Bolesť bedier: ako vzniká a čo robiť
Bolesť bedier patrí k najčastejším príčinám bolesti chrbta, s ktorou sa stretne minimálne párkrát za život každý, preto je dobré vedieť, ako si môžete pomôcť aj sami v domácich podmienkach a kedy už vyhľadať odbornú pomoc lekára alebo fyzioterapeuta.
Keď sa povie bolesť bedier
Bolesť krížov alebo bolesť bedier značí preťaženie spodnej časti chrbta, ktorá nesie hlavu aj celý trup a zároveň sa jedná o miesto, kde sa ich váha prenáša ďalej do končatín. Je to veľmi zaťažovaný úsek, ktorý potrebuje podporu okolitých svalov. V prípade, že ju nemá alebo sú svaly preťažené, dochádza k bolestivej blokáde, ktorá človeka paralyzuje a dokáže vyradiť z prevádzky na niekoľko hodín, dní, ale aj týždňov.
Aké sú príčiny bolesti bedier
K najčastejším príčinám bolesti v oblasti bedrovej chrbtice patria:
- výrazná nadváha, obezita,
- genetické predispozície,
- vek, s pribúdajúcimi rokmi dochádza k opotrebovaniu stavcov,
- nedostatok pohybu,
- nevhodná pohybová aktivita (šport),
- ťažká manuálna práca,
- tehotenstvo, menštruácia.
Existuje niekoľko druhov bolestí bedier
Bolesť v pleciach má dve podoby. Môže byť chronická (mierna, ale dlhodobejšia), ale aj akútna. Ľahkú bolesť v pleciach má často na svedomí nesprávny pohybový stereotyp, nevhodná ergonómia práce. Objavuje sa aj u tehotných a menštruujúcich žien.
Nesprávna ergonómia pri práci
Najčastejšie sa s bolesťou stretávajú ľudia, ktorí pracujú mnoho hodín denne pri počítači. V tom prípade stačí vyladenie pracovného miesta a bolesť postupne vymizne. Ide predovšetkým o nastavenie pozície monitora, stoličky, klávesnice a myši tak, aby vás to nútilo sedieť vo vzpriamenej polohe, aj keď sa zaberiete do práce. Viac o ergonómii práce pri počítači sa dočítate v ďalšom článku.
Bedrá dostávajú zabrať aj počas dlhého státia. Pokiaľ sa mu nemôžete vyhnúť, použite spevňujúci bedrový pás.
Bolesť bedier v tehotenstve
Ženy počas tehotenstva pomerne rýchlo priberajú na váhe, zväčšuje sa im bruško a prsia, kvôli tomu sa mení ich držanie tela, dochádza k preťaženiu a bolesti bedrovej chrbtice. Na vine sú tiež hormonálne zmeny, ktoré uvoľňujú väzivové a svalové štruktúry.
Počas tehotenstva by sa mala žena šetriť, nedvíhať ťažké predmety, nosiť pohodlnú obuv, zamerať sa na časté prechádzky a správne sedenie (nekrížiť nohy, udržiavať obe chodidlá na zemi, používať bedrovú opierku). Namáhanému chrbtu uľaví aj tehotenský pás.
Kombinácia bolesti podbrušku a bedier sa často ozývajú aj počas menštruácie. V tomto prípade bolesť odznie sama po niekoľkých hodinách či dňoch.
Ochorenie
Ak je bolesť v oblasti bedier spojená s nepríjemnými pocitmi počas močenia, zvýšenou teplotou, vysokým krvným tlakom, bolesťou brucha, celkovou slabosťou a ďalšími príznakmi, je na mieste návšteva lekára, v krajnom prípade môže ísť o zápal obličiek. Bolesť v oblasti bedier spôsobujú aj ochorenie čriev, žlčníka alebo pankreasu.
Akútna blokáda bedrovej chrbtice
Na rozdiel od predchádzajúcich typov je akútna blokáda bedrovej chrbtice skutočne paralyzujúca. Vyskytuje sa väčšinou v jednom konkrétnom mieste a vzniká preťažením svalov alebo vyskočením platničky. Častou príčinou je nadmerná alebo nevhodná pohybová aktivita, ako je napríklad zdvíhanie ťažkých predmetov v rotácii.
Čo robiť pri bolesti bedier
Suché teplo
Na uvoľnenie stuhnutej bedrovej chrbtice slúži suché teplo. Cieľom je prehriať svaly do hĺbky, aby došlo k ich uvoľneniu. Na to je potrebné zahrievať postihnutú oblasť na 40 až 60 °C aspoň po dobu 10 minút. Môžete použiť prežehlený uterák zabalený v alobale, ktorý teplo zaizoluje vo vnútri. Oveľa pohodlnejší variant predstavujú gélové vrecká, ktoré nahrejete v horúcej vode, alebo elektrická dečka. Tú stačí zapojiť do zásuvky, nastaviť teplotu a užiť si príjemné teplo.
Voľnopredajné lieky proti bolesti
V akútnej fáze si môžete dať niektorý z voľne dostupných liekov proti bolesti chrbta, ale počítajte s tým, že je to len dočasné a musíte hľadať príčinu. S výberom liekov vám poradí váš lekár alebo lekárnik.
Rozmasírujte spúšťové body
Prehmatajte si bolestivú oblasť sami alebo o to poproste niekoho blízkeho a hľadajte zatvrdnuté body (guličky) tzv. trigger pointy, ktoré sú bolestivé. Tie potom skúste rozmasírovať. Účinnou technikou je zaskrutkovanie (rotačné pohyby). Prstom zatlačte na stvrdnutý bod a otáčajte.
Cvičenie proti bolesti chrbta
Na uvoľnenie bedier poslúži aj cvičenie. Uvoľňovacia pozícia je takzvaný „žabiak“, kedy ležíte na bruchu a pritiahnete si koleno k hrudníku, v tejto pozícii zotrvajte podľa ľubovôle. Skvelá je tiež jogová pozícia „kobra“, v ktorej ležíte na bruchu, oprite sa o predlaktia alebo natiahnuté paže a predýchate.
Pokiaľ nič z vyššie spomínaného nezaberá ani po niekoľkých hodinách či dňoch, navštívte svojho lekára alebo fyzioterapeuta.
Najlepšou liečbou je prevencia
Bolesť bedier väčšinou nevznikne len tak cez noc, často ide o dlhodobé preťaženie a nesprávny pohybový stereotyp. Inými slovami sa dá povedať, že sa tak dlho chodí s džbánom pre vodu, až sa ucho odtrhne.
Preto dbajte na dostatok pohybu a správnu ergonómiu. Keď cítite čo i len miernu bolesť v chrbte pri práci alebo pri športe, riešte to najlepšie s fyzioterapeutom.
So zlou ergonómiou sa často spájajú aj blokády krčnej chrbtice, prečítajte si, čo robiť.
Naťahovač chrbta UNIZDRAV PRO
Ergonomický naťahovač chrbta s akupresúrnymi bodmi a otočnou rukoväťou na plynulé nastavenie sklonu pomôže pri bolestiach chrbta, zakrivení chrbtice a udržaní správneho držania tela.
P4302
Elektrický trojkolesový skúter UNIZDRAV MiniCar
Plne krytý trojmiestny elektrický skúter s bohatou výbavou je praktickým kompaktným vozidlom vhodným nielen pre seniorov a osoby s obmedzenou pohyblivosťou.
P4280
Elektromobil UNIZDRAV MiniCar
Trojmiestny elektrický automobil prináša ekonomicky aj ekologicky spoľahlivú dynamickú jazdu. Ideálna voľba pre tých, ktorí hľadajú kompaktné a praktické vozidlo na každodenné rýchle presuny bez ohľadu na počasie.
P4295
Termofor fľaša s obalom, 2l
Pomôcka s pozdĺžnym rebrovaním, ktoré zvýrazňuje pocit tepla.
P1604