový otvor so špuntom. Lôžka môžu byť buď elektricky poháňané, alebo hydraulické - na polohovanie využívajú mechaniku.

Na umývanie vlasov na lôžku je možné použiť nafukovacie gumové umývadlo, ktoré obopne krk a zabráni namočeniu lôžka a ramien pacienta. Niektoré modely sú vybavené aj mobilnou sprchou. Tá sa skladá zo zásobníka vody a zo sprchovej hlavice.

Ako zjednodušiť používanie toalety

Kritickým miestom pre seniorov je aj toaleta. Vstávanie a sadanie na misu uľahčí madlá navŕtané do steny. Aby sa senior mohol zaprieť oboma rukami, mali by byť madlá naľavo aj napravo od záchodu.

Ak sa chcete vyhnúť vŕtaniu, zvoľte pomocné toaletné opory. Tie sa na misu len nasunú a pomáhajú s udržiavaním rovnováhy. Užitočnou pomôckou je tiež nadstavec na dosku, zvýši misu až o 10 cm. Pre málo mobilných pacientov, ktorí si síce nemôžu dôjsť až na záchod, ale postavia sa, sú najlepšou voľbou toaletné stoličky.

Nájdete v eshope

Hygienické vrecká na toaletu

Jednorázové vrecká slúžia ako hygienická pomôcka na toaletu.

Bažant - fľaša na moč 1000ml

Bažant - nádoba na moč určená pre mužov na lôžku.

SENI CARE vlhčené utierky 80 ks

SENI CARE vlhčené utierky 80-kusové.

Doska na presun osoby

Plastová doska, ktorá uľahčuje presun osoby z jedného miesta na druhé.

Toaletná stolička skladacia UNIZDRAV

Skladacia toaletná stolička určená ako náhrada WC pre pacientov, ktorí majú pohybové problémy.