Aká je optimálna teplota pre spánok?
Kvalita spánku závisí od mnohých faktorov. Všeobecne sa predpokladá, že najdôležitejšia je dĺžka spánku. Rovnakú pozornosť si ale zaslúžia ďalšie aspekty regenerácie. Počnúc pohodlným matracom a výberom vankúša, cez správnu stravu, pohyb počas dňa až po tmu a teplotu v spálni. A práve na posledný bod sa zameriame. Aká je správna teplota pre spánok? Ako ho ovplyvňujú podmienky v spálni? Prečítajte si článok a zistite viac.
Zaistite si v spálni vhodnú teplotu
Na otázku, aká by mala byť správna teplota v miestnosti určenej na spanie počas noci, nemožno odpovedať jednoznačne. Každý z nás má iné potreby. Sú ľudia, ktorí sa za teplých letných večerov zabalia do deky, a sú tu aj ľudia, ktorí v chladnejších zimných dňoch chodia v mikine, ľahkom svetri alebo dokonca v šortkách.
Vedci však potvrdili, že k regenerácii organizmu dochádza účinnejšie pri mierne nižších teplotách. Môžeme teda predpokladať, že optimálna teplota pre spánok by sa mala pohybovať medzi 16 a 19℃. Výnimkou sú starší ľudia, ktorých organizmus a požiadavky sa s vekom menia, preto sa seniorom odporúča spať pri teplote 20℃.
Vetrajte a udržujte v spálni vlhkosť
Popri správnej teplote a výbere vankúša významne ovplyvňuje kvalitu spánku aj vlhkosť a dostatok čerstvého vzduchu v spálni. Ideálnym riešením je vetrať niekoľkokrát denne, ale to je občas nemožné. Preto sa odporúča vyvetrať miestnosť aspoň na niekoľko minút pred spaním.
Nemenej dôležité je udržiavanie správnej úrovne vlhkosti. Nadmerná vlhkosť môže spôsobiť tvorbu plesní, dýchacie problémy, bolesti hlavy a dokonca aj alergie. Na druhej strane príliš nízka vlhkosť vysušuje dýchacie cesty a zvyšuje náchylnosť na rôzne infekcie. O to všetko sa perfektne postará čistička vzduchu. Prečítajte si, akú čističku vzduchu vybrať.
Ako ovplyvňuje telo príliš nízka alebo príliš vysoká teplota
Počas spánku dbajte na to, aby váš organizmus nebol vystavený počas spánku prehriatiu, alebo podchladeniu. Stanovenie optimálnej teploty pre spánok je preto nesmierne dôležité nielen pre našu rannú pohodu, ale dokonca aj zdravie. Príliš vysoká teplota v spálni môže byť jednou z príčin problémov so zaspávaním alebo prebúdzaním počas noci. Naše telo počas spánku znižuje teplotu až o 1℃, čo je pri zvýšenej teplote v miestnosti veľmi ťažké.
Hormonálne poruchy sa môžu prejaviť aj znížením hladiny melatonínu, ktorý je zodpovedný za reguláciu ľudského denného cyklu. Ľudská imunita voči infekcii je znížená, čo je v prípade detí a starších ľudí obzvlášť nebezpečné. Spánok v príliš chladnej miestnosti je zase spojený so zvýšením krvného tlaku v tele. Snaží sa tak bojovať, aby sa ďalej neochladzovalo. Narušená je aj fáza spánku REM, počas ktorej nie je ľudské telo schopné regulovať telesnú teplotu.
Výhody spánku v správnej teplote
Pokiaľ musí telo udržiavať telesnú teplotu, stimuluje sa spaľovanie tukov. Prebytočné zásoby energie v tele sa použijú na zásobovanie základných potrieb. Ak je teplota v spálni nižšia ako 18 ° C, telo spaľuje v spánku viac kalórií a zabraňuje aj ukladaniu tuku. Správna teplota v spálni pri spánku je prospešná ako pre telo, tak pre myseľ a trvalo zvyšuje kvalitu života.
Antidekubitný matrac s kompresorom W3015
Zdravotný matrac s kompresorom slúži na prevenciu proti preležaninám.
P0129 • K65352
Vrchný matrac UNIZDRAV s pamäťovou penou
Topper z pamäťovej peny rovnomerne rozkladá tlak tela a zabezpečuje mu optimálnu oporu pre zdravý a pohodlný spánok.
P4493
Ortopedický matrac UNIZDRAV ZARA
Kvalitný ortopedický matrac so 7 - zónovým taštičkovým jadrom a 7 zónovou PUR penou.
P3021
Aktívny antidekubitný matrac EASY
Aktívny antidekubitný matrac je určený pre dlhodobo ležiacich pacientov ako prevencia proti preležaninám. Je vhodný pre klasické aj polohovacie postele.
P3415
Vankúš UNIZDRAV ANATOMIC VISCO
Komfortný anatomický vankúš je vyrobený z kvalitnej NATUR VISCO elastickej pamäťovej peny.
P3017
Ortopedický matrac UNIZDRAV GAMMA
Obľúbený ortopedický sendvičový matrac z VISCO elastickej pamäťovej peny.
P3013