Aký typ germicídneho žiariča je pre Vás najvhodnejší?

Ľudia pracujú v rozličných odvetviach, aj tam, kde môže nastať kontaminácia vzduchu. To môže spôsobiť ochorenia, preto sa vyvinuli prístroje, ktoré dokážu vzduch dezinfikovať. Ide o germicídne žiariče fungujúce na princípe vyžarovania germicídneho žiarenia - umelého žiarenia z UV časti spektra.

Ide o vysoko kvalitné prístroje, ktoré nájdu svoje využitie predovšetkým v miestnostiach, kde je potrebná rýchla a účinná dezinfekcia vzduchu i všade tam, kde sa pracuje s biologickými materiálmi.

Svoje uplatnenie nájdu v ambulanciách, čakárňach, operačných sálach, ale tiež v kanceláriách, úradoch, školách, potravinárskych prevádzkach, farmaceutickom priemysle či domácnostiach. Výber správneho germicídneho žiariča závisí práve od tohto kritéria, t.z. kde ho potrebujete využívať a vytvoriť zdravšie životné prostredie.

Základné delenie germicídnych žiaričov

• Germicídne žiariče bez prítomností ľudí – priame pôsobenie otvoreným žiaričom
  • Germicídne žiariče za prítomností ľudí – nepriame pôsobenie uzavretým žiaričom

Bez prítomnosti ľudí

Germicídne žiariče bez prítomností ľudí sa všeobecne používajú na účinnú dezinfekciu vzduchu, ktorý obsiahne celý objem vzduchu. Iné typy žiaričov sa používajú vo vlhkom a prašnom prostredí súčasne. Ide o proces priameho dopadu žiarenia na povrch predmetov, pričom dochádza k ničeniu zárodkov vo vzduchu i na povrchu. Dezinfekcia nastáva v okamihu pôsobenia UVC žiarenia na mikroorganizmy, ktoré v dôsledku narušenia bunkových štruktúr rýchlo hynú. Je to ultrafialové žiarenie vlnovej dĺžky 253,7 nm.

Už samotný názov naznačuje, že počas pôsobenia týchto typov žiaričov, nesmú byť v miestnosti prítomní ľudia. Toto žiarenie nie je totožné s UV žiarením bežných horských sĺnk (spektrum UVA a UVB), ktoré majú blahodarné účinky. Je to z dôvodu, že fungujú na princípe vyžarovania UVC žiarenia, ktoré je neviditeľné a má negatívny vplyv na ľudský organizmus. Po zasiahnutí oka môžu vyvolať zápal spojiviek, pri vyšších dávkach alebo dlhodobejšom pôsobení vážne poškodiť zrak.

Montujú sa na steny alebo stropy miestností. V ponuke sú viaceré typy germicídnych žiaričov. Základný rozdiel je najmä v príkone prístroja (od 15 W po 110W). Niektoré z nich sú mobilné, teda majú stojan s kolieskami a spínacími hodinami.

Po zapnutí žiariča treba zaistiť niekoľkonásobnú expozíciu žiarenia v rozsahu 24 hodín. Vzduch sa dôsledkom prúdenia v miestnosti vymení resp. premiestni každých 6 hodín.

Za prítomností ľudí

Pri tomto druhu dezinfekcie ide o nepretržité čistenie vzduchu núteným obehom vzduchu okolo trubíc v tesnej vzdialenosti, pričom vychádza extrémne krátky expozičný čas. Nepoužívajú sa žiadne chemikálie. Tieto germicídne žiariče dezinfikujú vzduch od mikroorganizmov ako sú baktérie, vírusy a prvoky, čím spôsobí fotochemický rozklad ich DNA.

Uzavreté žiariče majú zdroj UV žiarenia uložený v tuneli, cez ktorý prechádza vzduch. Kontaminovaný vzduch vchádza do prístroja zospodu a vychádza z vrchnej časti, čo zabezpečí cirkuláciu vzduchu v miestnosti. Z tohto dôvodu našli uplatnenie najmä v domácnostiach, školách či kanceláriách.

Umiestňujú sa 220 cm nad úrovňou podlahy a žiariče smerujú ku stropu miestnosti tak, aby nedošlo k priamemu ožiareniu osôb. Ide teda o proces nepriameho ožarovania. Nad svietidlom sa vytvára aktívna zóna UVC žiarenia, kde baktérie prakticky nie sú prítomné. Je možné ich použiť v nepretržitom režime alebo programovateľnými hodinami.

K dispozícii sú žiariče bez alebo so spínacími hodinami, ktoré ukazujú tiež dátum, čas a teplotu v izbe, pevne namontovateľné na stenu alebo mobilné na kolieskach.

Aj pri týchto žiaričoch za prítomností ľudí je rozdiel hlavne v príkone, od ktorého sily sa odvíja vzdialenosť účinku dezinfekcie vzduchu od prístroja (od 1 m po 6 m).

Výrobca všetkých týchto žiaričov je držiteľom certifikátu kvality: ISO 9001 SKISO 13485 SK.

Nájdete v eshope

Germicídny žiarič UNIZDRAV uzavretý nástenný – biele vyhotovenie

Uzavretý nástenný germicídny žiarič určený na dezinfekciu priestorov, vhodný na použitie za prítomnosti ľudí.

Germicídny žiarič UNIZDRAV uzavretý nástenný

Germicídny žiarič PROLUX G K36W

Germicídny žiarič na priame ožarovanie a zároveň dezinfekciu miestnosti.

Germicídny žiarič UNIZDRAV s displejom uzavretý mobilný – čierne vyhotovenie

Uzavretý mobilný germicídny žiarič s displejom určený na dezinfekciu priestorov, vhodný na použitie za prítomnosti ľudí.

Germicídny žiarič UNIZDRAV s displejom uzavretý nástenný – biele vyhotovenie

Uzavretý nástenný germicídny žiarič s displejom určený na dezinfekciu priestorov, vhodný na použitie za prítomnosti ľudí.

Germicídny žiarič PROLUX G® mobilný

Výrobok môže byť v plnej prevádzke aj v prítomnosti ľudí, pretože nemá nežiaduce účinky a vplyv na ľudský organizmus.