Ako správne predchádzať stresu.
Stres môže byť pozitívny. V extrémnych situáciách aktivuje adrenalín, noradrenalín a kortizol, ktoré mobilizujú k väčšej aktivite a rýchlejšiemu jednaniu. Pokiaľ je však stres chronický, mení sa na negatívny stres alebo distres. Tento typ stresu oslabuje organizmus, má negatívny vplyv na psychiku a vyvoláva množstvo emócií, ako je strach, úzkosť a smútok. Ako sa teda vysporiadať so stresom, keď má negatívnu podobu?
Čo je stres?
Stres je automatická fyziologická reakcia na akúkoľvek situáciu, ktorá ohrozuje, zahlcuje alebo vyžaduje okamžitú akciu. Telo nedokáže rozlíšiť skutočné a domnelé hrozby a na každú z týchto situácií reaguje rovnako – reakciou „bojuj, alebo uteč“.
Poznáte ten pocit, keď srdce začne biť rýchlejšie, krvný tlak a tepová frekvencia sa zvýši a dýchanie sa zrýchli? Telo takto reaguje, aby získalo kyslík a zvýšilo svoju kapacitu. Vďaka tomu je človek pripravený bojovať alebo utiecť pred nebezpečenstvom.
Typy a príznaky stresu
Rozlišujú sa tri typy stresu: akútny, chronický a traumatický. Akútny stres vzniká v dôsledku náhleho ohrozenia. Chronický trvá dlhodobo a sprevádza ho neustále napätie, vyčerpanie a znížená schopnosť regenerácie. Traumatický stres je naopak reakciou na život alebo zdravie ohrozujúce situácie.
Medzi príznaky chronického stresu, ktoré sa najčastejšie objavujú v každodennom živote, patria:
- únava a problémy so spánkom,
- zrýchlená srdcová frekvencia a zvýšený krvný tlak,
- pretrvávajúce myšlienky,
- problémy so sústredením,
- bolesti hlavy, nevoľnosť, kŕče, bolesti svalov,
- sociálne stiahnutie, podráždenosť,
- pocity smútku, frustrácie, hnevu, úzkosti,
- srdcové choroby, nižšia imunita, vypadávanie vlasov, bolesti na hrudi.
Účinné spôsoby, ako sa vysporiadať so stresom
Každému vyhovuje niečo iné, iný druh relaxu, utešenia a ďalších možných riešení, ako sa skrátka upokojiť. Inšpirujte sa nasledujúcimi 4 tipmi, ktoré vo väčšine prípadov fungujú.
Nezabudnite na správnu stravu
Snažte sa vyhýbať alebo obmedziť potraviny, ktoré zvyšujú hladinu stresu. Kofeín a nikotín sú stimulanty, a preto stres skôr zvyšujú, než aby ho znižovali. Alkohol, používaný v malom množstve, je tiež stimulant, a preto nie je v žiadnom prípade vhodným prostriedkom proti stresu. Nápoje obsahujúce kofeín alebo alkohol je lepšie nahradiť vodou alebo bylinkovými čajmi.
Snažte sa tiež obmedziť rafinované cukry, ktoré sa nachádzajú v mnohých zdanlivo slaných výrobkoch, ako sú pikantné pokrmy, chlieb a dresingy. Cukor spôsobuje pokles energie a únavu, čo môže zhoršovať vnímaný stres. Jedzte nutrične vyvážené jedlá a dopĺňajte si všetky vitamíny a minerály.
Hýbte sa
Zaraďte do svojho denného režimu pravidelnú fyzickú aktivitu. Pravidelné aeróbne cvičenie znižuje celkovú úroveň napätia, zlepšuje a stabilizuje náladu a zlepšuje spánok a sebavedomie. Iba päť minút cvičenia stimuluje účinky proti úzkosti a pomáha bojovať proti stresu.
Fyzické cvičenie taktiež znižuje hladinu stresových hormónov a zvyšuje toleranciu voči stresovým podnetom. Vyrazte von nadýchnuť sa čerstvého vzduchu, na bicykel, zaplávať si, skrátka si vyberte šport, ktorý máte radi a venujte sa mu o niečo viac.
Dbajte na hygienu spánku
Zlá kvalita spánku zvyšuje stresové reakcie, vylučuje sa kortizol podobne ako pri skutočnom výskyte stresových podnetov. Stres môže prerušiť spánok alebo vám zabrániť ísť čoskoro spať, preto sa niekoľko hodín pred spaním venujte činnostiam, ktoré vám pomôžu sa uvoľniť. Môžete si dať teplý kúpeľ alebo si prečítať knihu, ktorá vás nebude stresovať.
Nezabudnite sa vyhýbať obrazovke počítača, telefónu alebo televízie. To pomôže vášmu mozgu vypnúť bdelý režim a upokojiť sa, čo povedie ku kvalitnejšiemu spánku. Snažte sa chodiť spať zhruba v podobnom čase a spať aspoň 8 hodín každú noc. Nechajte oddýchnuť aj vašu krčnú chrbticu a doprajte ju špeciálnu starostlivosť v podobe zdravotného vankúša.
Hovorte so svojimi blízkymi
Stres ovplyvňuje úsudok a spôsobuje, že sa udalosti zdajú byť desivejšie, než v skutočnosti sú. Rozhovor s niekým blízkym vám môže pomôcť nájsť riešenie a uvoľniť napätie, ktoré sa vo vás nahromadilo. Kvalitne strávený čas s niekým, koho máte radi je niekedy tým najlepším liekom.
Malými krôčikmi skúste pár z týchto tipov zaradiť a uvidíte, že sa všetko obráti k lepšiemu.
Ochladzovací zákrčník proti prehriatiu
Nenahraditeľný pomocník v letných horúčavách odvádza telesné teplo a následne telo ochladzuje prostredníctvom inovatívneho termoregulačného materiálu.
P4364
Masážny ježko na plátne malý 35x19 cm (iplikátor)
Masážny iplikátor na odstránenie bolesti.
P0105
Infračervený masážný prístroj BEURER MG 40
Masážny prístroj s vibračnou a tepelnou masážou.
P0108
Hrejivý termo vankúš UNIZDRAV Mäta Srdcia
Hrejivý vankúš je prírodný produkt, ktorý priaznivo pôsobí na stuhnuté a bolestivé časti tela. Mäta povzbudzuje a posilňuje organizmus.
P4091
Vyhrievací vankúš BEURER HK 25
Vyhrievací vankúš produkuje príjemné teplo, je vhodná na rôzne bolesti tela, na chrbát, kĺby, brucho, krk. Pomáha k prekrveniu a uvoľňuje svalstvo.
P0904
Podpora chrbtice UNIZDRAV
Podpora chrbtice s možnosťou nastavenia sklonu operadla v rozmedzí 45° - 75°. Slúži na odpočinok, čítanie, písanie alebo sledovanie televízie na posteli.
P2931