Ako správne merať krvný tlak tlakomerom
Meranie krvného tlaku je jedným z najčastejších samo-vyšetrení. Nie je na ňom nič zložité, ale je dôležité vedieť, ako ho správne merať a akých chýb sa vyvarovať. Prečítajte si o jednotlivých spôsoboch merania ao tom, ako výsledky interpretovať.
Typy tlakomerov
Pravidelné a pohodlné meranie vykonáte pomocou automatického tlakomera na zápästie alebo tlakomera na rameno jednoduchým stlačením tlačidla. Prístroj nafúkne rukáv, ktorý je nasadený na paži, alebo na zápästí. Namerané hodnoty systolického a diastolického krvného tlaku a pulzu sa po niekoľkých sekundách objavia na displeji.
Druhým typom tlakomerov sú manuálne digitálne prístroje, ktoré na meranie krvného tlaku používajú auskultačnú metódu. Tie sú určené pre zdravotníkov a osoby, ktoré majú s meraním krvného tlaku týmto spôsobom skúsenosti. Patria medzi ne manometrické a bezortuťové tlakomery.
Príprava na meranie tlaku
Napriek tomu, že ide o nenáročné meranie, mali by ste sa naň pripraviť ako na každé iné diagnostické vyšetrenie. Na získanie spoľahlivého výsledku je potrebné mať na pamäti niekoľko pravidiel. Preto si pozorne prečítajte návod na obsluhu vášho tlakomeru.
Kedy merať
Meranie krvného tlaku vykonávajte najmenej dvakrát denne v rovnakom čase 7 dní v týždni. Treba mať na pamäti, že krvný tlak sa mení v závislosti od denného rytmu tela a rovnako sa mení aj teplota ľudského tela. Krvný tlak ráno stúpa, popoludní klesá a večer opäť stúpa. Aby bolo možné získať spoľahlivé a porovnateľné hodnoty, merajte krvný tlak vždy v stanovenom čase.
Čomu sa vyhnúť pred meraním
30 minút pred testom nepite kávu, čaj, alkohol ani energetické nápoje. Nefajčite, neužívajte žiadne voľnopredajné lieky, stimulanty ani iné látky, ktoré zvyšujú srdcovú frekvenciu alebo krvný tlak.
Ak užívate lieky predpísané lekárom, vezmite si ich, ako ste zvyknutí (ak lekár neodporučí niečo iné).
Pred meraním krvného tlaku sa upokojte a obmedzte fyzickú aktivitu. Bolo preukázané, že stres má nepriaznivý vplyv na krvný tlak aj srdcovú frekvenciu. Meranie krvného tlaku nevykonávajte bezprostredne po príchode domov – chôdza je námahou pre celé telo, dýchací a obehový systém vykonáva svoju prácu, čo sa môže odraziť na výsledkoch vyšetrenia krvného tlaku.
Základné pravidlá pre presné meranie krvného tlaku
Počas merania krvného tlaku nehovorte. Vyšetrenie vykonávajte rukou, ktorá nie je dominantná. Napríklad ak ste pravák, krvný tlak by mal byť meraný ľavou rukou. Zaujmite polohu v sede. Odporúča sa, aby paže či predlaktia boli stabilné, rovné a voľne ležali napríklad na stole.
Uvoľnite ruku, dlaň smerujte nahor, prsty prirodzene ohnite, nezatínajte ich v päsť. Vložte zápästie alebo pažu do rukáva tlakomeru. Pred meraním si zložte hodinky aj náramky. Zapnite prístroj a začnite merať krvný tlak. Pokiaľ váš tlakomer nemá pamäťovú funkciu, zaznamenávajte si namerané hodnoty.
Správne odčítanie výsledkov
Termín krvný tlak často označuje silu, ktorou krv pôsobí na steny tepien, keď sa srdce zmršťuje a rozpína. Keď sa srdce (srdcový sval) prirodzene sťahuje, dochádza k systolickému krvnému tlaku, krv naberá na sile a cirkuluje našimi cievami. Hodnota systolického krvného tlaku v norme je 120. Doba, kedy srdce medzi sťahmi odpočíva a krv tlačí na tepny menšou silou, udáva hodnotu diastolického krvného tlaku, ktorého norma je 80.
Ďalej je možné z displeja tlakomeru vyčítať pulz (krvnú frekvenciu), teda počet úderov srdca za minútu. Norma je približne 60 až 70 úderov. Tieto hodnoty sú považované za normálne pre zdravého dospelého človeka, ale existuje mnoho faktorov, ktoré môžu tieto hodnoty zmeniť, preto sa vždy poraďte so svojím lekárom o výsledkoch merania s odchýlkou.
Stetoskop dvojhadičkový Jotarap Dual, zelený
Pre lekárov to najlepšie - stetoskop Jotarap Dual
P3770
Stetoskop obojstranný, čierny
Stetoskop pre dospelých s jednou hadičkou a dvojitou hliníkovou hlavou.
P1241
Náhradný ventil k tlakomeru
Náhradný kovový ventil na reguláciu prívodu vzduchu k ortuťovým a aneroidným tlakomerom.
P1774
Stetoskop jednostranný, modrý
Stetoskop pre medicínske použitie na vyšetrenie pacienta.
P2505
Tlakomer OMRON M3 s predĺženou manžetou
Automatický prístroj na meranie krvného tlaku s predĺženou mäkkou manžetou. Vhodný pre celú rodinu.
P1207
Tlakomer Omron M2+
Automatický digitálny tlakomer s mäkkou predĺženou manžetou a klinicky overenou presnosťou merania.
P4305