Ako na vyvrtnutý členok: prvá pomoc a prevencia
Vyvrtnutý členok nie je záležitosťou iba aktívnych športovcov. Tento úraz sa môže stať komukoľvek, stačí zle došliapnuť alebo trochu pošmyknúť. Vďaka účinnej a včasnej liečbe často nie je nutné jazdiť s výronom členku k lekárovi, rozhodne ale nič nepodceňte.
Kedy a prečo dôjde k výronu členku
Najskôr je potrebné objasniť rozdiel medzi členkom vymknutým z dôvodu skutočne zlého došľapu, úrazu pri športe a podobne a tzv. nestabilným členkom, ktorému na výron stačí naozaj málo. Ak napríklad hráte futbal a zvykli ste si nad večne vyvrtnutým členkom zatvárať oči, vedzte, že vám za pár rokov môže robiť problém aj behanie. Vertikálna záťaž a aj ľahké nárazy totiž zapríčinia ďalšie a ďalšie bolestivé výrony, ktoré sa nezaobídu bez odbornej pomoci. Riziko opakovaného podvrtnutia znižuje členková bandáž.
Jednorazové vymknutie členku
Pokiaľ je mechanizmus vzniku distorzie päty (výronu členku) zložitý, teda k úrazu došlo pôsobením neprimeranej sily na členok spojené s neprirodzenou rotáciou členku a podobné zranenie sa vám nestáva bežne, ide o jednorazový výron členka.
Práve rotácia je to, čo vo výsledku vymknutia členku zapríčiní. Dalo by sa povedať, že členok nie je konštruovaný na neriadenú rotáciu do strán, ku ktorej dochádza pri rýchlom napadnutí na nohu v dôsledku terénnej nerovnosti a pod.
Ako liečiť podvrtnutý členok
Vyvrknutý členok bolí, stáva sa ťažko pohyblivým a objaviť sa môže aj opuch celej oblasti kĺbu. Podľa toho, aká je situácia vážna, sa poranenia delia na tri stupne:
- natiahnuté väzy – mierne opuchnutý členok pobolieva, zahojí sa do 3 týždňov,
- natrhnuté väzy – členok je výrazne opuchnutý a bolí, doba hojenia je cca 5 týždňov,
- pretrhané väzy – na nohu nemôžete vôbec došliapnuť, členok je veľmi bolestivý a opuchnutý a prakticky nepohyblivý, je nutné ho na 3–6 týždňov zasadrovať.
Prvá pomoc
Pokiaľ ste mali šťastie v nešťastí a týka sa vás prvý alebo druhý stupeň poranenia, zamerajte sa na okamžité spevnenie členku. Pevne utiahnuté ovínadlo na členok pôsobí jednak proti opuchu, jednak ho fixuje v správnej polohe. Samozrejmosťou je chladenie poranenej oblasti, na čo výborne poslúži chladiace pomôcky.
Ako na prevenciu vymknutého členku
Bandáže na členok
Spevnenie členku nie je len jeho účinnou liečbou, ale aj prevenciou poranenia. Športové bandáže na členok a špeciálne elastické návleky využijete ako pri športe, tak na bežné nosenie. Sú diskrétne, nevadí v topánke a okrem toho, že poskytujú väzom optimálnu podporu, zmierňujú aj prípadnú bolesť členku.
Správna obuv
Pokiaľ viete, že sú vaše členky náchylné na podvrtnutie, alebo dokonca trpíte nestabilným členkom, pokúste sa v teréne našľapovať s väčším rozmyslom a predovšetkým noste vhodnú obuv.
Vyhnite sa úzkym špičkám a vysokým podpätkom. Vychádzková a pracovná zdravotná obuv ponúka dostatočný priestor pre celú plochu nohy, vďaka čomu dochádza k rovnomernému rozloženiu tlaku a váhy, ich podrážka potom tlmí nárazy a vyrovnáva nerovnosti terénu.
Posilňovanie členku a masáž
Či už ste výron členku práve prekonali, alebo sa mu snažíte vyhnúť, zamerajte sa na posilnenie členku. Cvičte s prstami, robte výpony na špičky, preťahujte oblasť priehlavku a členku.
Úplne nezahojený členok sa nesnažte za každú cenu rýchlo rozchodiť, v rámci cvičenia členku ale choďte striedavo po špičkách a po pätách. Až sa vydáte na dlhšiu prechádzku či túru, fixujte celú oblasť členkovou bandážou.
Na terapiu i posilnenie členku využite aj masážne pomôcky, ktoré podporia stabilitu celého tela a prekrvenie masírovaných častí.
Elastický návlek na členok – látkový
Členkový návlek zmierňuje bolesť nôh, spevňuje členok počas športu.
P2921
Masážna emulzia UNIZDRAV Mentol, 450 g
Chladivá masážna emulzia vyvoláva pocit chladu a zlepšuje duševnú kondíciu.
P3697
Neoprénová bandáž členka - Protetika Čl-1
Spevňuje a zároveň príjemne zahreje chodidlo využitím fyziologického tepla.
P1120 • J22130