Starostlivosť o seniorov v domácom prostredí: ako sa postarať o (pra)rodičov

S vekom sa postupne znižuje mobilita as tým sa spájajú problémy s vykonávaním bežných denných potrieb, ako je upratovanie, nákupy, varenie a osobná hygiena. Veľakrát však stačí vhodne upraviť byt, dohovoriť donáškovú či upratovaciu službu a senior ďalej funguje samostatne. Ak nie, požiadajte o príspevok na starostlivosť, poobzerajte sa po dennom stacionári, opatrovateľke alebo terénnej domácej starostlivosti.

Samostatný senior: ako upraviť byt

Ak na svojich (pra)rodičoch vidíte, že nejakú z bežných činností zvládajú horšie, ale inak sú sebestační, pomôžte im s úpravou bývania. Často sa tým mnohé vyriešia.

Úprava kúpeľne a wc pre seniorov

Najčastejším problémom býva práve osobná hygiena v kúpeľni a na toalete. Užitočné informácie o uľahčení hygieny seniorov sa dozviete v ďalšom článku. Ide hlavne o:

Zabezpečenie domácnosti

Prejdite si so seniorom byt a odstráňte všetky káble, koberčeky a predložky, o ktoré by mohol zakopnúť. Pokiaľ je to možné, demontujte vysoké prahy. Na klzké miesta vrátane schodov pridajte protišmykové podložky alebo pásky. Veci dennej potreby presuňte z horných políc do ľahko dostupných miest. Na schody a schodky pridajte nočné osvetlenie.

Vybavenie pre seniora

Ak má senior problém pri chôdzi a počas vstávania, kúpte mu domácu obuv s protišmykovou podrážkou, vychádzkovú palicu, barle alebo odľahčené chodítko pre seniorov, ktoré ponúka najväčšiu oporu z vyššie spomínaných. Na čo si dať pozor pri výbere chodítka pre seniorov, sa dozviete v ďalšom článku.

Vybavte seniora mobilom so šnúrkou na krk a rýchlou voľbou na záchrannú službu. V prípade, že zakopne a niečo sa mu stane, privolá si pomoc.

Pokiaľ ho trápi inkontinencia, potiahnite matrac nepriepustnou plachtou a urobte mu zásoby inkontinenčných pomôcok. Na slabý únik moču postačia vložky, na silnejšie inkontinenčné plienky (tie sú vhodné aj na noc).

Čo je potrebné zariadiť

Pokiaľ je vaša mamička, otecko, babička alebo iná osoba blízka závislá na vašej starostlivosti alebo na starostlivosti inej fyzickej osoby (v akomkoľvek rozsahu), požiadajte o príspevok na starostlivosť. Štát týmto finančným príspevkom podporuje domácu starostlivosť o osoby blízke.

Peniaze dostáva senior a dajú sa použiť ako na zabezpečenie profesionálnej sociálnej pomoci, tak ako odmena pre ošetrujúce osoby. O finančný príspevok požiadate na Ministerstve práce a sociálnych vecí.

Po podaní žiadosti vás kontaktuje sociálny pracovník, ktorý preskúma reálne schopnosti seniora pri zvládaní základných životných potrieb. Svoje nálezy potom odovzdáva posudkovému lekárovi. Ten stanovuje stupeň závislosti, od toho sa potom odvíja výška príspevku.

TIP: Pred príchodom sociálneho pracovníka si spíšte, s čím všetkým seniorovi pomáhate a čo mu robí problémy.

Kde požiadať o pomoc s domácou starostlivosťou

Keď je toho na vás veľa alebo nemáte možnosť sa o seniora každý deň starať, zariaďte si profesionálnu výpomoc presne podľa vašich potrieb.

Terénna domáca starostlivosť

Pokiaľ senior potrebuje pomôcť len s konkrétnymi úkonmi, ako je napríklad umývanie alebo príprava jedla, ale inak je samostatný, skúste terénnu domácu starostlivosť. Tá môže obnášať donášku jedla, ale aj pomoc s osobnou hygienou a inými každodennými úkonmi. Záleží, na čom sa dohovoríte.

Denné stacionáre

Denné stacionára sa postarajú o potreby seniora počas dňa. Zariadi stravu, hygienu aj program, ktorý je prispôsobený možnostiam seniora a podporuje jeho potrebné zručnosti a hygienické návyky. Stacionár môžete využívať ako každodenne, tak iba deň či dva v týždni. Niektoré zariadenia zaisťujú aj dopravu.

Opatrovateľ/ka

Na rozdiel od terénnej služby, kde sa pracovníci striedajú, opatrovateľ/ka bude jedna a tá istá osoba, ktorú si k starostlivosti o seniora vyberiete. Miera dopomôcť je opäť na dohovore.

Keď na domácu starostlivosť o osobu blízku nestačíte

Ak ani s vyššie dostupnými možnosťami nie je vo vašich silách zabezpečiť, aby o seniora bolo v domácom prostredí riadne postarané, obráťte sa na hospic, domov pre seniorov alebo domov pre seniorov so zvláštnym režimom, kde sa postarajú aj o vašich blízkych, ktorí majú zhoršené orientačné rozpoznávacie schopnosti.

Nájdete v eshope

Prenosná elektronická čítacia lupa LOOKY+

Jednoduchá a prenosná lupa s vysokým rozlíšením displeja vhodná na čítanie drobných textov.

Prenosná elektronická čítacia lupa LOOKY HD5

Pevná skladacia chodúľka UNIZDRAV

Výškovo nastaviteľná statická chodúľka poskytuje podporu pri chôdzi a uľahčuje pohyblivosť.

Pohár s otvorom

Pohár s otvorom je užitočný pre ľudí, ktorí majú ťažkosti so sklopením hlavy dozadu.