Ortopedická obuv
Zamýšľate sa niekedy nad tým, prečo vás po práci, prechádzke mestom alebo bežnom dni bolia nohy a chodidlá? Nie stále je to záťažou. Vo väčšine prípadov ide o spojenie nesprávnej obuvi a ochorení nôh. Čo je ortopedická obuv a ako ju vybrať? Presvedčte sa o tom v nasledujúcom článku.
Pre koho je ortopedická obuv určená
Ortopedická obuv je určená pre osoby s ochorením dolných končatín a ich tvarovými zmenami a funkčnými zmenami, ktoré znemožňujú používanie konfekčnej obuvi bez toho, aby došlo k zhoršovaniu ochorenia alebo postihnutiu dolných končatín. Slúži tiež ako podporný prostriedok na prevenciu a liečbu získaných a vrodených chýb nôh, ako napr.
- hallux, teda vbočený palec,
- syndróm diabetickej nohy,
- plochonožie,
- pätové ostrohy,
- kladivkové prsty,
- syndróm klbovej nohy,
- Mortonova neuralgia.
Aké existujú druhy ortopedickej obuvi
Podľa typu ochorenia patrí medzi ortopedickú obuv napríklad:
- ortopedická obuv kompenzujúca skrátenie dolnej končatiny (kratšia noha, kompenzačná obuv),
- ortopedická obuv s Thomasovým podpätkom pre obrátenie zadnej časti chodidla pri plochých nohách,
- ortopedická obuv na korekciu nesprávneho postavenia nôh,
- ortopedická obuv s obrátenou Thomasovou pätou (stielka s bočným vyvýšením s predĺžením dopredu), používaná napríklad pri nestabilite a výrone dolného členkového kĺbu,
- ortopedická obuv s ortézou na stabilizáciu kĺbov nohy.
Ortopedickú obuv pre dospelých predpisujú a vyberajú ortopedickí lekári. Nemali by ste si ju kupovať sami, pretože to môže spôsobiť viac škody ako úžitku. To súvisí s tým, že obuv je určená na liečbu špecifických deformít. Ortopedická obuv sa tiež často používa pri zlomeninách kostí namiesto sadry alebo po operácii haluxu (tu je vhodné zaobstarať dodatočne špeciálnu bandáž).
Stavte na preventívnu zdravotnícku obuv
Pokiaľ dennodenne trávite hodiny na nohách, alebo pracujete v zamestnaní, kde nachodíte pár tisíc krokov denne, kúpte si obuv, ktorá je veľmi podobná, ako tá ortopedická a vďaka ktorej predídete neskorším ochoreniam. Tzv. zdravotnícka obuv poskytne nohám dostatočnú oporu a maximálne pohodlie.
Ako vybrať ortopedickú či zdravotnícku obuv
Čo je potrebné vziať do úvahy pri výbere zdravotníckej obuvi? Predovšetkým teda konkrétne zdravotné indikácie, rovnako ako ročné obdobie (ortopedická obuv sa vyrába v krytej a členkovej verzii, rovnako ako vo forme sandálov), okolnosti, za ktorých sa obuv používa a estetické hľadisko. V neposlednom rade by obuv mala byť ľahká a pružná a vyrobená z mäkkých a kvalitných materiálov.
Kedy siahnuť po ortopedických vložkách do topánok
Pre ľudí, ktorí potrebujú podporu, ale nechcú používať zdravotnícku alebo ortopedickú obuv, je dobrým riešením ortopedická vložka. Pri správnom výbere znižuje bolesť nielen chodidiel, ale aj kolien, bedier a chrbtice. V tomto prípade je ale tiež odporúča sa poradiť s ortopédom.
Viac o plochých nohách si prečítajte v článku. K prevencii akéhokoľvek ochorenia dolných končatín patrí pravidelná starostlivosť o nohy.
Zdravotná ortopedická obuv – typ 16 riflovo-modrá
Zdravotná obuv s podporou priečnej a pozdĺžnej klenby.
P3584
Detské ortopedické vložky do topánok MULTIFORM č. 21 – 34
Detské ortopedické vložky z penového materiálu vhodné na podporu priečnej a pozdĺžnej klenby.
P1595 • J52718
Detská ortopedická obuv – typ 116 modro-zelená - POŠKODENÝ PÔVODNÝ OBAL
Zdravotná ortopedická obuv pre deti s podporou priečnej a pozdĺžnej klenby.
P3862
Zdravotná ortopedická obuv – typ 16 biela
Zdravotná obuv s podporou priečnej a pozdĺžnej klenby.
P0398
Samolepiaci kožený vankúšik CODY
Komfortné protišmykové podstielky na podporu priečnej klenby.
P2898