Zoznámte sa s oxygenoterapiou alebo s účinkami koncentrovaného kyslíka

Oxygenoterapia je regeneračná a liečebná metóda, ktorá využíva priaznivé účinky koncentrovaného kyslíka. Inými slovami do tela dostanete viac ako štvornásobok kyslíka, ktorý je vo vzduchu. Koncentrovaný kyslík získate z tlakových fliaš alebo z kyslíkového koncentrátora.

Na čo je dobrá oxygenoterapia

Kyslík vo vyššej koncentrácii posilňuje imunitu, mozgovú činnosť, zlepšuje látkovú výmenu a podporuje telo v odstraňovaní toxínov, čistí krv, zmierňuje bolesti hlavy a migrény, dodáva energiu, uvoľňuje upchatý nos, a dokonca prispieva k tomu, aby ste mali krajšiu pleť. Koncentrovaný kyslík je obľúbený aj medzi športovcami, zlepšuje výkon a zároveň zrýchľuje následnú regeneráciu.

Oxygenoterapia nachádza svoje uplatnenie u osôb so zníženou saturáciou kyslíka, napríklad pri liečbe a následnej rehabilitácii pri ochoreniach dýchacieho ústrojenstva, ako je napríklad zápal pľúc.

Čo je koncentrovaný kyslík

Koncentrovaný kyslík dosahuje 90 až 92 objemových %, čo je niekoľkonásobne viac ako vo vzduchu. Ten obsahuje iba 21 objemových % kyslíka, zvyšok vzduchu, ktorý dýchame, sa skladá predovšetkým z dusíka a ďalších plynných látok, ako je argón, neón a xenón.

Ako sa dá koncentrovaný kyslík získať

Koncentrovaný kyslík je možné získať dvoma spôsobmi, buď si ho kúpite v jednorazovej natlakovanej kyslíkovej fľaši, alebo si zaobstaráte prístroj – kyslíkový koncentrátor, ktorý vie koncentrovaný kyslík vytvárať z ovzdušia.

Kedy siahnuť po kyslíkovej fľaši

Natlakované fľaše s kyslíkom sú jednorazové a obsahujú väčšinou 9 až 15 litrov kyslíka, ale môžete si zaobstarať aj veľkorysejšiu fľašu s objemom cez 100 litrov. Kyslíkové fľaše sú naplnené kyslíkom s koncentráciou 95 až 99 objemových %.

Výhodou jednorazových kyslíkových fliaš je ich prenosnosť. Môžete si ich teda vziať so sebou na hory, ale aj do posilňovne a všade tam, kde potrebujete podať maximálny športový výkon. Hneď po stlačení spúšte dostanete plne koncentrovaný kyslík. Pri kyslíkovom koncentrátore chvíľu trvá, kým sa rozbehne na plný výkon.

Extra kyslík je vhodné mať pri sebe aj pri vysokohorskej turistike. Ak plánujete dlhší pobyt v nadmorskej výške presahujúcej 3 000 metrov nad morom, zoberte si so sebou kyslíkovú fľašu. Skvelou vychytávkou je oxymeter, malý prístroj, ktorým zmeriate mieru saturácie kyslíkom. Ľahko tak určíte, či ste v norme, alebo nie.

Kedy a kde sa hodí kyslíkový koncentrátor

Kyslíkový koncentrátor je lekársky prístroj napájaný z elektrickej siete, ktorý vytvára koncentrovaný kyslík z okolitého ovzdušia. Takto získaný kyslík dosahuje koncentráciu 92 až 95 objemových %. Použitie kyslíkového koncentrátora v domácom prostredí vždy konzultujte s lekárom. V ideálnom prípade by vám mal zdravotník názorne predviesť používanie prístroja.

Funkcia kyslíkového koncentrátora

Pri kyslíkovom koncentrátore sledujte predovšetkým prietok kyslíka v litroch. Všeobecne sa dá povedať, že čím je vyššia, tým lepšie. Niektoré modely majú dokonca dostatočný výkon a rozdvojku, takže ho môžu používať dvaja ľudia naraz. Zamerajte sa tiež na ovládacie prvky, možnosti nastavenia a veľkosť displeja.

Skvelou vychytávkou je tiež integrovaný nebulizér, nádobka na pridanie éterických olejov, s ktorou môžete vyskúšať inhalačnú terapiu.

Údržba kyslíkového koncentrátora

Aby kyslíkový koncentrátor fungoval správne, potrebuje pravidelné čistenie a výmenu filtrov. Okolitý vzduch, ktorý nasáva, preháňa cez filter, ktorý ho zbaví zvyškov prachu, peľu a iných nežiaducich nečistôt. Kyslíkové koncentrátory majú vonkajší a vnútorný filter. Ten vonkajší je potrebné čistiť raz za 2 týždne a ten vonkajší zhruba raz za 3 mesiace.

Aké príslušenstvo je na oxygenoterapiu potrebné

Kyslík treba dostať do tela. Na to slúžia nosné kanyly, ktoré sa zasúvajú priamo do nosných dierok a zachytávajú sa o uši, hadičkou ich potom napojíte na zdroj koncentrovaného kyslíka. Alternatívou je kyslíková maska, ktorú nasadíte na tvár (nos a ústa) a prichytíte gumičkami podobne ako rúško či respirátor.

Nájdete v eshope

Kyslíková fľaša s kyslíkovou maskou ClearO2 Oxygen, 15 l

Kyslíková fľaša s kyslíkovou maskou je určená pre pacientov s potrebou zvýšeného príjmu kyslíka.

Profesionálny kyslíkový koncentrátor ZY-5AW

1 290,00 €

Profesionálny a výkonný kyslíkový koncentrátor vám zabezpečí plynulý a trvalý prítok až 95 % čistého kyslíka aj pri najvyššom možnom výkone 5,8 l/min, vhodný na domáce použitie, aj do zdravotníckych zariadení.

Prenosný kyslíkový koncentrátor Venus 5

1 490,00 €

Ľahký prenosný kyslíkový koncentrátor s vysokým výkonom a koncentráciou kyslíka až 96 % na domáce aj rekreačné použitie.

Kyslíková fľaša s kyslíkovou maskou ClearO2 Oxygen, 110 l

Kyslíkový koncentrátor UNIZDRAV, biely

Účinný a veľmi kvalitný kyslíkový koncentrátor vo vysokej miere prispieva k liečbe závažných ochorení.

Kyslíkový koncentrátor s funkciou inhalátora 8F – 5AW

Vysoko kvalitný kyslíkový koncentrátor pozitívne ovplyvňuje liečbu závažných ochorení.