Ako dostať stres pod kontrolu
Stres je obranný mechanizmus, ktorý stimuluje telo aj myseľ k vyšším výkonom a pomáha jedincovi s prekonávaním náročných situácií. Ale nesmie ho byť veľa. Keď je stresu príliš a trvá veľmi dlho, výkony skôr sabotuje, a preto by ste sa mali zoznámiť s technikami a tipy, ktoré vám pomôžu s jeho zvládanie.
Typy stresu
Podľa doby trvania a vplyvu na ľudský organizmus rozlišujeme krátkodobý a dlhodobý stres.
Krátkodobý stres – eustres
Krátkodobý stres je v primeranej miere užitočný, dokáže vás vybičovať k lepším výkonom. Dobrým príkladom je stres pred skúškou. Pri prípravách predstavuje hnací motor – bojíte sa, že neuspejete, a tak sa učíte. Po zložení skúšky stres ustane a vy sa zase upokojíte.
Krátkodobý stres spôsobujú aj nepríjemné životné udalosti, ako je napríklad úmrtie v rodine, rozvod alebo strata zamestnania. Väčšina stresorov tohto typu časom odznie a život sa opäť vráti do starých koľají. Keď nie, z krátkodobého stresu sa stane horšia, chronická verzia.
Chronický stres - distres
Chronický stres je spôsobený dlhodobou psychickou záťažou. Často súvisí s tlakom v škole, v rodine alebo v práci. Negatívne ovplyvňuje ako psychický, tak fyzický stav. Rozvíja psychické ťažkosti, ako sú úzkosti a depresie. Potláča reprodukčné schopnosti, dráždi trávenie, zvyšuje krvný tlak a zhoršuje obranyschopnosť. Organizmus horšie odoláva vonkajším vplyvom a je náchylnejší na rozvoj vírusových a bakteriálnych infekcií.
Ako spoznať, že ste v strese
Stres sa vyznačuje psychickou nevyrovnanosťou. Ste podráždení, smutní, negatívne naladení a ľahko sa naštvete. Častým sprievodným javom je tiež nespavosť, úbytok energie a chuti do života. Stres sa môže premietnuť aj do fyzickej roviny a prejavuje sa bolesťou hlavy, žalúdka, tlakom na hrudi alebo sťaženým dýchaním.
Ako sa zbaviť stresu
Nasledujúce tipy sú vhodné hlavne na zvládanie intenzívneho krátkodobého stresu.
- Nájdite svoje stresory. Porozmýšľajte nad tým, čo presne vás stresuje a snažte sa nájsť príčinu. Tieto zistenia vám pomôžu s ich zvládaním.
- Urobte si vo veciach poriadok. V chaose a neporiadku máte pocit, že neviete, kam skôr skočiť, s čím začať a koľko toho vlastne musíte urobiť. Napíšte si zoznam vecí, ktoré máte urobiť. Vytvorte si harmonogram a začnite s tým dôležitým. Menej dôležité činnosti odložte na neskôr. Neklaďte na seba prehnané nároky, aby ste neboli sklamaní, že nestíhate.
- Dajte zbohom prokrastináciu. Útek pred nepríjemnými úlohami ich nevyrieši ani vám dlhodobo neuľaví. Pri odkladaní sa budete cítiť ešte horšie. Pokiaľ je pred vami neľahká úloha, rozdeľte si ho na čiastkové podúlohy. Postupne sa tak prekúšate až k cieľu.
- Vyhnite sa oneskoreniu. Keď nestíhate, ste v strese. A nezáleží na tom, či idete neskoro do práce, na návštevu alebo vám horí termín pri odovzdávaní úloh. Činnosti si plánujte s rezervou, budete pokojnejší a keď nastane zádrhel, stále stíhate.
- Netrápte sa vecami, ktoré nemôžete ovplyvniť. Venujte sa len tomu, s čím môžete niečo urobiť.
- Pripravte sa, ako najlepšie viete. Pokiaľ vás čaká pohovor, skúška alebo závod, svedomito sa venujte príprave. Budete pokojnejší a podáte lepší výkon = vyhnete sa ďalšiemu stresu.
- Spite. Keď ste nevyspaní, horšie odolávate stresu. A preto si doprajte ideálne 8 hodín kvalitného spánku denne. K tomu vám pomôže kvalitný matrac a anatomicky tvarovaný vankúš.
- Doprajte si pravidelný pohyb. Historicky slúžil stres na prípravu na boj alebo útek, teda na fyzickú reakciu. Po vykonaní jedného či druhého došlo k upokojeniu. So šéfom sa do boja asi nedáte a utekať pred ním tiež nebudete, ale rovnako dobre zafunguje behanie v parku, cvičenie na gymnastickej lopte alebo intenzívne záhradné práce.
- Relaxujte. Napustite si horúcu vaňu, prečítajte si knižku, vyskúšajte napríklad meditáciu alebo sa len tak posaďte a pozorujte okolie.
- Zdravo jedzte a pite. Vitamíny, minerály a antioxidanty podporujú imunitu, ktorú stres znižuje
Tieto techniky vám síce pomôžu zmierniť dôsledky chronického stresu, ale zbavíte sa ho až po odstránení príčiny, ktorá ho spôsobuje. Často sa s tým spájajú väčšie životné zmeny, s nimi vám môže pomôcť návšteva odborníka.
Infračervený masážný prístroj BEURER MG 40
Masážny prístroj s vibračnou a tepelnou masážou.
P0108
Relaxačné gélové okuliare
Gélové relaxačné okuliare sú pohotová a účelová pomôcka pre zmiernenie bolestí hlavy, migrény a relaxáciu. Odporúčame po operácii očných viečok.
P2588
Masážny prístroj Zepter Hyperon HM-1
Ručný masážny prístroj zaistí pocit skutočnej masáže v pohodlí domova.
P3122