Dekubity: zbavte sa preležanín raz a navždy
Ak je pacient dlhodobo upútaný na lôžko, chráňte ho pred vznikom dekubitov. Dekubity vznikajú pôsobením tlaku a môžu spôsobiť vážne zdravotné komplikácie. Pravidelné polohovanie a hygiena sú základ, ale čo ďalej? Prečítajte si, ako preležaniny vznikajú a ako sa ich zbaviť.
Čo sú dekubity?
Dekubity alebo preležaniny sú rany, ktoré vznikajú pôsobením tlaku najmä v miestach s oslabenou vrstvou tukového alebo svalového tkaniva pri kostných výčnelkoch. Veľmi zle sa hoja a zvyšujú riziko vzniku infekcie.
Príčiny vzniku preležanín
Príčiny vzniku dekubitov sa vzájomne ovplyvňujú a majú za následok aj rozsah poškodenia tkaniva. Ide predovšetkým o:
- dobu a intenzitu pôsobenia tlaku,
- vonkajšie podmienky, napríklad vlhko a teplota,
- trenie (pri posúvaní pacienta na posteli) a jeho kombinácii s tlakom,
- celkový stav pacienta (výskyt ďalšieho ochorenia).
Väčšiemu riziku sú vystavení pacienti dlhodobo upútaní na lôžko (imobilné aj po úraze), osoby vyššieho veku, ľudia s obezitou, nedostatočnou výživou, trpiacimi inkontinenciou alebo s ochorením nervového a cievneho systému. Dôležitú úlohu zohráva aj nedostatočná hygiena a zlá ošetrovateľská starostlivosť.
Najčastejšie miesta vzniku preležanín
Preležaniny sa môžu objaviť kdekoľvek na tele. U ležiaceho pacienta sa dekubity najčastejšie prejavujú na pätách, bokoch, v krížovej oblasti, na lakťoch, lopatkách a hlave. U sediacich pacientov sa obvykle objavujú na stavcoch a lopatkách, v krížovej a sedacej oblasti, na stehnách alebo pätách a chodidlách.
Stupne dekubitov
Preležaniny sa delia do štyroch stupňov. Nepodceňte ani malé známky poškodenia povrchu kože – dekubity postupujú z hĺbky na povrch a pod povrchovou vrstvou kože sa tak môžu skrývať rozsiahle rany.
- Preležaniny I. stupňa – typický je mierny opuch a začervenanie, ale inak neporušená koža. Miesto môže byť bolestivé, mäkké alebo naopak tvrdé na dotyk a teplejšie či studenšie oproti okolitej pokožke. Zmeny sú plne vratné.
- Preležaniny II. stupňa – stenčená pokožka je modrastá. Objavuje sa plytký vred ružovočervenej farby alebo pľuzgier.
- Preležaniny III. stupňa – vyskytujú sa ťažké defekty, nekróza a úplná strata kože. Kosti, svaly a šľachy nie sú odhalené, ale v rane je vidieť podkožný tuk.
- Preležaniny IV. stupňa – nastáva úplná strata tkanív a odhaľujú sa kosti, svaly aj šľachy. Dochádza k vzniku infekcie a zápalu kostí a kĺbov.
Prevencia: čo na dekubity platí
Medzi najdôležitejšie kroky, ako predchádzať preležaninám u imobilných pacientov, patrí pravidelné polohovanie a rehabilitácia, aby sa skrátila doba a intenzita pôsobenia tlaku na jedno a to isté miesto. Využívajte antidekubitné pomôcky – prostriedky na prevenciu, ako sú gély, krémy a telové mlieka, ktoré hydratujú pokožku, alebo antidekubitný matrac chrániaci najzaťaženejšie miesta.
Základom je vysoký hygienický štandard a udržanie pacienta v suchu - k tomu vám pomôžu ochranné poťahy na matrac a inkontinenčné pomôcky. Dôležitú úlohu zohráva aj správna a vyvážená strava. Nepodceňte ani výber posteľnej bielizne alebo bielizne. Skvelým pomocníkom v prevencii proti vzniku preležanín sú tiež antidekubitné vankúše, sedáky a podložky.
Ako liečiť preležaniny
Liečba sa vždy odvíja od stupňa dekubitu a rozsahu poškodenia. Je dôležité zabrániť pôsobeniu tlaku a odstrániť nekrotické tkanivo. Lekár zaistí vlhké prostredie v rane, ktoré zabraňuje vstupu baktérií a urýchľuje hojenie. Pri každom preväze vykonáva zdravotnícky personál oplach a dezinfekciu rany aj jej okolia.
Pre pacientov dlhodobo upútaných na lôžko je najlepším pomocníkom správny typ matraca. Prečítajte si, ako vybrať antidekubitný matrac.
Umývací krém TENA Wash Cream, 1000 ml
Umývací krém pumpovací pre časté čistenie citlivej pokožky bez nutnosti použitia vody.
P2546
Matrac proti preležaninám z peny s tvarovou pamäťou
Antidekubitný, kvalitný matrac s tvarovou pamäťou slúži ako prevencia a liečba proti preležaninám.
P0130 • K65349
Aktívny antidekubitný matrac EASY
Aktívny antidekubitný matrac je určený pre dlhodobo ležiacich pacientov ako prevencia proti preležaninám. Je vhodný pre klasické aj polohovacie postele.
P3415
Pneumatická antidekubitná sedačka (jednokomorová)
Sedačka so vzduchovými komorami chráni pred vznikom preležanín.
P2875
Náhradný antidekubitný matrac ku kompresoru KOMFORT
Samostatný náhradný antidekubitný matrac vhodný na použitie s kompresorom.
P4274
Antidekubitný matrac UNIZDRAV MEDICAL X3
Antidekubitný matrac s jadrom z viscoelastickej peny, ktorá je často označovaná ako pamäťová pena alebo lenivá pena. Viscoelastická pena je unikátny typ polyuretánovej peny, ktorá mení svoju tvrdosť v závislosti na teplote.
P3008