Zvýšte vašu ochranu pred vírusmi správnym použitím rúška alebo respirátora
Ochrana nosa a úst je v období vírusovej epidémie a v dobe pandémie nutnosťou. Slováci ani Európania na to nie sú zvyknutí a pri výbere, používaní aj údržbe ochranných pomôcok robia prirodzene chyby. Urobte si v tom jasno. Zistite, aká pomôcka je tou pravou a ako sa správne používa.
Druhy pomôcok na ochranu dýchacích ciest
Na krytie dýchacích ciest slúžia rúška, respirátory, polomasky a celotvárové masky.
Rúška
Úlohou rúška je ochrana vášho okolia pred patogénmi, ktoré vydychujete. Čiastočné chráni aj vás. Zachytáva totiž kvapôčky prenášajúce vírusy. Rúšky môžu byť opakovane použiteľné alebo jednorazové. Na opakované použitie sú vhodné modely z bavlny alebo nanotextílie, ktoré možno sterilizovať. Modely z nanotextílie sa sterilizujú ozónom alebo horúcim vzduchom, bavlnené rúšky sa vyvarujú alebo perú na 90 stupňov.
Respirátory
Respirátoru sa odborne hovorí filtračná polomaska a jeho primárnou úlohou je ochrana nositeľa, teda vás. Na európskom trhu existujú 3 filtračné triedy: FFP1, FFP2 a FFP3. Líšia sa medzi sebou stupňom účinnosti a typom látok, ktoré vedia odfiltrovať. Čím vyššie číslo, tým lepšie. Pred vírusmi vás najlepšie ochránia respirátory FFP3, a to po dobu maximálne 24 hodín.
Celotvárové masky a polomasky
Najväčším kalibrom sú celotvárové masky. Majú gumové tesnenie, štít na tvár a vysoko účinné filtre, ktoré zachytia patogény, prach aj chemické látky. Chráni ako dýchacie cesty, tak oči. Vírusy sa môžu dostať do tela nielen cez nos a ústa, ale aj cez sliznice a oči. Prakticky rovnakú ochranu dýchacích ciest ponúkajú aj polomasky s tým rozdielom, že nemajú štít chrániaci oči.
Ako používať rúško a respirátor
Pred nasadením rúška, respirátora si umyte alebo vydezinfikujte ruky. Pomocou gumičiek alebo šnúrok si upevnite ochrannú pomôcku na tvár.
Zakryte si nos aj ústa tak, aby okraje čo najpresnejšie kopírovali kontúry tváre. Čím menej vzduchu bude prúdiť cez neutesnené miesta, tým účinnejšiu ochranu získate.
Počas nosenia na rúšku nesiahajte.
Navlhnutú rúšku vymeňte za suchú. U respirátorov sa riaďte odporúčaním výrobcu.
Ako sa starať o bavlnenú rúško
Bavlnená rúško slúži na opakované použitie. Aby plnila svoju funkciu čo najlepšie, musíte sa o ňu dobre starať. Zbavovať ju zachytených nečistôt a hlavne vírusov. Po manipulácii s použitou rúškom si vždy dôkladne umyte ruky mydlom alebo použite dezinfekčný gél, ideálne oboje.
- S použitým rúškom nakladajte ako s infekčným odpadom. Pri výmene/odobratí ju držte len za šnúrky alebo gumičky.
- Použité rúška doma vkladajte do umývateľnej a uzatvárateľnej nádoby, ktorú pravidelne dezinfikujte. Pokiaľ si meníte navlhnutú rúšku vonku, vložte ju do uzatvárateľného vrecka alebo do krabičky.
- Znečistené rúška sterilizujte. 5 a viac minút ich varte v hrnci s vodou. Nechajte samovoľne vychladnúť a uschnúť. Ďalšou možnosťou je pranie v práčke na 90°.
- Suché rúško prežehlite parnou žehličkou. Ak máte model iba na suché žehlenie, použite najvyšší stupeň.
Správne návyky sú cestou k úspechu
Správne nosenie, zaobchádzanie a starostlivosť o ochranné pomôcky znižuje možnosť prenosu vírusu z človeka na človeka a spomaľuje tak jeho šírenie. V ázijských krajinách sa podarilo dostať vírus rýchlejšie pod kontrolu aj vďaka tomu, že miestni sú na používanie a manipuláciu s rúškami zvyknutí. Čím rýchlejšie a lepšie sa naučíme s ochrannými pomôckami pracovať, tým rýchlejšie sa s vírusmi vysporiadame.