Ako na kŕčové žily? Stavte na zdravý životný štýl a kompresné pančuchy ako prevenciu
Kŕčové žily nie sú len kozmetickým problémom, ich neliečenie môže viesť k závažnejším komplikáciám. Ako sa s nimi vysporiadať? Ako prvé siahnite po sťahovacích pančuchách na kŕčové žily. Stavte na prevenciu a zistite, čo na nich zaberá, aby ste sa im úplne vyhli.
Čo sú to kŕčové žily?
Tvoria ich rozšírené žily modrej alebo fialovej farby, ktoré vystupujú z kože. Najčastejšie postihujú dolné končatiny, ale môžu sa týkať akejkoľvek časti tela. Kŕčové žily vznikajú zlou funkčnosťou žíl, ktoré správne neodvádzajú krv. Tá sa hromadí a žily rozširuje.
Aké sú príznaky kŕčových žíl?
Pred vznikom samotných kŕčových žíl sú zrejmé prejavy zle fungujúceho žilového systému. Kŕčovým žilám môžu predchádzať tieto varovné signály:
- pocit ťažkých a unavených končatín,
- opuchy,
- svrbenie nôh,
- pulzovanie, brnenie alebo kŕče v končatinách,
- začervenanie kože.
Ako vznikajú kŕčové žily?
Za tvorbou kŕčových žíl stojí niekoľko faktorov. Jednou z možných príčin je genetická alebo vekom daná strata elasticity žilových stien či hormonálna nerovnováha. To ďalej umocňuje nezdravý životný štýl, nadváha alebo nedostatok pohybu – dlhodobé státie alebo sedenie vášmu telu neprospieva.
Ako vyliečiť kŕčové žily
Ak máte miernu poruchu žilového systému, siahnite po kompresných pančuchách na kŕčové žily, ktoré vytvárajú tlak a podporujú pevnosť žilovej steny. Môžete ich využiť aj pri lymfedémoch, trombóze a povrchových zápaloch žíl alebo po zákrokoch v rámci rekonvalescencie.
Samotné odstránenie kŕčových žíl už vyžaduje lekársky zákrok. Možností, ako odstrániť kŕčové žily, je niekoľko. Vždy ale problém konzultujte s vaším lekárom, ktorý odporučí najvhodnejšiu metódu. Najčastejšie metódy odstránenia kŕčových žíl:
- Skleroterapia – jedná sa o aplikáciu špeciálnej látky, narušujúcej žilu, ktorú potom telo ľahko vstrebe.
- Klasická operácia – chirurgicky sa odstránia nefunkčné žily.
- Flebektómia – šetrný chirurgický zákrok, pri ktorom sa odstránia vedľajšie vetvy žily pomocou špeciálnych háčikov cez malé rezy.
- Laserová ablácia – žila sa uzavrie pôsobením tepla a následne sa vstrebe v tele.
- Žilové lepidlo – aplikácia špeciálneho lepidla sa vykonáva pomocou zavedeného katétra. Lepidlo žily uzavrie a tie následne spľasknú.
Prevencia - čo pomáha na kŕčové žily
Aj keď nemožno vzniku kŕčových žíl stopercentne zamedziť, môžete čiastočne riziko ich tvorby zmierniť av tom lepšom prípade tomu úplne predísť. V prípade že už sa objavili príznaky je dôležitá včasná diagnostika a začatie liečby po konzultácii s lekárom.
Pravidelne sa hýbte
Do svojho každodenného programu zaraďte pravidelnú fyzickú aktivitu, ktorá vám rozprúdi krvný obeh. S tým súvisí aj obmedzenie dlhodobého státia alebo sedenia – základom je aspoň často striedať pozície.
Dajte si nohy hore
Pri spánku alebo popoludňajšom odpočinku si nohy položte na vyvýšenú plochu. Pomáha aj podloženie postele v jej nohách zhruba o desať centimetrov.
Vylepšite váš jedálniček
Základom je vyvážený jedálniček, ktorý obsahuje dostatok vlákniny a nízky obsah soli. Do stravy zaraďte aj potraviny bohaté na rutín. Ten nájdete napríklad v pohánke, jablkách, paradajkách alebo špargle. V prípade nadváhy je potrebné znížiť telesnú hmotnosť.
Zaobstarajte si kompresné pančuchy na kŕčové žily
Sťahovacie pančuchy na kŕčové žily nemusíte nosiť až v čase, keď už sa kŕčové žily objavili. Možno využiť podkolienky v prvej kompresnej triede, ktoré slúžia práve ako prevencia – pri pocitoch únavy a ťažkých alebo napätých nôh.
Doprajte si ľadovú sprchu
Masáže ľadovou vodou pomáhajú na rozprúdenie krvného obehu a trénujú tak cievny systém, ktorý sa stáva odolnejším. Všeobecne žilovým ochoreniam neprospievajú vysoké teploty, vyhnite sa teda saunám a horúcim kúpeľom.
Noste pohodlnú obuv
Nenoste vysoké podpätky. Vhodné nie sú ale ani topánky úplne nízke. Podpätok by mal mať optimálnu výšku tak, aby sa vám v topánkach pohodlne chodilo.
Preskúmajte možnosti celostnej medicíny
Celostná medicína pracuje na princípe komplexnej starostlivosti o človeka, teda nielen o jeho telo, ale aj o myseľ. V rámci toho sa často využívajú lymfatické masáže, ktoré rozprúdia lymfu a pomôžu odplaviť škodliviny z tela. Lymfodrenáž si môžete dopriať aj sami doma pomocou špeciálnych pomôcok, ktoré pomáhajú proti vzniku kŕčových žíl.
Zaujalo vás využitie lymfodrenáže pri prevencii vzniku kŕčových žíl? Prečítajte si článok o prístrojovej lymfodrenáži a nepodceňte tiež dlhé sedenie pri cestovaní.
Priessnitz Žilná a cievna výživa FORTE 60 kapsúl + gél na žily a cievy 125 ml
Výživový doplnok vo forme kapsúl s gélom zdarma na normalizáciu žilového a cievneho systému.
P3581
Lymfodrenážny prístroj na domáce použitie LEM
Lymfodrenážny prístroj je určený na domácu liečbu, pre zdravotnícke a rehabilitačné centra.
P2962
Navliekač ponožiek
Pomôcka pri obliekaní ponožiek najmä pre ľudí, ktorí majú problém s ohnutím chrbta alebo kolien.
P1857
Dvojitý navliekač ponožiek a pančúch
Pomôcka pri obliekaní ponožiek najmä pre ľudí, ktorí majú problém s ohnutím chrbta alebo kolien.
P2123