Ako sa starať a komunikovať s človekom postihnutým demenciou
Demencia postihuje veľkú skupinu osôb nad 60 rokov. Títo ľudia sa o seba nedokážu plne postarať a meniace sa nálady a časté zabúdanie sú pre ich blízkych veľkou neznámou. Spísali sme pre vás pár tipov, vďaka ktorým bude dorozumievanie s človekom trpiacim demenciou jednoduchšie. Porozumejte ich správaniu a potrebám a kúpte im užitočné pomôcky pre seniorov, ktoré uľahčia život im aj vám.
Aké sú príčiny demencie
Medzi hlavné príčiny demencie patrí Alzheimerova a Parkinsonova choroba. Alzheimerova choroba sa prejavuje u väčšiny prípadov poruchou krátkodobej pamäte. Chorý si nepamätá, kam niečo schoval alebo odložil. Blúdi na známych miestach, zabúda mená svojich blízkych, ťažko sa mu komunikuje, stráca záujem a môže u neho dôjsť aj k zmene charakteru
Parkinsonova choroba je spojená s poruchou pohybu – parkinsonizmom, teda spomalenými reflexmi, stuhnutosťou, trasom a poruchami chôdze. Našťastie existujú možnosti, ako chorému uľahčiť premiestňovanie. Ponúka sa napr. odľahčené chodítko pre seniorov alebo invalidný vozík.
Veľakrát dochádza aj k zhoršeniu držania tela, zmenám nálad, poruchám pamäti, bolestiam kĺbov, zápche a častému močeniu. S tým vám pomôžu inkontinenčné plienky, vložky a nohavičky.
Doprajte chorému komfort aj pri úniku moču
Presvedčte sa o tom, či máte všetko potrebné na zaistenie maximálneho pohodlia človeka, u ktorého sa prejavuje demencia. Najmä pri problémoch spôsobených inkontinenciou kúpte inkontinenčné prateľné podložky, ktoré zaručia, že moč sa nepoškodí matrac. Tieto pomôcky nájdete v kategórii obliečok a plachty. Pre pokročilé štádiá sa budú hodiť aj inkontinenčné plienky.
Oslovujte postihnutých jasne a zrozumiteľne
Používajte priame pomenovania, vyhýbajte sa zámenám, metaforám a pokiaľ možno, tak na predmety, osoby a časti tela, o ktorých hovoríte, ukazujte. Artikulujte a snažte sa hovoriť maximálne zrozumiteľne. Ak aj napriek tomu cítite, že vám chorý neporozumel, skúste to ešte raz, neopakujte rovnaké slová. Trpezlivo a pokojným ústretovým hlasom vysvetlite, o čo vám ide.
Udržujte očný kontakt, používajte dotyk
Aktívnym nadväzovaním očného kontaktu priebežne overujete, či sa vzájomne chápete a taktiež zvyšujete pocit dôvery. Aby ste udržali pozornosť chorého alebo ho prípadne upokojili, dotknite sa ho, pohlaďte ho.
Vnímajte jeho prípadné úzkosti, strach, bolesti a snažte sa im prispôsobiť svoju neverbálnu komunikáciu. Blízkosť druhého človeka je dôležitá. Nekonfrontujte chorého so situáciou a nezisťujte, prečo niečo zabudol, alebo prečo sám odišiel z domu. Poskytnite mu starostlivosť a lásku a skúste sa o tom pobaviť niekedy inokedy.
Buďte trpezliví a zachovajte pokoj
Povzbudzujte chorého vľúdnym záujmom, snažte sa byť čo najviac v pokoji a v pozitívnej nálade. Nerobte prudké a nečakané pohyby. Najlepšie je zostávať v zornom poli chorého a tým ho aj uisťovať, že ste nablízku.
Aktívne chráňte dôstojnosť ľudí trpiacich demenciou. Choroba posilňujte ich autonómiu a možnosť rozhodovať o sebe. Preto ich stav stále vyhodnocujte. Napríklad pri užívaní lieku je samozrejme nutné dohliadnuť, či to chorý robí správne predovšetkým pri väčšom množstve rôznych tabliet. Dobre vám na to poslúži dávkovač liekov. Pacienta napriek tomu nepodceňujte, neobmedzujte, ale prispôsobte sa jeho schopnostiam, hoci môžu byť každý deň úplne iné.
Zoznámte sa s užitočnými pomôckami
Pokiaľ tápete v oblasti zdravotných pomôcok pre seniorov, ktoré uľahčujú liečbu inkontinencie, preštudujte si, ako vybrať inkontinenčné pomôcky a článok o uľahčení pohybu po byte i vonku.