Starostlivosť o seniorov v domácom prostredí: ako sa postarať o (pra)rodičov
S vekom sa postupne znižuje mobilita as tým sa spájajú problémy s vykonávaním bežných denných potrieb, ako je upratovanie, nákupy, varenie a osobná hygiena. Veľakrát však stačí vhodne upraviť byt, dohovoriť donáškovú či upratovaciu službu a senior ďalej funguje samostatne. Ak nie, požiadajte o príspevok na starostlivosť, poobzerajte sa po dennom stacionári, opatrovateľke alebo terénnej domácej starostlivosti.
Samostatný senior: ako upraviť byt
Ak na svojich (pra)rodičoch vidíte, že nejakú z bežných činností zvládajú horšie, ale inak sú sebestační, pomôžte im s úpravou bývania. Často sa tým mnohé vyriešia.
Úprava kúpeľne a wc pre seniorov
Najčastejším problémom býva práve osobná hygiena v kúpeľni a na toalete. Užitočné informácie o uľahčení hygieny seniorov sa dozviete v ďalšom článku. Ide hlavne o:
- zabezpečenie hladkých a klzkých povrchov pomocou protišmykových podložiek do vane a sprchy,
- pridanie madla na wc, k vani alebo do sprchovacieho kúta,
- zlepšenie stability pri samotnej hygiene pomocou sedačiek do sprchy, sedadiel na vaňu a nástavcov na wc pre seniorov.
Zabezpečenie domácnosti
Prejdite si so seniorom byt a odstráňte všetky káble, koberčeky a predložky, o ktoré by mohol zakopnúť. Pokiaľ je to možné, demontujte vysoké prahy. Na klzké miesta vrátane schodov pridajte protišmykové podložky alebo pásky. Veci dennej potreby presuňte z horných políc do ľahko dostupných miest. Na schody a schodky pridajte nočné osvetlenie.
Vybavenie pre seniora
Ak má senior problém pri chôdzi a počas vstávania, kúpte mu domácu obuv s protišmykovou podrážkou, vychádzkovú palicu, barle alebo odľahčené chodítko pre seniorov, ktoré ponúka najväčšiu oporu z vyššie spomínaných. Na čo si dať pozor pri výbere chodítka pre seniorov, sa dozviete v ďalšom článku.
Vybavte seniora mobilom so šnúrkou na krk a rýchlou voľbou na záchrannú službu. V prípade, že zakopne a niečo sa mu stane, privolá si pomoc.
Pokiaľ ho trápi inkontinencia, potiahnite matrac nepriepustnou plachtou a urobte mu zásoby inkontinenčných pomôcok. Na slabý únik moču postačia vložky, na silnejšie inkontinenčné plienky (tie sú vhodné aj na noc).
Čo je potrebné zariadiť
Pokiaľ je vaša mamička, otecko, babička alebo iná osoba blízka závislá na vašej starostlivosti alebo na starostlivosti inej fyzickej osoby (v akomkoľvek rozsahu), požiadajte o príspevok na starostlivosť. Štát týmto finančným príspevkom podporuje domácu starostlivosť o osoby blízke.
Peniaze dostáva senior a dajú sa použiť ako na zabezpečenie profesionálnej sociálnej pomoci, tak ako odmena pre ošetrujúce osoby. O finančný príspevok požiadate na Ministerstve práce a sociálnych vecí.
Po podaní žiadosti vás kontaktuje sociálny pracovník, ktorý preskúma reálne schopnosti seniora pri zvládaní základných životných potrieb. Svoje nálezy potom odovzdáva posudkovému lekárovi. Ten stanovuje stupeň závislosti, od toho sa potom odvíja výška príspevku.
TIP: Pred príchodom sociálneho pracovníka si spíšte, s čím všetkým seniorovi pomáhate a čo mu robí problémy.
Kde požiadať o pomoc s domácou starostlivosťou
Keď je toho na vás veľa alebo nemáte možnosť sa o seniora každý deň starať, zariaďte si profesionálnu výpomoc presne podľa vašich potrieb.
Terénna domáca starostlivosť
Pokiaľ senior potrebuje pomôcť len s konkrétnymi úkonmi, ako je napríklad umývanie alebo príprava jedla, ale inak je samostatný, skúste terénnu domácu starostlivosť. Tá môže obnášať donášku jedla, ale aj pomoc s osobnou hygienou a inými každodennými úkonmi. Záleží, na čom sa dohovoríte.
Denné stacionáre
Denné stacionára sa postarajú o potreby seniora počas dňa. Zariadi stravu, hygienu aj program, ktorý je prispôsobený možnostiam seniora a podporuje jeho potrebné zručnosti a hygienické návyky. Stacionár môžete využívať ako každodenne, tak iba deň či dva v týždni. Niektoré zariadenia zaisťujú aj dopravu.
Opatrovateľ/ka
Na rozdiel od terénnej služby, kde sa pracovníci striedajú, opatrovateľ/ka bude jedna a tá istá osoba, ktorú si k starostlivosti o seniora vyberiete. Miera dopomôcť je opäť na dohovore.
Keď na domácu starostlivosť o osobu blízku nestačíte
Ak ani s vyššie dostupnými možnosťami nie je vo vašich silách zabezpečiť, aby o seniora bolo v domácom prostredí riadne postarané, obráťte sa na hospic, domov pre seniorov alebo domov pre seniorov so zvláštnym režimom, kde sa postarajú aj o vašich blízkych, ktorí majú zhoršené orientačné rozpoznávacie schopnosti.
Pomôcka na vstávanie UNIZDRAV
Praktický oporný doplnok k pohovke zvyšuje bezpečnosť a poskytuje dodatočnú stabilitu pri vstávaní a sadaní osobám s pohybovými ťažkosťami.
P4343
Zvyšovač WC UNIZDRAV so sklápacími opierkami, 12 cm
Toaletný nadstavec s protišmykovými opierkami rúk uľahčuje používanie WC osobám s pohybovými ťažkosťami.
P4286
Madlo k posteli UNIZDRAV
Praktická pomôcka na zvýšenie bezpečnosti a pomoc pri vstávaní z postele pre osoby s obmedzenou pohyblivosťou.
P4287
Antidekubitný matrac (200x90cm) s kompresorom
Antidekubitný matrac je určený pre dlhodobo ležiacich pacientov ako prevencia pred preležaninami. Je vhodný pre klasické aj polohovacie postele.
P4353
Jednostupňový schodík s rukoväťou UNIZDRAV
Schodík s protišmykovou úpravou a predĺženou rukoväťou zjednodušuje zdolávanie výškových prekážok.
P2023
Katapultovacie sedadlo UNIZDRAV
Mechanický zdvíhací podsedák výrazne znižuje námahu pri sadaní a vstávaní.
P2361