Ako vybrať invalidný vozík
Správne vybraný invalidný vozík uľahčí každodenný život a zvýši sebestačnosť menej mobilných osôb. Zistite, aké máte možnosti, na čo si dať pri výbere pozor a zoznámte sa aj s výhodami a nevýhodami mechanických aj elektrických invalidných vozíkov. V závere na vás čakajú aj tipy na užitočné príslušenstvo, ktoré spríjemnia používanie.
Na čo myslieť pri výbere
Účel a využitie
Pokiaľ invalidný vozík budete používať len príležitostne, napríklad na návštevy lekára, bude vám stačiť jednoduchý mechanický model, ktorý je ľahký, prenositeľný a dá sa ľahko zložiť. Ak potrebujete vozík na každodenný pohyb nielen po byte, ale aj vonku v teréne, bude lepšou voľbou pevnejší terénny alebo elektrický vozík.
Rozsah postihnutia a hendikepu
Pri výbere berte ohľad na rozsah a typ handicapu (DMO, paraplégia, kvadruplégia, mozgová príhoda alebo amputácia končatiny). Každé postihnutie je veľmi špecifické a ovplyvňuje pohyblivosť a fyzickú zdatnosť. V tomto ohľade vám s výberom vozíka najlepšie poradí lekár alebo fyzioterapeut.
Terén a povrch
Terén , v ktorom sa budete pohybovať, ovplyvňuje veľkosť kolies, dezén a taktiež odpruženie podvozku. Pričom platí, že vyvážený a odpružený podvozok v kombinácii so širšími kolesami a výrazným behúňom si poradí aj s náročnejším terénom. Môžete sa s ním vydať napríklad aj na nespevnenú cestu. Do interiéru stačia aj úzke kolesá s jemným dezénom.
Počítajte tiež s tým, že s náročnosťou terénu stúpajú aj nároky na fyzickú zdatnosť (pri mechanických vozíkoch) alebo na výkon motora (pri elektrických vozíkoch).
Okolitá pomoc
Invalidný vozík dokáže do značnej miery zvýšiť sebestačnosť. Niektoré modely sú vybavené okrem motora, ktorý zaisťuje pohon v horizontálnom smere aj vertikálnym zdvihom, čo umožní zdatnejším osobám samostatný presun na lôžko alebo uľahčí prácu ošetrovateľovi. Pokiaľ je pohon vozíka zaisťovaný sprievodnou osobou, mali by byť rukoväte na chrbtovej opierke výškovo nastaviteľné.
Šírka sedu
Aby sa vám vo vozíku dobre sedelo, zoberte do úvahy šírku svojich bokov. Tá sa meria v sede. Od boku k boku. K tomuto rozmeru sa následne pripočítavajú 4 cm = šírka sedu. Invalidné vozíky sa vyrábajú v rôznych šírkach, bežne sa stretnete s veľkosťami 43 až 51 cm.
Vek
Vozíky sa delia na modely pre deti a pre dospelých. Invalidný vozík pre dieťa je potrebné vyskúšať a starostlivo zamerať inak hrozí, že nebude dieťaťu veľkostne vyhovovať. V príliš malom alebo naopak príliš veľkom vozíku by sa dieťa cítilo nepohodlne. Samozrejmosťou by mali byť nastaviteľné opierky na nohy aj na lakte.
Zoznámte sa mechanickými aj elektrickými invalidnými vozíkmi
- Mechanické invalidné vozíky sú všeobecne lacnejšie ako tie elektrické a delia sa podľa typu konštrukcie na: základné (skladacie), polohovateľné a športové. Základné vozíky slúžia na občasné použitie, napríklad na prevoz z domu k autu a pri návštevách lekára. Mali by byť ľahké, prenosné a ľahko zložiteľné. Polohovateľné vozíky ponúkajú dobrú oporu celému telu a sú vhodné pre menej mobilných pacientov. Športovejšie modely slúžia na pohyb v teréne.
- Elektrické invalidné vozíky patria k tým drahším, ale na druhú stranu sa ľahšie obsluhujú. Pohon vozíka je zaistený batériovo. Pri výbere sa zamerajte na dojazd na jedno nabitie. Smer a rýchlosť sa ovláda joystickom, páčkou, ktorá je umiestnená v dosahu ruky. Niektoré modely ponúkajú aj zdvih vo vertikálnom smere, čo uľahčuje presun na lôžko. Pri elektrických vozíkoch počítajte tiež s vyššou hmotnosťou, tá môže presahovať aj 100 kg, takže na presun do poschodia potrebujú naklonenú rovinu alebo zdvižnú plošinu.
Príslušenstvo, ktoré vám uľahčí každodenné činnosti
Zoznámte sa s užitočným príslušenstvom k invalidným vozíkom, ktoré vám spríjemnia každodenný život. Ak na vozíku trávite veľa hodín denne, kúpte si antidekubitný podsedák, ten môže byť buď pasívny (mäkká podložka) alebo aktívny (samonafukovací sedačka). Pred dažďom vás ochráni pláštenka alebo dáždnik, ktorý je možné pripevniť ku konštrukcii vozíka. Pre pohodlnejšie prechádzanie menších prekážok si kúpte gumovú rampu. Urobte si chvíľku a prezrite si všetko príslušenstvo, nech viete, aké máte možnosti.
Elektrický invalidný vozík s vertikálnym zdvihom
Vertikalizačný invalidný vozík pre pacientov so zníženou pohyblivosťou zvyšuje komfort a nezávislosť pri výkone každodenných činností a zároveň znižuje riziká sekundárnych komplikácií spojených s dlhodobým sedením.
P4391
Vankúš na sedenie typu ježko, 45 x 40 x 10 cm
Vankúš na sedenie s vyberateľným výrezom, ktorý je možné používať s otvorom alebo bez otvoru.
P3096
Invalidný vozík odľahčený UNIZDRAV LIGHT
Odľahčený invalidný hliníkový vozík s brzdami pre doprovod je vhodný pre imobilných pacientov a osoby so zníženou pohyblivosťou.
P3645
Elektrický invalidný vozík so svetlami, 46 cm
Elektrický invalidný vozík skladací je určený pre osoby s obmedzenou schopnosťou pohybu.
P2533
Invalidný vozík UNIZDRAV LIGHT s prídavným pohonom MIJO (zvýhodnený set)
Zvýhodnený set mechanického odľahčeného invalidného vozíka a elektrického prídavného pohonu.
P4414
Vankúš na sedenie typu ježko, 45 x 40 x 6 cm
Vankúš na sedenie s vyberateľným výrezom, ktorý je možné používať s otvorom alebo bez otvoru.
P3920