Ako vybrať inkontinenčné pomôcky
Pokiaľ vás alebo niekoho z vašich blízkych trápi inkontinencia, zistite, čo ju spôsobuje. Vďaka správnemu určeniu môžete začať účinnú liečbu a zároveň vybrať vhodné inkontinenčné pomôcky. V článku si prečítate, aké typy inkontinencie existujú, ako sa liečia, a zoznámite sa aj s inkontinenčnými pomôckami.
U koho sa inkontinencia objavuje najčastejšie
Inkontinencia je samovoľný únik moču alebo stolice, ktorý má mnoho príčin. Najčastejšie sa objavuje u seniorov, u žien po pôrode a u mužov, ktorí majú problémy s prostatou, ale nevyhýba sa ani deťom. Štatisticky sa inkontinencia vyskytuje častejšie u žien ako u mužov, je to spôsobené tehotenstvom, pôrodom a odlišnou anatómiou močového ústrojenstva.
Aké sú typy inkontinencie
Ak vás trápia úniky moču alebo stolice, informujte o tom svojho lekára. Inkontinencia signalizuje, že v tele je niečo v neporiadku. Pokiaľ je diagnostikovaná včas, dá sa minimalizovať jej rozvoj. Liečba inkontinencie sa odvíja od príčiny, ktorá ju spôsobuje. Zoznámte sa s najbežnejšími typmi, pomôžu vám s určením.
Stresová inkontinencia
K stresovej inkontinencii dochádza najčastejšie u žien po opakovaných pôrodoch, po radikálnych gynekologických operáciách (odstránenie maternice) a tiež u obéznych osôb. Objavuje sa pri náhlej fyzickej záťaži v oblasti brušnej dutiny, ako je napríklad kýchnutie, kašeľ, smiech, cvičenie alebo zdvíhanie ťažkých bremien, pri ktorých sa tlak v brušnej dutine sa prenesie na močový mechúr. Pokiaľ sú svaly zvierača ochablejšie, dochádza k úniku moču. Liečba spočíva najčastejšie v posilňovaní svalov panvového dna, v rehabilitácii. V krajnom prípade sa pristupuje k chirurgickému zákroku.
Urgentná inkontinencia
Urgentná inkontinencia predstavuje náhle (urgentné) nútenie na močenie. Je to stav, kedy sa močeniu snažíte zabrániť, ale nejde to a dochádza k úniku. V tomto prípade sa inkontinencia rieši úpravou životosprávy (močenie v presne vymedzených časových intervaloch), fyzioterapiou, precvičovaním svalov panvového dna alebo operácií.
Zmiešaná inkontinencia
Za zmiešanú inkontinenciu sa označuje kombinácia stresovej a urgentnej inkontinencie.
Funkčne podmienená inkontinencia
K úniku moču dochádza preto, že sa pacient nedostane včas na toaletu. Najčastejšie sa teda vyskytuje u osôb so zníženou mobilitou au tých, ktorí sú postihnutí progresívnym ochorením, ako je napríklad Alzheimerova alebo Parkinsonova choroba.
Inkontinencia z pretekania
Inkontinencia z pretekania sa najčastejšie objavuje u mužov so zväčšenou prostatou au žien po operácii močovej trubice. Po naplnení močového mechúra dochádza k spontánnemu úniku moču. Nahromadený moč samovoľne odkvapkáva. Na vine je často fyziologická prekážka - zväčšená prostata alebo anomálie v močovej trubici.
Popôrodná inkontinencia
Pri pôrode môže dôjsť k poškodeniu svalov panvového dna. Tie sa väčšinou dajú do 6 mesiacov od pôrodu do poriadku. Pokiaľ nie, jedná sa o väčšie poškodenie, ktoré je potrebné riešiť fyzioterapeutickou rehabilitáciou.
Inkontinencia stolice
Samovoľný únik stolice je väčšinou spôsobený poruchou zvierača alebo konečníka, zápchou, hnačkou alebo rozsiahlou dysfunkciou panvového dna.
Aké pomôcky na inkontinenciu zvoliť
Život s inkontinenciou dokáže do značnej miery spríjemniť šetrná kozmetika, absorpčné vložky, nohavičky, plienky a podložky.
- Inkontinenčné vložky sa líšia podľa stupňa absorpcie a delia sa na dámske a pánske inkontinenčné vložky. Vďaka tomuto deleniu vložky lepšie zodpovedajú anatómii tela a množstvu uniknutého moču.
- Inkontinenčné nohavičky slúžia na spoľahlivú fixáciu vložiek alebo vkladacích plienok, čo sa hodí najmä pre imobilných pacientov, na noc av prípadoch, keď je potrebné zachytiť väčší objem moču. Fixačné nohavičky vyberajte podľa obvodu bokov, vyrábajú sa vo veľkostiach S až XXL. Nohavičky sú určené ako ženám, tak mužom.
- Inkontinenčné plienky sa hodia pri strednom až ťažkom úniku moču. Delí sa podľa stupňa absorpcie a tiež podľa strihu, môžete si vybrať medzi naťahovacími (na gumu) a zalepovacími.
- Inkontinenčné podložky slúžia na dodatočnú ochranu matraca. Môžete si vybrať medzi jednorazovým a prateľným variantom. Oceníte ich aj pri výmene plienok u imobilných osôb.
- Detské inkontinenčné plienky sú veľkostne prispôsobené deťom. Vyberajte ich podľa hmotnosti dieťaťa.
- Čistiaca kozmetika, ako sú vlhčené obrúsky a umývacie emulzie, jemne odstraňuje nečistoty a zanecháva na pokožke ochranný film.
Urobte si chvíľku, zoznámte sa s inkontinenčnými pomôckami a vyberte si tie, ktoré sú pre daný typ a stupeň inkontinencie ideálne. Správne zvolené a dobre padnúce hygienické pomôcky zabránia vzniku nežiaducich nehôd a zvýšia kvalitu života. S inkontinenciou úzko súvisí aj pravidelné umývanie a očista, a preto by vás mohol zaujímať článok, ako uľahčiť seniorom každodennú hygienu.
Profesionálna ochranná pena Menalind, 100 ml
Menalind ochranná pena na dezinfekciu pokožky.
P0700
Profesionálna čistiaca pena Menalind, 400 ml
Menalind čistiaca pena na dezinfekciu pokožky.
P0695
MoliMed Ultra Micro, 28 ks
Anatomické, tvarované pohodlné vložky vhodné na každodenné použitie.
P0290