Krvný tlak - najčastejšie komplikácie
Krvný tlak je sila, ktorú vyvíja krv na steny tepien (artérií) a mení sa v závislosti od činnosti srdca. Za optimálny tlak krvi sa považujú hodnoty menej ako 120/80 mmHg. Aby sme si optimálny krvný tlak udržali, je dôležité pravidelne cvičiť, prípadne znížiť hmotnosť, obmedziť množstvo soli v potrave, vyhýbať sa stresu, prestať fajčiť a piť alkohol.
HYPERTENZIA (VYSOKÝ KRVNÝ TLAK)
V prípade, že tlak krvi dlhodobo neklesá pod hodnotu 130/85 mmHg, aj napriek tomu, že náš organizmus je v pokoji, ide o vysoký krvný tlak (artériová hypertenzia). Príčina vysokého krvného tlaku je buď neznáma (primárna hypertenzia), alebo ho spôsobuje iné ochorenie (sekundárna hypertenzia). Prejavy hypertenzie sú nenápadne a preto aj veľmi nebezpečné. Prejavom môže byť bolesť hlavy, závrat, ospalosť, búšenie srdca, krvácanie z nosa, tŕpnutie prstov na rukách alebo nohách.
Následky vysokého krvného tlaku
Vysoký krvný tlak sa nezníži sám od seba. Čím viac sa zvyšuje krvný tlak, tým viac sa namáha srdce. Ak sa proti vysokému krvnému tlaku nič nepodnikne, stena ľavej srdcovej komory časom zhrubne (hypertrofia). V dôsledku oslabovania svaloviny postupne nastáva srdcová slabosť. Riziko infarktu stúpa. Vedie aj k zatvrdnutiu a zúženiu arteriálnych ciev. Výsledkom môže byť takisto aj mŕtvica a zlyhanie obličiek. Takmer vždy je možné vysoký krvný tlak znížiť.
HYPOTENZIA (NÍZKY KRVNÝ TLAK)
Ako nízky krvný tlak (hypotónia) sa označujú hodnoty krvného tlaku ležiace pod normovou hodnotou primeranou veku. Konať treba vtedy, keď kvôli nízkym hodnotám krvného tlaku dochádza k ťažkostiam. Tieto ťažkosti väčšinou súvisia s nedostatočným zásobovaním mozgu krvou a tým i kyslíkom a prejavujú sa napr. ako závrat, poruchy videnia, šum v ušiach alebo zrýchlenie tepu. Náhlym poklesom krvného tlaku môže dôjsť ku kolapsu. Objavuje sa hlavne u mladých, štíhlych dievčatách resp. ženách. Všeobecnými opatreniami, ako napr. telesným tréningom alebo striedavým sprchovaním možno väčšinou dosiahnuť zlepšenie ťažkostí.
Následky nízkeho krvného tlaku
Ťažkosti sa u pacienta trpiaceho nízkym krvným tlakom prejavujú najmä pri vstávaní. Následkom sa mozog začne nedostatočne prekrvovať. Možnými následkami sú závraty a mihotanie pred očami, ktoré môže viesť až ku kolapsu. Potom sa vyskytujú stavy ako búšenie srdca a silné potenie.
Stetoskop jednostranný, zelený
Stetoskop pre medicínske použitie na vyšetrenie pacienta.
P3760
Automatický digitálny tlakomer UNIZDRAV s pamäťou 199 záznamov
Automatický digitálny tlakomer UNIZDRAV na rameno umožňuje rýchle a jednoduché meranie krvného tlaku a pulzu v pohodlí domova.
P3642
Stetoskop obojstranný, modrý
Stetoskop pre dospelých s jednou hadičkou a dvojitou hliníkovou hlavou.
P3756
Inteligentný tlakomer Armfit+ s funkciou EKG
Inteligentný tlakomer Armfit+ na rýchle, spoľahlivé a presné meranie tlaku, tepovej frekvencie a EKG, vhodný na každodenné použitie alebo počas cestovania, nabíjateľný cez USB port.
P3434
Sieťový zdroj Omron
Sieťový zdroj pre napájanie plne automatických ramenných tlakomerov Omron.
P3087
Tlakomer Riester RI-SAN 32715
Vysoko kvalitný manometrický tlakomer s ergonomicky tvarovanou rukoväťou a kalibrovanou manžetou na suchý zips.
P1548